Aktuális

Hogyan kerülhetjük el a sarlatánokat?

Reneszánszukat élik a legkülönfélébb alternatív gyógymódok. De vajon honnan tudjuk, hogy az általunk választott akupresszõr, bioenergetikus, fitoterapeuta, szemtréner megbízható szaktudással rendelkezik-e? Erre keressük a választ.





A törvényi szabályozás szerint

A természetgyógyászati tevékenyég gyakorlásáról szólótörvény alapján

1. Csak orvos által végezhető tevékenységek:

manuálterápiás és neurálterápiás eljárások, hagyományos kínai orvoslás

2. Orvosi és egyéb felső szintű egészségügyi szakképesítés nélkül végezhető tevékenységek:

a. Csak szakképesítés megszerzése után végezhető természetgyógyászati tevékenységek: akupresszúra, alternatív mozgás- és masszázsterápiák, életmód-tanácsadás és terápia, reflexzóna-terápia

b. Vizsgával záruló továbbképzéssel megszerezhető képesítés után végezhető tevékenységek: alternatív fitoterápiás módszerek, bioenergiát alkalmazó módszerek, fitoterápia, fülakupunktúrás addiktológiai eljárások, kineziológiai módszerek, szemtréning eljárások

Ha már a hagyományos orvoslás nem segít, vagy szeretnénk még plusz segítséget kapni, gyakran fordulunk valamilyen természetgyógyászhoz. Szerencsés esetben egy kitűnő tudású, jó szakmai érzékkel (és sokszor emberismerettel) rendelkező gyógyító sokat tehet egészségünk megőrzéséért vagy javításáért. Sajnos, előfordulnak azonban olyan esetek is, amikor úgy érezzük, pénzünkért nem azt kaptuk, amit vártunk, netán még ártottak is szervezetünknek. Ezek az esetek elkerülhetők, ha körültekintően választjuk meg a szakembert.

Orvosi diplomával vagy anélkül







Ahol segítenek: Magyar Természetgyógyászok Szövetsége 1023 Bp. Frankel Leó út 49.,
tel: 06-20-360-9560
– A természetgyógyász kifejezést csak azok a gyógyítók használhatják, akik természetgyógyászati szakképesítésük mellett, rendelkeznek orvosi diplomával is – mondja Dr. Taracközi István, a Magyar Természetgyógyászok Szövetségének elnöke. – Akiknek nincs orvosi végzettségük, kizárólag a szakképzésüknek megfelelő megnevezést használhatják. Így lehetnek – a tíz szakág szerint – reflexológusok, bioenergetikusok, életmód-tanácsadók, alternatív masszázs-, illetve mozgásterapeuták, alternatív fizioterapeuták, fitoterapeuták, füladdiktológusok, szemtrénerek, kineziológusok és akupresszőrök. Mindkét csoport tagjai azonban csak akkor gyakorolhatják a gyógyítást, ha rendelkeznek az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) által kibocsátott működési engedéllyel. Ezt abban az esetben kaphatják meg, ha…

1. …egy állami vizsgabizottság előtt számot adtak elméleti és gyakorlati tudásukról. Ezt a vizsgát az Egészségügyi Továbbképző Intézet (ETI) szervezi és bonyolítja le;

2. …ha tagjai valamilyen természetgyógyászati érdekképviseleti szervezetnek. Ilyen például: Magyar Természetgyógyászok Szövetsége, Kineziológiai Társaság, Életreform Egyesület;

3. …valamint, ha rendelőjük felszereltsége, állapota megfelel az ÁNTSZ előírásainak.

Hihetetlen, de Budapesten mindössze hatvan természetgyógyász felel meg az összes előírásnak!
Szakértőnk arra is felhívja a figyelmet, hogy a természetgyógyász mindig a kezelőorvos munkáját egészíti ki, semmiképp sem helyettesíti azt!

Természetgyógyász nem állíthat fel orvosi diagnózist, kizárólag állapotfelmérést végezhet. A betegeknek először a szakorvoshoz kell fordulniuk, át kell esniük a kezelésen, csak utána vagy esetleg mellette segíthet a fitoterapeuta, akupresszőr vagy más szakember. Lényeges azt is tudni, hogy a felsorolt szakágak, végzettség nélkül nem átjárhatók, tehát például a frissítőmasszőrnek nincs jogosultsága gyógyteát felírni, azt csak a fitoterapeutától fogadjuk el.
Hogyan kerülhetjük el a sarlatánokat? – II. rész>>

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top