„Nem gondolom, hogy még idén lesz olyan oltás, amely beadható és elérhető bárki számára” – mondta Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutató Központ virológiai kutatócsoportjának vezetője csütörtökön. A virológus, aki a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt, elmondta, a világon jelenleg 130 különböző vakcina fejlesztése zajlik, melyek közül körülbelül 30 van klinikai fázisban.
„Hat olyanról tudni, amely már a klinikai tesztelés utolsó fázisában jár” – mondja a szakértő, aki szerint a legvalószínűbb, hogy 2021 első negyedévében kezdődhet majd el egy az új típusú koronavírus ellen hatékony védőoltás tömeggyártása.
Jakab Ferenc beszélt az AstraZeneca brit-svéd tulajdonban lévő gyógyszergyár felfüggesztett tesztjéről, amire azért volt szükség, mert az egyik kísérleti alany egy ritka és súlyos gyulladásos gerincbetegség tüneteit kezdte mutatni. A szakember szerint ennek az „oxfordi vakcinának” a tesztelése már a harmadik fázisban járt, és több mint 50 ezer emberen próbálták ki.
Olvass még többet a koronavírus elleni védőoltásról az nlc-n:
- Forgalomba került az orosz oltóanyag
- Merkely Béla szerint hamarabb lesz vakcina, mint eddig gondoltuk
- WHO: jövő nyárra lehet jó vakcina