Elégedetlenebbek de maradnak
Elsőre szembeötlő: a nőket a munka terén legalábbis könnyebb kielégíteni, mint a férfiakat. Miközben a szakmájukkal, hivatásukkal való elégedettségük alacsonyabb, mint a férfiaké (nők: 69 százalék, férfiak: 77 százalék), hajlandóságuk arra, hogy egy év múlva is a jelenlegi munkahelyükön maradjanak, erősebb (69 százalék a 64-el szemben). Ebből két következtetés adódik, mondja Tököli Zsolt, a felmérés elkészítésével megbízott Hewitt Inside Consulting Kft. munkatársa: vélhetően sokan nem abban a munkakörben, szakmában dolgoznak, amelyre vágynának. (Erre utal az az adatsor is, amelyből kitűnik: tudásukat, képességeiket kevésbé tudják kihasználni az adott helyen, mint a férfiak, vagyis úgy érzik, többre lennének képesek, mint amennyit elvárnak tőlük.) Ugyanakkor érzelmileg erősebben kötődnek a munkahelyükhöz, egyéb vélhetően személyes, kapcsolati okok miatt.
A szakember szerint nem szabad általánosítani, a munkavállalók maradási hajlandóságát különösen hosszabb távon igen sokféle tényező befolyásolja. Jellemző példa erre a McDonalds, amely tavaly a harmadik helyezett lett. Aki járt már valaha mekiben, láthatta, hogy tízen-húszonévesekből áll a stáb. Aki látta már az álláshirdetéseket, azt is tudhatja, milyen alacsony órabérért dolgoznak ezek a szakképzetlen fiatalok. Nem a pénzért és nem a könnyű munka vonzása miatt maradnak tehát. Sokkal inkább a sajátos életforma, a buli miatt.
A főnök az egyik legfontosabb tényező
A kérdőívre adott válaszokból megállapítható, melyek a munkavállalók többsége szerint elsődlegesen maradásra bíró tényezők. Rövid távon legfőképpen az értelmes, kihívást jelentő, változatos munka. Hosszabb időre tekintve már megnő a karrierlehetőségek fontossága. Az első szempontok között van a felső vezetéssel, illetve a közvetlen főnökkel való elégedettség is. Messzemenően igazolódni látszik a mondás, amely szerint a dolgozók cégekhez lépnek be, és főnököket hagynak ott. Az alkalmazottak fontosnak tartják a munka és a magánélet egyensúlyának megőrzését is.
A szocialista munkakultúra és a vele járó gondolkodásmód eltűnőben van ugyan, de még mindig a dolgozók egyötöde hűséges egy esetleges jobb ajánlat ellenére a vállalathoz, amellyel egyébként elégedetlen.
Az első tíz legjobb munkahelyből idén nyolcat multinacionális cég tart fenn, mondja Tököli Zsolt. (Tavaly még fele-fele volt a hazai és a külföldi vállalatok aránya.) Felkerestük a második helyezett Budapest Bank központját. Megvalljuk, nem arra számítottunk, hogy kolbászból van a kerítés is, inkább arra, hogy energikus ám titkon menedzserbetegséggel, úgynevezett munkakalkoholizmussal küzdő fiatalembereket látunk majd számítógépeik előtt üldögélni. Ehelyett kiderült Rolek Ferenc emberi erőforrás-igazgató tájékoztatásából hogy a munkatársak (1680 ember) fele nő, fizetésük egy adott munkakörben nem alacsonyabb, mint férfikollégáiké, és átlagosan kilenc órát dolgoznak.
A nők munkatársként, vezetőként is másképp gondolkodnak, mint a férfiak mondja Rolek Ferenc. Ezért üzletileg is megéri vegyes csapatot létrehozni, hiszen a többféle nézőpont sokszínű elgondolást, hatékonyabb munkát eredményez. Nálunk a közvetlenül a vezérigazgató alatt dolgozó tizenegy felsővezetőből is három nő, a negyedik nemrég szült, és visszavárjuk.
Az igazgató szerint a hatékony munkavégzés egyik alapfeltétele, hogy ki-ki pontosan tudja, mi a feladata, az adott évre kitűzött céljának megvalósulását meghatározott módon mérjék, és erről visszajelzést kapjon, sőt, ha jól dolgozott, jutalmazzák. Legalább ilyen fontos, hogy mindenki érezze, lehetősége van a fejlődésre, és ahhoz a cégtől minden segítséget megkap. Nem mellékes, a komfortérzetet növelő tényezők a munkahely kényelmi szolgáltatásai: saját büfé, étterem, üdülési hozzájárulás, a közösségi érzést erősítő rendezvények, vacsorák, karitatív akciók. Összesen a bank költségvetésének közel a felét teszik ki a munkatársakkal kapcsolatos kiadások.
Kemény munkáért karrier
A harmincnyolc éves Erdei Zsuzsa elmondta: tíz éve dolgozik a banknál, szinte minden területét megjárta. Amikor a gyerekei kicsik voltak, olyan munkakört kínáltak neki, amelyben négy-öt óra körül haza tudott menni. Most az ügyfélszolgálatot menedzseli, súlyos esetben is legkésőbb nyolcra otthon lehet, ritkán visz haza munkát. Keményen kell dolgozni, de a munka jó, aki törekvő, tehetséges, könnyen karriert csinálhat. Az irányítás nem hierarchikus, nincs sok döntési szint, ezért bármelyik vezetőhöz oda lehet menni ötletekkel, véleménnyel, problémákkal. Amin szerinte javítani lehetne, az a kisgyermekes szülők munkabeosztásának rugalmasabbá tétele (például távmunka, lehetőség a részmunkaidőben való foglalkoztatásra). Voltak ilyen kezdeményezések ugyan, de elhaltak, részben azért, mert a nyugdíjba ezt az időszakot csak hetvenöt százalékban számítják be, így csak kevesen igényelnék.
Az ötvenegy éves Pálmai Judit is végigjárta a bank minden szegletét, eredetileg számítástechnikai szakrevizorként került a bankba, most a jelzáloghitelezéssel foglalkozó területet vezeti. Büszke arra, hogy 2001-ben Az év legjobb vezetője díjat neki ítélték a dolgozók, annak ellenére, hogy aktív és nagyszájú nő, aki nem rejti véka alá a véleményét. Negyvenhét évesen nevezték ki.
Nem tipikus mondja , bár az is tévhit, hogy a multik csak a végtelen teherbírású harmincasokat részesítik előnyben. Kétségtelen, hogy kisgyerekes anyáknak nem ideális munkahely bankközpontban középvezetőnek lenni. Kell hozzá a megfelelő családi háttér a férj, aki elfogadja, hogy nem nyolcórás munkakörben dolgozik a felesége, hanem tíz óra is eltelik, mire hazaindulhat.