A szedés után a szárítás következik. A legjobb, ha mindez fénytől és széltől óvott, huszonöt-harminckét fokos helyiségben történik. A szárításnál ugyanolyan fontos a gyorsaság, mint a hőmérséklet. Minél rövidebb idő alatt száradnak meg a növények, annál jobb minőségű lesz a gyógyital.
Hogyan igyuk?
A házi patikákban legbiztonságosabban hozzáférhető szerek a gyógyteák. Belsőleg, ivókúra formájában, illetve külsőleg, borogatásként alkalmazhatjuk őket. A teákat készíthetjük forrázva vagy főzve.
Főzet: amikor a növényt néhány percig hagyjuk a vízben forrni, majd néhány perces pihentetés után öntjük csészékbe. A durvább, keményfás állományú növényekből és a cseranyag-tartalmú gyógynövényekből készítünk főzetet.
A hideg vizes kivonatot azokból a növényekből készítünk, amelyek hatóanyagai hőre érzékenyek. A gyógynövényt szobahőmérsékletű vízzel öntjük le, és öt-tíz óráig állni hagyjuk.
Kamilla
Már nagyanyáink tudták, hogy egy csésze, lefekvés előtt elfogyasztott mézes kamillatea elég ahhoz, hogy megszűnjön az álmatlanság. Izomlazító hatása miatt a menstruációs görcsök oldására is ajánlott fogyasztása. De a kamillatea csökkentheti a szorongást és az idegességet is.
Mindezek mellett főleg gyulladáscsökkentésre, görcsoldásra, lázcsillapításra, sebgyógyításra használják, valamint antibakteriális hatású. Szájüreg-, fogíny- és torokgyulladásnál kamillatea-forrázattal naponta többször érdemes öblögetni. Aktivizálja az immunrendszert, por és allergia okozta szemgyulladásoknál is segít.
Zsálya
A növény sajátossága, hogy azoknál, akik izzadnak, izzadságcsökkentő, akik viszont nehezen verejtékeznek, ott izzasztó hatású. Vértisztító, különösen ekcéma, köszvény esetén, és nehezen gyógyuló sebeknél. Aranyeres bántalmaknál ülőfürdőkét javasolt. A muskotályos zsálya segít a menstruációs panaszok enyhítésében, és jótékonyan hat a menopauza idején is.