5 évvel élhetünk tovább 2050-re, de többet is fogunk betegeskedni

F.C. | 2024. Május 19.
A növekedés azokban az országokban lesz a legnagyobb, ahol most alacsonyabb a várható élettartam.

A népesség várható élettartama világszerte csaknem 5 évvel hosszabb lesz 2050-re – állapította meg a Lancet tudományos folyóiratban megjelent tanulmány. Az elemzés szerint:

2022 és 2050 között a férfiak körében a várható élettartam 71,1 évről 76 évre nő, a nők körében pedig 76,2 évről 80,5 évre emelkedik.

A betegségek globális terheit vizsgáló 2021-es Global Burden of Disease Study adatait felhasználó tanulmány szerint azokban az országokban nő majd a leginkább a várható élettartam, amelyekben jelenleg a legalacsonyabb – írja az MTI. A tendencia hátterében a kutatók szerint főként olyan közegészségügyi intézkedések állnak, amelyek segítettek a szív- és érrendszeri betegségek, a Covid-19 és számos fertőző betegség, valamint az anyai, újszülöttkori és táplálkozási betegségek megelőzésében, és javították a túlélési arányokat.

A tanulmány szerzője, Chris Murray, a Washingtoni Egyetem egészségügyi adatok kiértékelésével foglalkozó intézetének igazgatója kiemelte: amellett, hogy a várható élettartam általánosan növekszik, azt is megállapították, hogy a várható élettartamban mutatkozó földrajzi egyenlőtlenségek is csökkennek. 

 

A kutatás arra is rámutatott, hogy a globális várható élettartam növekedése 2022 és 2050 között lassabb ütemű lesz, mint a Covid-19 előtti három évtizedben volt. 

A következő generáció egészségére – a tanulmány szerint – a nem fertőző betegségek okozta szív- és érrendszeri betegségek, a daganatos betegségek, a cukorbetegség, az elhízás, a magas vérnyomás, az egészségtelen táplálkozás és a dohányzás gyakorolja majd a legnagyobb hatást.

Az elemzésből az is kiderül, hogy miközben a várható élettartam 2050-re globálisan 4,5 évvel nő, a jó egészségben eltöltött évek száma csak 2,6 évvel lesz hosszabb, a vizsgált időszakban 64,8 évről 67,4-re emelkedik. Ez azt jelenti, hogy miközben sokan tovább élnek majd, várhatóan az egészségi problémákkal töltött éveik száma is nő.

Egy korábbi tanulmány egyébként arra hívta fel a figyelmet, hogy akár 10 évvel is meghosszabbíthatja élettartamunkat az egészséges táplálkozás. A kutatók szerint abban az esetben, ha valaki 40 éves koráig egészségtelenül táplálkozott, azonban étrendet vált, akár 10 évvel is meghosszabbíthatja a várható élettartamát: a változás a nők esetében 10,8 év, a férfiak esetében pedig plusz 10,4 évvel járhat. A norvégiai Bergen-i Egyetem és a skóciai Glasgow-i Egyetem kutatói szerint a teljes kiőrlésű gabonák, diófélék és a gyümölcsök segíthetik elő legjobban a változást, miközben a cukros italok és a feldolgozott élelmiszerek kapcsolódnak legjobban a halálozáshoz. A hosszú élettartamhoz kapcsolódó étrend a nagy mennyiségben fogyasztott tejtermékek, zöldségek, diófélék és hüvelyesek bevitelében, valamint teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök, halak és fehér húsok mérsékelt fogyasztásában rejlik. 

Kiemelt fotó: illusztráció, iStock

Exit mobile version