„A feleségem annyira fél tőlem, hogy ha ásítok, összecsinálja magát” – Ilyen vicceken nevettek az emberek 1600 évvel ezelőtt

nlc | 2023. Szeptember 05.
Összesen 265 darab viccet tartalmaz az világ első viccgyűjteménye, a bő másfél évezreddel ezelőtt megjelent Philogelos; némelyik poén még ma is remekül működik, mások felett viszont már erősen eljárt az idő.

Az időszámításunk szerinti 4. vagy 5. század környékén (de az is elképzelhető, hogy valamikor korábban) megjelent, ógörög nyelven íródott Philogelos (kb: a Nevetés szerelmese), amely az alcím szerint Hieroklész és Philagriosz tréfáit tartalmazza, a világ első fennmaradt viccgyűjteménye. Ami persze nem jelenti azt, hogy korábban nem készültek már hasonlók: Naukratiszi Athenaiosz, a nagy tekintélyű ókori görög nyelvész például egy írásában beszámol arról, hogy II. Philipposz, Makedónia királya – aki az i. e. 4. században uralkodott – fizetett egy athéni társaságnak, hogy jegyezzék le a vicceit (ám ez azóta sajnos elveszett), illetve az i. e. 2. században alkotó római komédiaszerző, Plautus legalább két művében van olyan szereplő, aki viccgyűjteményeket emleget.

Hogy kicsoda a két tréfamester, a szerzőként vagy szerkesztőként feltüntetett Hieroklész és Philagriosz, azt sajnos nem tudjuk; elképzelhető, hogy nem is valós személyek voltak. Ettől függetlenül a Philogelos elég komoly vállalás: összesen 265 viccet tartalmaz, különböző kategóriákra bontva.

Megkapják benne a magukét egyebek mellett: a nagyképű tökfejek és okostojások, a nőgyűlölő férfiak, a rossz leheletűek, a trákiai Abdéra városába valók (az ókorban az abdériták korlátoltsága és megfontolatlansága közmondásos volt, maga az abderitizmus afféle provinciális gondolkodásmódot, életformát jelölt), a részegesek, a szexuálisan túlfűtött nők.

Apropó nők: meglepő, de a nőket viszonylag kevés vicc veszi célba (legalábbis direkten), a homoszexualitással foglalkozó tréfák  pedig gyakorlatilag teljesen hiányoznak innen. És hogy mennyire jók ezek a poénok, mennyire működnek egyáltalán így sok-sok történelmi korszakkal később? Hát, ezt ítélje meg mindenki maga.

A tragédia és a komédia színházi maszkjai egy ókori római mozaikon (Forrás: Wikipedia)

Segítségül azért lefordítottunk néhányat. Ilyen volt tehát az athéni gyökerű, de minden ízében római humor kb. 1600 évvel ezelőtt:

Exit mobile version