A hazai felnőtt férfilakosság körülbelül negyven százaléka horkol, míg a nők húsz-harminc százaléka. A bosszantó jelenségnek általában nincs komoly orvosi jelentősége, de száz emberből ötnél – általában túlsúlyos, középkorú férfiak – súlyos betegség, az úgynevezett alvási apnoé figyelmeztető jele lehet.
– Az úgynevezett alvásbetegségek között első helyen szerepel a horkolás – jelenti ki dr. Szakács Zoltán ideggyógyász, a Budai Honvédkórház Alvásdiagnosztikai Laboratóriumának vezetője. – Ilyenkor alvás közben valamilyen rendellenesség lép fel a légzésben. Az alvó ember légzése leáll, hirtelen levegő után kap. Szűkület jön létre a felső légútban, a kisebb keresztmetszet miatt a belélegzett levegő áramlási sebessége jelentősen megnő, ami a rugalmas garatfal rezgését okozza. Ez a remegés hozza létre a horkolás hanghatását.
Az oxigénhiányos állapot stresszreakciót vált ki a szervezetből: belsőnk “tudja”, hogy a legjobb alvás a mély alvás (az úgynevezett REM-fázis), ám amikor az oxigénszint csökkenését észleli, azonnal be akarja ezt fejezni – hiszen oxigénhiányban meghalhatnánk – így megemeli az adrenalin szintjét a vérben, ezáltal nő a vérnyomás, és a vércukor szintje is, ami által a hasnyálmirigy túlterhelődik. A szakorvos figyelmeztet arra, hogy ez a folyamat hosszabb távon magasvérnyomás-betegség és cukorbetegség kialakulásához vezethet. Gyakorivá válik a szívritmuszavar, és megnő az éjszaka, alvás közben keletkező szívinfarktus veszélye is.