Hogy honnan meríti ehhez az erőt? Joli néni újévi “életreceptje” egyszerű: szereti az embereket, s őt is szeretik. És, mondja, ha boldogság van, akkor még sokkal több jön hozzá.
De honnan merített erőt a nehezebb időkben? Mert, gondolom, azért olyanok is akadtak ennyi év alatt.
– Huszonegy éves koromban mentem férjhez. Horváth Jenő, a drága uram, aki nagyon szeretett engem, gazdatiszt volt. Különböző településekre helyeztek bennünket. Aztán amikor bejöttek az oroszok, mindennek vége lett. A gazdatiszteknek felmondtak, és ott álltunk kenyér meg állás nélkül. Négy gyerekünk volt akkor. Elképzelheted, mi az. De aztán én Pécsett állást kaptam… Negyvenegy naplót írtam, képzeld el, mi lehet azokban! Jobban szeretek írni, mint beszélni, ez nagy szó ám nálam!
Miket ír, Joli néni?
– Hát, ami a lelkemben van. Amikor jön egy unokám vagy a rokonok, és mennek a nagy beszélgetések, azokat leírom. Aztán néha olvasgatok tizenöt-húsz évvel ezelőtti dolgokat. Valaki a családból már könyörgött, adjam oda a naplókat, hadd olvassa el éjszaka, de nem adtam. Tizenöt éves korom óta írom őket. Hívő ember vagyok, aminek nagyon örülök, és hálával fordulok az égiekhez. Mert a lélekben való hit nagyon sok nehézségen átsegíti az embert, és szerintem, ha boldogság, öröm van, akkor még sokkal több jön hozzá. Legközelebb megmondom az én híveimnek, hogy drága gyermekeim, nézzetek jól meg, mert lehet, hogy utoljára láttok. Aztán meg lehet, hogy jól leszek, és újra megyek! Januárban vetítik a filmem, amelyben Uhrin Benedek menyasszonyát játszom! A közönség azt mondja, drága Joli néni, nekünk mindegy, hogy mit tetszik csinálni. Énekeljen, szavaljon, mondja a maga életét, csak abba ne tessék hagyni! Kettőt táncoljon jobbra, kettőt balra, mi meg majd tapsolunk, csak ne tessék kimenni! Az a fontos, hogy a közönség rajong, és azt én érzem. Te éreztél már ilyet?
Joli néni lánya, Klárika, a beszélgetés végén még megjegyzi: “A mama úgy merít erőt, hogy csak a jó dolgokat tartja meg emlékezetében. A rosszakat egyszerűen elfelejti.”