A szakértők szerint megfelelő gondozás mellett a legtöbb vágott fenyő legalább öt hétig vagy tovább kell bírnia a strapát. Ez azt jelenti, ha november végén már valaki karácsonyfát díszít, a fája könnyen túlélheti az ünnepi időszakot. De a legtöbb szakember azt javasolja, hogy december első hetében szerezzük be a fát, hogy ne egy kiszáradt, törékeny fa álldogáljon december 24-én a nappaliban.
Milyen trükköket érdemes bevetni?
Válasszunk egészséges fát
Hogy minél egészségesebb és frissebb legyen a fánk, érdemes termelőktől, nem pedig út melletti árusoktól vásárolni. Az út melletti árusok portékáit külföldről importálták, ezért ezek a fák már jó néhány hetesek.
- Keressünk egy egészséges, zöld fát a legkevesebb barna tűlevéllel.
- Válasszunk olyat, ami árnyékos helyen van.
- Futtassunk át néhány ágat a kezünkön. Ha nem marad a tenyerünkben tűlevél, az remek jel.
- Emeljük fel a fát néhány centiméterrel a földtől, majd dobjuk le a törzset. Minél kevesebb tűlevél hullik le, annál jobb!
Vágjunk le a törzsből
Amikor karácsonyfát vásárolunk, ellenőrizzük, hogy az eladó frissen vágott-e a törzséből. Ezzel a törzs megszabadul minden megszáradt gyantától, amely megakadályozhatja a fát abban, hogy felszívja a vizet.
Ha nem állítjuk fel azonnal a fát, tegyük egy vödör vízbe, fűtetlen helyiségbe. Amikor bevisszük a lakásba, ismét vágjunk a törzsből egy hüvelyknyit, hogy segítsük a víz felszívódását.
Naponta ellenőrizzük a karácsonyfa vízszintjét
A legjobb, ha a vízszintet napi szinten ellenőrizzük: a lényeg, hogy mindig elfedje a törzs vágott részét. Ha így teszünk, akkor nem szárad ki olyan hamar a vágott fánk. Ha lehetséges, a lakás leghűvösebb szobájába állítsuk fel, ezzel is késleltetni tudjuk a kiszáradását.
Szakértő vélemény szerint, ha a fa már nagyon kivan száradva, azaz elkezdi hullatni a tűlevelét, ne várjunk, szedjük le. Minél jobban halogatjuk, annál több lesz vele a munka.