A környezetünk és egészségünk védelmét szem előtt tartva, egyre többen választják a vegyszermentes háztartást. Hiszen nagyon nem mindegy, hogy takarítás közben mit lélegzünk be, mivel érintkezik a bőrünk, és utána mit dobunk ki a szemétbe, vagy mennyire vegyszeres vizet engedünk le a lefolyón.
Mit mire használjunk?
- Citrom – vízkőoldás, zsíroldás, fertőtlenítés, szagtalanítás
- Ecet – általános lemosás, felmosás, fertőtlenítés, ablak-üveg-tükör tisztítása, vízkőoldás
- Szódabikarbóna – általános csodaszer, szagtalanításra, penész ellen és duguláselhárításra is bevethető
- Citromsav – erős vízkőoldó, fürdőszobai és konyhai felületek, WC tisztítására
- Kukoricakeményítő – ablak- és szőnyegtisztításra, mosásra, zsíroldásra, extra erős súrolószer készíthető belőle
- Mosószóda – mosáshoz, áztatáshoz, vízlágyításhoz, mosogatáshoz, takarításhoz és felületek tisztításához, általános tisztítószer
- Illóolajok – házi tisztítószerek illatosítása, fertőtlenítés és öblítő helyett
A gőz tisztít és fertőtlenít
Egy gőztisztítóval ugyanis egyszerre oldhatjuk fel a zsíros szennyeződéseket, fellazíthatjuk és eltávolíthatjuk a piszkot és sterilizálhatunk gyakorlatilag bármit anélkül, hogy ehhez a vízen kívül bármilyen anyagot használnánk. A forró, nagy nyomású gőz megöli a baktériumokat, a ruhaneműkben, ágyhuzatban megtelepedett atkákat, apró rovarlárvákat és penészgombákat, így nemcsak tiszta, de csíramentes felületet hagy maga után. Nagy előnye még, hogy a nagy nyomás miatt a gőz képes behatolni és tisztítani a nehezen elérhető helyeket is, ráadásul semlegesíti a statikus feltöltődésű porszemcséket, amik így nem tapadnak meg azonnal mindenhol. Végső soron pedig megszabadulhatunk egy rakás vegyszeres flakontól és a tisztításra fordított költségeinket is lefaraghatjuk, hiszen a gőztisztítókhoz a tiszta vízen kívül más anyagra nincs szükségünk.
Mi az előnye a vegyszermentes takarításnak?
Tapasztalatok alapján:
- kímélik a bőrt, és nem irritálnak,
- könnyű elkészíteni,
- viszlát kimart, vegyszeres kéz és orrfacsaró klórszag,
- a természetes anyagokkal tisztított felületek tovább tiszták maradnak, ritkábban kell takarítani.
Felülettisztító
Hozzávalók:
- 1 liter víz
- ¼ pohár kukoricakeményítő
Keverjük el a keményítőt a vízben. Beletehetjük szórófejes flakonba is, vagy a hagyományos módon, a vízbe mártott takarítórongyos megoldást is alkalmazhatjuk. Portalanít, ápol, csíkmentesen. Sőt ablakokra és tükrökre is remekül használható.
A rettegett sütő
A sütő tisztítása egy különösen érzékeny terület, mivel a makacs, odaszáradt, odaégett foltok eltávolításához valami igazán hatékony eszköz kell, ugyanakkor nem jó ha marad utána mérgező anyag, hiszen az ételeinket sütjük benne.
Az egyik leghatékonyabb, legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás a zsíros, koszos sütő kitisztítására: az ecetes lábos. Egy teljesen hőálló edényben forraljunk vizet. Ha felforrt, adjunk hozzá egy bögre ecetet (teljesen mindegy, milyen típusú ecet), majd tegyük a lábost a sütőbe 180 fokon 15 percre. Vegyük ki az edényt, hagyjuk a sütőt kihűlni, majd egy vizes szivaccsal töröljük át a sütő belsejét.
Olvass még tuti házi praktikákat:
- Konyha és fürdőszoba felújítás olcsón: 7 változtatás, amit egyedül is könnyedén el tudsz végezni
- Pici a konyhád? Ezektől a színektől tűnik majd tágasabbnak!
- Tudtad? Rosszul tudtad! Gyakori konyhai tévhiteket cáfolunk meg
(Nyitókép: Getty Images/Susumu Yoshioka)