Felesleges pironkodni: már 28 ezer éve használ az emberiség szexjátékokat

Kun Gabi | 2024. Április 28.
A szexjátékokat még mindig tabu övezi, pedig régebb óta szerves részei az emberek életének, mint egyes vallások.

Nem kell szemlesütve kérni a vibrátort a szexshopban, vagy imádkozni magunkban, hogy jelöletlen csomagban hozza ki a posta az online rendelt gésagolyókat, semmi szükség a pironkodásra a szexjátékok körül, hiszen már sok-sok ezer éve velünk vannak, az emberek életének részei. A „dildó” szót például Kr. u. 1400-ban alkották meg, és a latin „dilatare” szóból származik, ami azt jelenti, hogy „szélesre nyitni”. A legrégebbi ismert szexuális játékszer azonban körülbelül i.e. 26 000-re nyúlik vissza.

A kezdetek

Iszapkő dildók

Az iszapkőből készült dildók a világ legrégebbi ismert szexjátékai, körülbelül 28 ezer éves az a példány, amit 2005-ben találtak Németországban. Ez a bizonyos dildó (amely nagyjából 19 centi hosszú) Londonban található jelenleg, és állítólag i. e. 26 000-ből származik.

Fotó: MICHAEL LATZ/ ddp images via AFP

Kleopátra és a méhek

Brenda Love Encyclopedia of Unusual Sex Practices című könyve azt állítja, hogy Kr. e. 69-30 körül Kleopátra egy méhekkel töltött tököt használt, hogy szexuálisan stimulálja magát, azaz maszturbáljon. A történészek szerint azonban ez csak mítosz, és nincs valódi bizonyíték rá, hogy Kleopátra ilyen rabszolgamunkára fogta volna a méheket.

2000 éves análdugó

A kínai Yizheng városában egy arisztokrata sírjában egy bronz dildót találtak, amelynek aljához egy gyűrűt erősítettek. A dildót 2000 évesre becsülik, és a történészek szerint a gazdagabb rétegnek ebben az időben hasonló szexjátékaik lehettek. Nagyjából ugyanebből az időből egy bronzból és jádéból készült, análdugónak látszó eszközt találtak egy király különálló sírjában a mai Sanghaj közelében.

Forrás: Yizheng Museum

Kreatív görögök

Az ókori Görögország történelme leleplezi, hogy az emberek (különösen azok, akik nem voltak elég gazdagok ahhoz, hogy bronz dildókat készítsenek) mennyire kreatívak voltak. A történészek szerint ugyanis a görögök előszeretettel készítettek kenyérből dildókat. Persze nem kilós kenyerekre kell itt gondolni, hanem inkább a bagett formára, abból is remélhetőleg a nem túl vastagra. Nevezhetjük ezt az első igazán környezetkímélő dildónak.

1700-as évek

A rezgős vibrátorok az 1700-as években kezdtek megjelenni az életünkben, amikor még orvosi utasításra, a női hisztéria gyógyítására használtak vibráló eszközöket. A hisztériát olyan tünetek alapján diagnosztizálták, mint a szorongás, a légszomj, az ájulás, az idegesség, az intenzív szexuális vágy, az álmatlanság és az ingerlékenység, hogy csak néhányat említsünk – ez egy átlag kedd délelőtt egy nő számára, főleg menstruáció előtt, úgyhogy nem akkora csoda, hogy elég gyakran kapták meg ezt a diagnózist a nők.

A probléma gyökerét a vándorló méh jelenségben látták az orvosok, amely szerint elmozdul a méh a helyéről, ezért lépnek fel a hisztériás tünetek, és kismedencei masszázzsal lehet helyretenni a méhet. A viktoriánus orvosok még kézzel masszírozták – azaz elégítették ki a nőket –, de ez fárasztó munka lehetett, ezért George Taylor amerikai orvos feltalálta a gőzzel működő vibrátort, évekkel azelőtt, hogy az elektromosság megjelent volna, és megváltoztatta volna ezt a játékot.

Gőzzel működő vibrátor

1800-1900-as évek

Az 1800-as évek ugrásszerűen előbbre vitték a szexjátékipart, kezdtek megjelenni a kézi vibrátorok (a legtöbbjüket kurblival lehetett működtetni), és hamarosan a gyártók elkezdtek játszani a különféle formákkal és méretekkel, és új felhasználási módokat találtak a termékek számára.

Az első elektromos vibrátor

1883-ban Dr. Josepf Mortimer Granville megalkotta az első elektromos vibrátort, amit a köznyelv Granville kalapácsaként emlegetett. Ezt az egyedülálló eszközt azonban eredetileg nem szexuális használatra szánták, bár Granville tudta, hogy ilyen lehetőségek is rejlenek benne. Valójában a férfiak fájdalmának, fejfájásának, ingerlékenységének és emésztési zavarainak kezelésére tervezte. Állítólag később az orvosok előszeretettel használták Granville kalapácsát a nők hisztériájának kezelésére is.

Jelenet a Hisztéria (2011) c. filmből

A Pulsocon

Az eredetileg Macaura’s Pulsocon néven ismert (Gerald Joseph Macaura által feltalált) készülék egy vibráló masszázsgép volt, amelyet később vérkeringetőnek neveztek át. Ez egy olyan eszköz, amelyet az egyik kezünkkel rögzítünk, a vibráló lemezt a kívánt testrész fölé helyezzük, miközben a másik kezünkkel forgatjuk a fogantyút. Ez elég intenzív rezgést eredményez az érintett területen: a forgókar gyors forgatása akár 5 ezer rezgést is produkálhat percenként.

Bár ezt a készüléket „mechanikus masszírozóként” mutatták be, nem sokáig tartott, amíg a vásárlók rájöttek, hogy a test néhány különleges területének örömteli masszírozására is használható.

A Pulsocon (Forrás: Wikipedia)

Barkácsolás

Egy 250 éves szexjátékszert találtak régészek Lengyelországban még 2015-ben. Ezt a 20 centis bőrdildót faragott fa fejjel fedezték fel egy régi kardvívó iskola ásatása során Gdansk városában. Ez valószínűleg egyike a számtalan különböző típusú dildónak, amelyeket a 18-19. században készítettek saját maguknak az emberek.

1920–1940-es évek

Bár ma már ismerjük az orgazmus egészségügyi előnyeit, a 1920-as években az ember szexuális öröme nem volt beszédtéma, és inkább csak a hálószobában volt illendő a szexről beszélni. Ebben az időszakban született a Polar Club elektromos vibrátor, ami az első olyan szexjáték volt, ami megpróbált szexi lenni – legalábbis nem úgy nézett ki , mint egy kínzóeszköz, ami határozott haladásnak számított. Az eredetileg szépségápolási eszközként forgalmazott (a csomagoláson lévő képen még egy nő is látható, aki a nyakán használja) vibrátor 1928-ban jelent meg, és óriási sikert aratott. Bár nem igazán lehet tudni, hogy hány nő vette meg valóban a szépségápolás miatt, és hányan voltak, akik inkább más testrészeiket masszírozták vele, az biztos, hogy elég népszerű játék volt.

Az 1930-as években egy hasonló segédeszközt, az Andis vibrátort szintén kézi masszírozóként, szépségápolási eszközként forgalmazták férfiaknak és nőknek egyaránt, fő funkciója a reklám szerint az volt, hogy serkentse a vérkeringést a fejbőrön és az arc körül. Ám mivel a készülékhez mindenféle textúrájú fejeket lehetett használni, csak elképzelni lehet, hogy ezt az eszközt valójában hogyan használták zárt ajtók mögött.

Polar Club vibrátor

A fogyókúrás segédeszköz 

A Hollywood Vibra-Tone-t fogyókúrás segédeszközként hozták forgalomba, mivel a készülék gyártói azt állították, hogy segíthet a fogyásban. Ez a kézi vibrátor elég intenzív volt ahhoz, hogy nagyszerű masszázst nyújtson, és elég kicsi volt (más akkori eszközökhöz képest) ahhoz, hogy az összes különleges helyet meg tudja célozni, így ez egy másik nagyszerű, szépségápolási eszköznek álcázott szexjáték volt.

Fodrászati eszköz

Az Oster Stim-U-Lax egy olyan eszköz volt, amelyet az 1940-es években találtak fel, és amelyet a kézfejre lehetett szíjazni, így hordozhatóbbá vált a vibráció. Eredetileg fodrászüzletekben hozták forgalomba, hogy a hajvágás után fejbőrmasszázst végezzenek vele, de nem telt el sok idő, amíg az emberek rájöttek az eszközben rejlő valódi lehetőségekre, és elkezdték használni más területeken és más helyszíneken is.

Oster Stim-U-Lax

Az 1940-1960-as évek

Végre elérkeztünk abba az időbe, amikor megszületett a „vibrátorok Cadillacje”, a Hitachi Magic Wand (magyarul varázspálca). 1945-ben a Japánban állomásozó amerikai katonaságot lenyűgözte a japán innováció, amely megalkotta a Hitachi Wandot. Bár az 1970-es évekig nem került az amerikai polcokra, mindenki tudta, hogy ez a szexjáték megváltoztatja a világot.

Eredetileg masszírozóként hozták forgalomba, de hamar vibrátorként végezte a hálószobákban. Betty Dodson, egy amerikai szexuálpedagógus végül nyilvános előadásokon dicsérte a varázspálcát, mint szexjátékot, és még privát szexuális felvilágosító tanfolyamokat is tartott, melyek során megmutatta a nőknek, hogy kell ezzel a masszírozóval stimulálni a csiklót. Amikor a Hitachi cég rájött, hogy mire használják a masszázseszközöket, végül eladták az ötletet a Vibratex nevű szexjátékgyártónak, ami átnevezte a terméket a ma ismert Magic Wand Original névre.

Szintén a ’60-as évek nagy dobása volt a szilikonos dildók feltalálása, amely egy Gosnell Duncan nevű emberhez fűződik. 1965-ben Duncan egy baleset miatt deréktól lefelé lebénult, amivel kezdetét vette a szexjátékok forradalmasítása, ugyanis ennek következtében gondolkozott el azon, hogyan pótolhatná legélethűbben a saját, működésre már képtelen péniszét a felesége számára.

Hitachi Magic Wand

Amikor aztán megismerkedett a sorstársaival, ráébredt, hogy nincs egyedül ezzel a problémával, hogy fogyatékkal élő emberként jó szexet szeretne megtapasztalni a partnerével. Duncan fő célja az volt, hogy olyan anyagot tudjon előállítani, amelynek nincs erős szaga, és amely nem irritálja a hüvelyt behatolás közben, mint az addigi dildókhoz használt hőkezelt gumi. Amikor a balesete előtt szerelőként dolgozott, Duncant lenyűgözték a hajlékony szilikonok, amelyek még akkor sem olvadtak el, ha az autómotor hőjének voltak kitéve, ám ez a szilikon nem volt megfelelő a dildókhoz. Egy konferencia során Duncan találkozott egy vegyésszel, és együtt kezdték el finomítani a szilikon formuláját, hogy az minél bőrbarátabb legyen. Amikor végül megtalálták a megfelelő szilikonanyagot, Duncan a saját pincéjében indított egy dildógyártó üzletet.

Az 1980-1990-es évek

1983-ban a Vibratex japán szexjátékgyártó cég kiadta a nyúl stílusú vibrátor legelső változatát, amely egyszerre tudott behatolni a hüvelybe és közben stimulálni a csiklót. Bár már a ‘70-es években egyre közkedveltebbé kezdtek váni a szexjátékok, és a tabu is csökkent körülöttük a nyugati országokban, ez nem volt ennyire nyílt téma a világ más részein.

Japánban például a ‘80-as években az volt a fő gond, hogy a gyártóknak nem volt törvényes lehetőségük szexjátékokat gyártani – így végül ezeket a termékeket állatformára alakították (beleértve olyanokat is, mint a teknősök és kenguruk), hogy ne essenek a szexuális segédeszköz kategóriájába. Így született a nyuszis vibrátor, rengeteg nő nagy örömére. A nyuszis vibrátorok nagy sikeréhez hozzájárult a Szex és New York sorozat is: 1998-ban az egyik epizódban megjelent a The Pearl Rabbit nevű nyuszis vibrátor, aminek hirtelen megnőttek az eladásai az adás után.

Pearl Rabbit nyuszis vibrátor

A 2000-től napjainkig

A 2000-es évek sűrű időszak volt a szex, a pornó és a szexjátékok számára, ebben az időszakban kezdték el megkérdőjelezni azt az elképzelést, hogy a szexjátékoknak úgy kell kinézni, mint gépesített testrészeknek. Ez az innováció vezette az iparágat oda, aminek ma ismerjük. A 2000-es évek során volt néhány igazán emlékezetes esemény, ami hatással volt a különböző típusú szexjátékok értékesítésére, terjesztésére és elfogadására.

Bár a Playboy magazin már néhány évtizede létezett, a 2000-es évek elején megjelent egy olyan mainstream pornófajta, amely normalizálni látszott, hogy mit jelent a 21. században a szexuális kíváncsiság. A Pornhub, a 2000-es évek vizuális pornós alapköve 2007 tavaszán indult el. A filmekkel együtt pedig egyre inkább nőtt a szexjátékok iránti érdeklődés is, szélesedett a termékek tárháza, amikor pedig a mozikba betört A szürke 50 árnyalata 2015-ben, akkor tovább tágult a látóhatár a szexjátékok terén az egyszeri vásárlók számára.

A szürke 50 árnyalata franchise óriási fellendülést hozott a szexjátékok eladásában (egyes esetekben 400 százalék körüli növekedésről van szó), amelyek közül néhányat még a könyvekhez illeszkedő tematikával is terveztek. A legnépszerűbb szexjátékok ebben az időszakban a szemkötők, a bondage-kiegészítők és a szerelemgolyók/gyöngyök voltak.

Applikációval vezérelhető vibrátor

És hol tartunk ma? A fejlődés nem áll le a szexjátékok terén sem, a technika begyűrűzött erre a területre is, és az elmúlt néhány évben teljesen őrült innovációkat is láthattak az érdeklődők a szexjátékokat gyártó cégektől. Léteznek már Bluetooth-vibrátorok, amelyek beépített érzékelővel követik az orgazmusokat, hogy segítsenek nyomon követni a szexuális életedet, és vannak vibrátorok, amelyek a világ bármely pontjáról távolról vezérelhetők. Hosszú utat tettünk meg a kődildóktól és a méhekkel teli tököktől.

(Források: 1, 2, 3)

Exit mobile version