Észrevétlenül átvehetik az életed felett az irányítást a gyerekkori traumáid

K.G. | 2024. Április 17.
Hogyan ismerjük fel a feldolgozatlan traumák jeleit, és mit tehetünk, hogy ne vegyék át felettünk az irányítást?

A feldolgozatlan traumák hatással vannak életünk és kapcsolataink minőségére – ha nem figyelünk erre tudatosan, akkor negatívan befolyásolhatják az önbecsülést, kapcsolati döntéseket, az élet minden területét. Dr. Annie Tanasugarn, pszichológus, klinikai trauma- és párkapcsolati specialista négy jelet írt le, ami arra utalhat, hogy foglalkoznunk kell a feldolgozatlan traumáinkkal, mert már valószínűleg átvették az irányítást az életünk felett.

Túlgondolás

Ha traumát éltél át, az egyik leggyakoribb tünet, hogy agyalsz, túlgondolod a helyzeteket. Ez azt jelenti, hogy megszállottan rácsavarodsz egy személyre vagy szituációra, nem tudod elengedni a gondolatokat, és folyton rágódsz valamin. Jellemzően a múlton vagy a jövőn pörögsz és gyötröd magad – az előbbi depressziós tünetekhez vezethet, míg az utóbbi szorongást okozhat. A szakember szerint fontos, hogy a túlgondolást, rágódást leállítsuk, mert határozottan rontja az életminőséget, ehhez relaxációs technikákat javasol, amelyekkel az automatikus negatív gondolatokat leállíthatjuk vagy legalább megkérdőjelezhetjük.

Állandó bocsánatkérés

A túlélés és az önvédelem részeként sokan a bántalmazás, a gyerekkori trauma miatt megtanulták, hogy bocsánatot kell kérni állandóan, olyan dolgokért is, amikről nem ők tehetnek, a béke fenntartásáért, hogy megelőzzék a további konfliktusokat. A túlzott bocsánatkérés kéz a kézben járhat az alacsony önértékeléssel, a nagyfokú bizonytalansággal és a megfelelési kényszerrel is. A pszichológus szerint a megoldás része ebben a problémában az, hogy megtanulunk kiállni magunkért, és ráébredünk, hogy szabad kifejezni az igényeinket.

Forrás: Getty Images

Túl sok információ

Angolul orversharing a neve annak a jelenségnek, amikor kontroll nélkül, túl sok információt adsz ki magadról akár egy ismeretlen számára is. A gyerekkori feldolgozatlan trauma jele, ha például egy új kapcsolatot úgy akarsz elmélyíteni, hogy minden apróságot, minden érzelmet, minden panaszt megosztasz a friss ismerőssel, ezzel teremtesz meg egy hamis intimitásérzést. Ha azt veszed észre, hogy hajlamos vagy erre, akkor a tudatos odafigyelés segíthet a pszichológus szerint, hogy mennyi személyes dolgot osztasz meg bizonyos emberekkel.

Túlterheltség

Ha folyton érzelmi stresszben érzed magad, nem tudsz megnyugodni, állandóan ugrásra készen vagy a lelkedben, akkor lehet, hogy a feldolgozatlan trauma nyomaszt. Ez az állapot azért veszélyes, mert korlatozhatja azt a képességedet, hogy megküzdj a mindennapi helyzetekkel. A kimerültség is állandó társad lesz, miközben lehet, hogy érzelmi kitöréseket tapasztalsz a lelkedben fortyogó túl sok érzelem miatt. Egy pszichológust érdemes felkeresni, aki segíthet megtanulni a szükséges készségeket az öngondoskodás prioritásainak meghatározásához.

Dr. Annie Tanasugarn szerint fontos tudatosítani magunkban, hogy nem vagyunk egyedül a fenti traumareakciókkal, és nincs azon semmi szégyellnivaló, ha szakember segítségére van szükségünk a traumáink feldolgozásához. Bár nincs „helyes” módja a trauma gyógyításának, az minden módszerben megegyezik, hogy legyünk kíméletesek és megbocsátóak magunkkal szemben, és mindenek előtt gondoskodjunk a saját jóllétünkről.

Via

Exit mobile version