A Bika típusú ember játszmája főleg önmaga felé irányul, kevésbé a környezet manipulálása irányába. Vagyis jellemző rá az önvigasztaló, önmagának sztrókokat adó (a sztrók szó simogatást jelent) magatartás. Egyik jellemző játszmája arról szól, hogy az időnként felébredő változásra való igényét elégíti ki, de úgy, hogy közben valójában semmi nem változik. Játszmájának lényege, hogy környezetének elmondja, hogy mennyire rosszul érzi magát a jelen helyzetében, és a másikat arra ösztönzi, hogy segítsen neki – majd bizonyos idő elteltével kilép a kapcsolatból, és közli, hogy minden úgy volt jó, ahogyan az ismeretség előtt volt. A másik jelentős játszmája arról szól, hogy bebizonyítsa, Ő meg tudja tenni, amit a másik nem természetesen ezt a bizonyságot a kapcsolatain keresztül éli meg. Játszmájának nem az a lényege, hogy a másikat lejárassa, hanem, hogy önmaga kompetenciájáról kapjon bizonyosságot.
Esettanulmány
Barnabást évekkel ezelőtt ismertem meg, egy államigazgatási szervnél dolgozott vezető beosztásban. Házassága nem volt a legharmonikusabb, s ennek megvoltak az okai is a férfi életében. Egyetlen kínálkozó alkalmat sem tudott kihagyni, amikor saját férfiasságát, hódításra való képességét bebizonyíthatta saját magának. Munkahelyi viszonyai egymást érték, s egyik sem tartott hosszabb ideig, tehát mind nélkülözte a mélyebb emberi érzéseket. Valójában csak trófeákat gyűjtött, de újabb és újabb alkalmak kellettek ahhoz, hogy önértékelését valamennyire helyre állítsa. Viselkedése mögött nyilvánvalóan önértékelési zavar húzódott meg, amely mindig újabb alkalmakat kívánt a kompenzálásra. Szomorú momentum volt a történetben, hogy a férfi fiatal és tapasztalatlan nők hiszékenységét használta ki, s elhitette velük, hogy valóban vonzódik hozzájuk. Így mindenkinek csak tovább romlott a helyzete: a fiatal nők csalódtak, a férfi nem tudta megoldani saját belső problémáit, felesége pedig nyílván nagyon szenvedett.
Összefoglalva: a Bika ember számára a nyugodt erő, a lassú, de biztos haladás, a környezet és önmaga elismerése egyaránt fontos. Jelmondata lehetne: a biztosat a bizonytalanért fel ne add legfeljebb csak látszólag. Ez a gondolatt kíséri végig az életét, önmagával és környezetével való kapcsolatában egyaránt.