A legtöbben az ok és az okozat törvényeként ismerik a karmát. Leegyszerűsítve azt jelenti, hogy bármit teszünk, az a későbbiekben az adott tettől függően pozitívan vagy negatívan visszahat ránk. Azt már kevesebben tudják, hogy nemcsak cselekedeteink, hanem beszédünk és gondolataink révén is karmát idézünk elő, sőt, legnagyobb hatásuk ez utóbbiaknak van, mivel tetteinket és beszédünket a gondolataink határozzák meg.
Mindebből az következik, hogy jelenlegi élethelyzetünk is régebbi előző vagy jelen életbeli tettek, szavak, gondolatok következménye. Akár jólétben, akár egyik napról a másikra élünk; akár szerető család vesz minket körül, akár üres lakásba megyünk haza; akár sikeresek vagyunk a hivatásunkban, akár örömtelenül, pusztán a létfenntartás érdekében tesszük a dolgunkat a körülményeket magunk teremtettük.
A témában kérdezd szakértőnket! Gauranga Das ájurvédikus gyógyító-asztrológus » Kapcsolódó cikkek: Uránuszi karmád és életed » Karmikus útmutató » Holdkarmád és életfeladatod » |
Ami történt, megtörtént ezen már nem tudunk változtatni. A karma megtisztításának első lépése az, hogy belátjuk: valamikor szándékosan vagy tudatlanságból helytelenül viselkedtünk. Ismerjük el, hogy ez csakis és kizárólag a mi felelősségünk, de ne essünk át a ló túloldalára. Már csak azért se, mert egy-egy nehéz helyzet nemcsak valaminek az okozata, hanem egyben lecke is, amiből tanulhatunk. Ne azonosuljunk egykori hibáinkkal, hiszen azok nem részük a személyiségünknek. Tekintsük átmeneti üzemzavarnak, majd engedjük el őket. A továbbiakban pedig igyekezzünk kerülni a helytelen megnyilvánulásokat.
A rossz karma felülírása
A negatív tetteket, szavakat, gondolatokat pozitívaknak kell felváltaniuk. Hogy mi a pozitív és a negatív, mindannyian tudjuk, elég, ha a szívünkre hallgatunk még ha a belső hang néha mást mond is, mint az intellektus. A rossz karma ledolgozásának egyik hatékony módja a nagylelkűség gyakorlása, aminek semmi köze a pénzügyi helyzetünkhöz. Időt, figyelmet éppúgy ajándékozhatunk, mint anyagi javakat. A lényeg, hogy ne várjunk érte hálát vagy viszonzást. Ugyanilyen fontos, hogy mi is képesek legyünk méltányolni a felénk irányuló jó szándékot, hiszen ezzel a másik ember számára is lehetővé tesszük a nagylelkűség gyakorlását.
Munkánk során számos kisebb és nagyobb horderejű cselekedetet hajtunk végre, amivel pozitívan vagy negatívan egyaránt befolyásolhatjuk a karmánkat. Ezeket a cselekedeteinket alapvetően a munkaadó elvárásai határozzák meg. Ezért amennyire a nyilvánvaló korlátok lehetővé teszik igyekezzünk megválogatni, hogy kivel és mit dolgozunk. Ha a munkáltató cég legális, emberre és környezetre ártalmatlan tevékenységet folytat, már jó úton járunk.
Kérdezzük meg magunktól: Ugyanolyan fontos nekem a másik boldogsága, mint az enyém? Képes vagyok partnerem külseje (anyagi helyzete, társadalmi rangja stb.) mögé látni, és magát az embert szeretni? Elegendő szabadságot adok neki ahhoz, hogy önmaga lehessen? S ami talán a legnehezebb: ha a kapcsolat nem a mi elhatározásunkból ér véget, legyünk képesek a másikat békében és szeretetben útjára engedni. |
Tisztelettel, előítéletektől mentesen forduljunk azok felé is, akikkel szemben ösztönösen vagy valamilyen konkrét oknál fogva fenntartással viseltetünk. Kapcsolatainkban legyen bátorságunk megnyílni még ha fennáll is a kockázata annak, hogy megsebződünk , hiszen csak így alakulhat ki feltétel nélküli, kölcsönös szeretet köztünk és partnerünk között.
Vágy és sóvárgás
Valamennyien a boldogságra vágyunk, és minden lehetséges módon igyekszünk elkerülni a szenvedést. Időnk és energiánk jelentős részét olyan tárgyak megszerzésére és olyan élmények megélésére fordítjuk, melyeket a boldogsággal azonosítunk. Ez önmagában még rendben is van, hiszen célok, ambíciók nélkül tartalmatlan és értelmetlen lenne az életünk. A csapda a sóvárgásban rejlik: ha valamely vágyunkat kielégítettük például egy új autó vagy egy magasabb pozíció megszerzésével , hamarosan szebbre, nagyobbra, többre vágyunk. Így ördögi körbe kerülünk, hiszen a folyamatos epekedés nemhogy nem vezet boldogsághoz, hanem újabb és újabb szenvedést szül.
Ha azon kapjuk magunkat, hogy sóvárgunk valami után, tegyük fel magunknak a kérdést: feltétlenül szükségem van erre a tárgyra, pozícióra, élményre stb. a boldogsághoz? A válasz valószínűleg meglepően gyakran lesz nem S ahogy mind többször sikerül a sóvárgást elengedéssé alakítanunk, úgy leszünk egyre boldogabbak és elégedettebbek és teremtünk jó karmát. |
A boldogtalanság pedig szinte törvényszerűen vezet olyan gondolatokhoz, szavakhoz, tettekhez, melyek negatív karmát hoznak létre.
Az, hogy a vágyakozás átcsap-e sóvárgásba, kizárólag rajtunk múlik, mivel érzéseinket nem a körülmények, hanem gondolataink idézik elő. Minden, ami velünk történik, saját nézeteink, érzéseink kivetülése a külvilágra. Ugyanez fordítva is igaz: a már kialakult helyzetet sokféleképpen értékelhetjük, például a munkahelyünk elvesztését sorscsapásként és továbblépési lehetőségként egyaránt megélhetjük.
A karma megtisztítása meditációban Meditációban még hatékonyabbá tehetjük a tisztítást. |