Erős vérzést, hasfájást sokan tapasztaltunk már, még akkor is, ha jellemzően enyhe a menzeszünk. Honnan lehet tudni, hogy endometriózis okozza a fájdalmainkat?
Mi az az endometriózis?
Az endometriózis egy alattomos betegség, ugyanis a menstruációhoz hasonló tünetei miatt sokáig lappanghat. Az elnevezése a méh üregén kívüli elhelyezkedő méhnyálkahártyát jelöli. Arra, hogy miként alakulhat ki, a mai napig nem találtak még pontos magyarázatot az orvosok. Feltételezések vannak csak, amik a hormontermelés változásához vezetik vissza az endometriózis okát, ami a következőképpen nézhet ki: amikor menstruálunk, a kürtökön keresztül a hasüregbe távoznak az endometrium sejtek, amik – ha az immunrendszerünk egészségesen működik – nem tudnak megtapadni és fejlődésnek indulni.
De van, amikor ez másként történik, azaz fejlődésnek indulnak a sejtek, ilyenkor alakul ki a méhen kívüli endometrium, ami reagál a női ciklusra. A nagy különbség többek között az, hogy ebben az esetben nem tud távozni a vér a szervezetünkből, ami csomókhoz, összenövésekhez, cisztákhoz, gyulladásokhoz vezethet.
Az endometriózis tünetei
A betegség kialakulásában szerepe van tehát az immunrendszernek, de genetikai hajlamunk is lehet rá. Sőt, a korábbi betegségeket is kockázati tényezőként tartják számon.
Az endometriózis tünetei rendszerint erősebben jelentkeznek, mint a menstruáció szokásos jelei: a fokozott vérzés, a görcsös hasi és kismedencei fájdalom, az emésztési zavarok, a hányinger, valamint a fájdalmas szexuális együttlét mind figyelmeztető jelek lehetnek. Sokan a meddőségi vizsgálatok során kapják meg a diagnózist az endometriózisról, ugyanis meddőséget is okozhat.
Ha valakinek endometriózisa van, akkor a mielőbbi műtét kiemelkedő jelentőségű, ugyanis minél később kerül sor a beavatkozásra, annál inkább kiterjedt lehet a betegség. Az operáció alkalmával a beteg szöveteket eltávolítják, majd a kezelés során hormonális gyógyszereket írnak fel.