Egy új kormánytervezet szerint bruttó 400 és 1,5 millió között lesznek a tanári fizetések

nlc | 2023. Augusztus 02.
A túl nagy mozgástér miatt elképzelhető olyan helyzet, hogy két, ugyanolyan sávba tartozó tanár közül az egyik majdnem háromszor annyit keres majd, mint a másik.

Augusztus nyolcadikáig lehet véleményezni a státusztörvény rendelettervezetét, melyet a kormány kitett a honlapjára, a Belügyminisztérium pedig a szakszervezetek képviselőit péntekre egyeztetésre hívta. Ebben van az is, hogy a tanároknak esküt kell tenniük, ha tanítani akarnak.

Bár a kormány korábban bruttó 7-800 ezer forintos fizetésekről beszélt, a rendelettervezet ennél a számnál egyszerre optimistább és pesszimistább is. Nem nyúltak hozzá a korábban is meglévő pedagógusi besorolásokhoz, viszont széles bérsávokat határoztak meg, amikben a korábban ígért 7-800 ezres bér helyett 400 és 1,5 millió közé lőtték a fizetéseket – írja a hvg.hu.

A több százezer forintos sávokkal csak az a probléma, hogy ennél konkrétabb kapaszkodót a munkáltatók, állami iskolák esetében pedig a tankerületek vezetői a jelenlegi információk szerint nem kapnak azzal kapcsolatban, hogy a sávokon belül ki mennyit kereshet. Ez viszont a szakszervezet szerint azért veszélyes, mert

így a munkáltatók, állami iskolák esetében pedig a tankerületi központok részéről teljesen szubjektív lesz, hogy ki mennyi pénzt kap.

A gyakornokok fizetését viszont rögzítette az állam, azt bruttó 440 ezer forintban határozták meg, így ők akár többet is kereshetnek majd, mint a a pedagógus I.-es besorolásba tartozó, évek óta tanító tanárok. Szintén rögzítették a vendégtanárok óradíját is, akik így minden megtartott óra után legalább 4500 forintot fognak kapni.

Egyes munkakörökben jelentősen csökkenni fognak a fizetések. Az iskolákban, oktatási intézményekben nem csak tanárok dolgoznak, hanem például dajkák, vagy takarítók is – írja a lap.

A diáktüntetés résztvevői vonulnak a Parlamenttől az Oktogonhoz 2023. május 19-én, MTI/Koszticsák Szilárd

Exit mobile version