Milu, a sztárgörény
Zelenák Zsolt szerint Miku intelligensebb, mint egy macska
Görényről olyan szeretettel és gyengédséggel még senkit sem hallottunk beszélni, mint Zelenák Zsoltot. Megtudtuk, hogy Milu tud dühös lenni, képes haragudni (de nem haragtartó!), és ha látja a gazdin, hogy magányra vágyik, békén hagyja. “Olyan, mint egy társ, vagy egy gyerek. Megismeri Zsoltot és kedvesét, illetve hallgat a nevére. Az idegenekkel is barátságos, imád játszani. Kedvenc mutatványa, hogy Zsolt hullámoztatja a takarót, ő pedig ugrál rajta. Ilyenkor fel-alá pattog, makog, és látszik rajta, hogy boldog. Képes viszonozni az érzelmeket. Örömében felmászik a nadrág belső szárán, de szerencsére ezt vendégekkel még soha nem játszotta el.
Talán attól maradt szelíd, hogy nem kapott nyers húst vagy élő állatot. Macskaeledelen, zöldségeken szépen elvan, kiegészítésül szívesen nassol vaníliás krémtúrót, és rajong a chipszért. Mivel ragadozó, nem rágja össze a széklábakat, és csakis a kihelyezett alomba piszkít. A görényhölgynek vannak kedvenc helyei a lakásban: ilyen például a mosógép dobja. (Szerencsére még nem mosták össze a kék programmal.)
A görények kényesek a tisztaságra. Milu a ketrecében mind a négy sarkot használja valamire. Az egyikben táplálkozik, a másikban a dolgát végzi, a harmadikban alszik, a negyedikben pedig fajtársaira jellemző hobbijának hódol: szenvedélyesen spájzol. Erre a lakásban is figyelni kell, különben könnyen és észrevétlenül alakulhat át a szekrény mögötti rész vagy az ágyneműtartó a görény alkalmi krumplisvermévé.
Tévhit, hogy a görény büdös! Milunak is van bűzmirigye, de még sohasem eresztette ki. Zsolt szerint, ha ez megtelik, az állatnak átható szivarszaga lesz. Ekkor el kell vinni az állatorvoshoz, aki az elképesztően büdös végeredményhez képest potom pénzért kinyomkodja a mirigy tartalmát, és akkor három hónapig megint fellélegezhet a gondos gazda.
Átlátszó hal és kezes béka
Pásti- Kovács Nóra kezében Bogyó, vállán Frédi
Kiskoromban is volt akváriumom, de az igazi mánia akkor kezdődött nálam, amikor megláttam egy kúszógébet az állatkereskedés kirakatában. Ez egy halfajta, amely gyakran “üldögél a parton, és hatalmas szemei vannak a feje tetején: annyira abszurd, hogy nem lehet nem szeretni. Azóta az összes idióta formájú, furcsa testű hal és kétéltű érdekel meséli Pásti- Kovács Nóra, akinél négy akváriumot, három terráriumot és két ketrecet számolok össze.
Az akváriumokban guppik, mollik, algaevő halak, mikulásgébek, bendzsóharcsák, baltalazacok és átlátszó üvegharcsák vannak. Törpe és normál karmosbékát is tartunk. A nőstény karmosbékát a kezemből etetem, és meg is simogathatom. Egy másik akváriumban a férjem folytat “ökológiai kísérletet: sikerült annyi növényt és vízicsigát összezárnia, hogy önfenntartó rendszert alkotnak, csak a vizet kell kicserélni néha.
A terráriumok egyikében afrikai óriáscsigát és egy éti csigát tartok. Él itt még egy aga varangy és egy levelibéka. No és a patkányaink, Frédi és Bogyó! Nagyon aranyosak, rendszeresen kiengedjük őket a ketrecükből, csak arra kell vigyázni, hogy ne rágjanak szét semmi fontosat. Egyszer dekoratőri állásra jelentkeztem, egy nagyméretű kollázst kértek próbamunkának. Mivel elfelejtettem, hogy Frédi kint van a ketrecéből, a földön raktam ki a kollázsdarabkákat a fehér alapra. Meglátta a könyvespolc alól, és azonnal lecsapott rá. Megragadta, és elkezdte bevonszolni a polc alá, alig tudtam visszaszerezni. Egyébként őket minden érdekli, ami fehér. Karácsonyra ezért egy-egy vécépapírgurigát kaptak “ajándékba. Mindketten szépen legörgették a hengerről, és mind a húsz métert begyűrték az odújukba.
Sokan undorodnak az állataimtól, anyukám szerint teljes őrület, hogy ilyen szörnyecskéket tartok. De van olyan barátunk is, aki úgy jár hozzánk, mintha állatkertbe menne.
Több mint testőr
Hős Gabi: ”Aramist néha Vödörfejűnek becézem”
Biztos voltam benne, hogy mindenképpen kell egy kutya, méghozzá nagy méretű! kezdi Hős Gabriella. Tudományosan készültem a fogadására: mindent elolvastam, amit az argentin dogról írnak, és rengeteg tenyésztőt végighallgattam, miért is nem való nekem ez a fajta kutya. Mert egész nap foglalkozni kell vele, túl nagyra nő, én meg kicsi vagyok
De tántoríthatatlan voltam! Aramis három hónaposan és tizenhét kilósan érkezett. Eleinte nem akartam a kertben hagyni, mert még nem készült el a kerítésem, így bent lakott velem a házban. Ennek lassan egy éve, de a helyzet változatlan: nem tudtam kiszoktatni, Aramis a személyes őrzőmmé vált, mindenhová, még a munkahelyemre is velem tart. Szerencsére saját cégünk van, így ez megoldható
Amikor öt hónapos lett, elkezdtünk kutyasuliba járni, mert egy ekkora méretű ebnél alapvető fontosságú, hogy fegyelmezett legyen. Aramis egyelőre szót fogad. Jópofa, hogy mindenhová jön velem. Ha tárgyalásom van, akkor a kocsiban megvár, de már tudja, hogy nem ugorhat rá a ruhámra, és ha sár van az utcán, akkor bárhová érkezünk is, első útja a fürdőkádhoz vezet, beugrik, és várja, hogy megmossam a tappancsait.
Megnyugtatnak, erőt adnak, és gyógyítanak
Leczki Sarolta kutyaújságokba ír és fotózik, mentőkutyákat képez, állatterápiás foglalkozásokat tart a TETRA csoport tagjaként. Meghitt viszony fűzi több kutyához, macskához, görögteknőshöz, sőt, egy kacagó gerléhez is.
Leczki Sarolta: ” Az állatterápia során először az ember-állat, majd az ember-ember kapcsolat javul”
Az állatterápia során pszichiáterekkel, konduktorokkal, orvosokkal együttműködve fogyatékos, mozgássérült gyerekekhez, pszichiátriai betegekhez, illetve idősek otthonába is ellátogatunk: mindig más és más “munkatársunkkal magyarázza Saci. Belga juhászkutyám szinte gondolatolvasó, átérzi az emberek lelki fájdalmát, és megpróbál segíteni rajtuk. Őt ideális idősek és gyerekek közé vinni, viszont megriad a mániás viselkedésűek között. A csoport boxere teljesen más jellem, remekül tud “dolgozni a pszichiátriai betegekkel: nem veszi magára a gondjaikat, épp ezért feldobja a hangulatot, kinyitja őket. A teknőst meg lehet tapogatni, fel lehet fedezni a páncélját. A kacagó gerle ellenállhatatlan, amikor rákezd a nevetésre, azonnal oldja a feszült helyzeteket. A macskánk könnyű és kicsi, be tudom tenni egy beteg mellé az ágyba, nagyon megnyugtató, ahogy ott dorombol. Persze, minden állatnak meg kell felelnie a szigorú egészségügyi normának, garantáltan nem terjeszthetnek betegségeket. Nyitottnak kell lenniük, és alapvetően fegyelmezettnek.
A skizofrén csoportban próbáljuk “fellazítani a betegeket, elindítani a kommunikációt ember-állat, majd ember-ember között. Az idősek otthonában felrázni szeretnénk a lakókat, szinte életcélt adunk nekik azáltal, hogy tudják, ma jövünk. Félreteszik a kekszet, készülnek rá, kevésbé lesznek zárkózottak, szívesen beszélgetnek egymással, majd az állatokkal. Súlyosan fogyatékos gyerekeknél, akiknek még az is gondot okoz, hogy megmozdítsák a kezüket, nagy motiváció, ha egy simogatásért kell megtenni azt a bizonyos erőfeszítést. Volt olyan kisgyerek, aki egy év gyakorlás után meg tudta végre fogni a pórázt, a kutya szőrébe kapaszkodva felállt. Ezek hosszú és küzdelmes munka eredményei.
Kutyatámadás a II. kerületben
Kovács Kriszta kutyája, Jimmy szerencsére túlélte a támadást |
Hirtelen egy ónémetjuhász támadt ránk, látásból ismerem is a kutyát, de nem gondoltam, hogy ki tud szökni a kertjükből meséli Kriszta. Felkaptam Jimmyt, de amikor a támadó nekem rohant, eltépte a bundámat, a nadrágomat, így elejtettem a kutyámat, akit el is kezdett marcangolni. Egy férfi segítségével megpróbáltuk szétválasztani őket, de nem jártunk sikerrel. Végül egy autós nő fékezett le, és egy üdítős palackkal fejbe vágta az ónémetjuhászt, aki erre abbahagyta a támadást, mi pedig elmenekültünk. Jimmyt meg kellett operálni, a műtét harminckétezer forintba került, és további kezelésre szorul. Szegénykém sokkot kapott, napokig letargiában volt, az utcára sem mert kilépni. Most másfelé sétálunk, de egy kis félsz mindig van bennem, mielőtt elindulunk. Tudom, hol lakik a támadó kutya, de lehetetlen bizonyítani, hogy ő volt a “tettes. Az a baj, ha ez velünk megtörtént, megtörténhet mással is, és nem biztos, hogy a következő áldozat ilyen “simán megússza.
Mit mond erre a kutyakiképző?
Kövér Ibolya semmiképpen sem tanácsolja, hogy a két verekedő kutya közé nyúljunk. Ne is húzzuk az ebünk pórázát, inkább csatoljuk őt le, és ha van rá lehetőség öntsük le az acsarkodókat hideg vízzel, mert ettől általában elengedik egymást. Fontos, hogy ne kezdjük ütni, bántani a támadó állatot, mert ellenünk fordulhat!
Dr. Varga Józsefet nemcsak a gazdik, az állatok is kevelik |
Mielőtt állatot vinnénk haza, pontosan nézzünk utána, milyen körülményeket igényel, mennyi gondoskodásra van szüksége. Hogy megkönnyítsük az állatválasztást, dr. Varga Józseffel, a Család utcai állatorvosi rendelő állatorvosával sorra vettük a legfontosabb tudnivalókat.
Nagytestű kutyák: A rövidszőrűek általában lakásban tarthatók. Dinamikus, mozgékony embernek ajánlhatóak, akik naponta sétáltatják, futtatják. A hosszúszőrűeket kertbe ajánlom, házőrzőnek tökéletesek. Tartásuk anyagilag is jelentős teher.
Kistestű kutyák: Jól érzik magukat a lakásban is, de sok törődést igényelnek. Napi nyolc óránál többet ne legyünk távol, legalább napi két órát foglalkozzunk velük, és naponta háromszor sétáltassuk őket!
Macskák: Azoknak, akik napi egy-két óránál kevesebb időt tudnak kedvencükkel tölteni. Velük is érdemes naponta játszani, ha erre nincs időnk, két macskát tartsunk, ők jól megvannak együtt. A cicák jól bírják a lakást, de számukra is a vegyes tartás a legmegfelelőbb. Forgalmas környéken ne engedjük kijárni, mert elüthetik!
Vadászgörény: Divatos háziállat, de jól gondoljuk meg, mielőtt beszereznénk egyet! Nem ajánlott első állatnak, és gyerekeknek sem! Napi három óra nevelésre, tanításra és futtatásra van szüksége, különben harapóssá, vaddá válik, viszont nagyon meghálálja a törődést.
Rágcsálók: A hörcsögök és az egerek kevés törődést igényelnek, de csak pár évig élnek. Első állatnak ideálisak, rendszeres gondoskodásra tanítják a gyerekeket. A nyúl és a tengerimalac nagyobb odafigyelést igényel, meg kell tanulni a tartásukat és az etetésüket.
Halak: Kevés munkát igényelnek, ezért nagyon elfoglalt embereknek is ajánlhatók.
Hüllők: Nem igényelnek sok törődést, és gyakran felismerik a gazdájukat!
Fontosak az oltások!
Kutyáknál tíz-tizenegy védőoltásra van szükség, ezek darabonként (rendelőtől és a vakcinától függően) 2500-6000 forintba kerülnek mondja dr. Juhász Csaba, a Budai Kisállat Klinika orvosa. A macskáknál is ugyanolyan fontosak a védőoltások (például a veszettség elleni), mint a kutyáknál, mégis jóval ritkábban oltatják őket a gazdák. Nyulakat, vadászgörényeket és rágcsálókat is célszerű bizonyos betegségek ellen oltani. Ha az összes védőoltást és parazitairtót rendszeresen megkapják az állatok, akkor alacsony a megbetegedések kockázata. Ez az emberek szempontjából is fontos, mert a betegségek között vannak állatról emberre, és viszont is terjedő kórok.