nlc.hu
Aktuális
Nem tudtam, nem figyeltem, nem védekeztem

Nem tudtam, nem figyeltem, nem védekeztem

Emlékszem, a gimnáziumban komoly üzletág volt az esemény utáni tablettákkal történõ kereskedés: egyes fiúk ötven forintért árultak egy pirulát.




A srácok a tablettát általában a bérletük tokjában helyezték el, hogy még a villamoson utazók is lássák: ők már felkészültek a váratlan – vagy nagyon is várt – helyzetekre. De tökéletes biztonságot ez sem nyújthatott, mert egy randira igyekvő fiú az izgalom hevében otthon is felejtheti a bérletét… Így a nem kívánt terhesség elleni védekezés – miként manapság is – elsősorban a lány érdeke és felelőssége volt.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 1990-ben kétszer annyi terhességmegszakítást végeztek 19 év alatti lányoknál (12 011-et), mint 2002-ben (6492-t), s talán lehet okunk azt feltételezni, hogy a mai tinédzserek felvilágosultabbak és valamelyest felelősségteljesebben gondolkoznak. Azonban ez a szám még mindig nagyon magas, főleg, ha belegondolunk, hogy az országos átlag szerint évente száz szülésre hetven abortusz jut, s az abortuszon átesettek között 15-20 százalék a 15-19 éves korosztály aránya! Ráadásul előfordul, hogy egy fiatalkorú lány több terhesség-megszakításon is átesik. Mint például az a magas, sudár középiskolás, akit egy újpesti rendelő várójában szólítottam meg.
– Ősszel leszek tizenhét éves, és novemberben már volt egy abortuszom – meséli egy szuszra. – Akkor azért lettem terhes, mert nem védekeztünk a barátommal. Miután elvégezték a műtétet, visszajöttem fogamzásgátlót felíratni, és szedtem is, s most mégis abortusz előtt állok.

Kicsit tétovázik, majd hozzáteszi: igaz, nem mindig vette be időben a gyógyszert, néha csúszott egy-két napot, de nem gondolta, hogy ez ilyen bajt okoz majd. A műtétről csak annyit mond, hogy kellemetlen, de “túl lehet élni”. Persze, szeretné, ha többet ilyen nem fordulna elő, ezért, ha túl lesz rajta, megpróbálja majd időben bevenni a tablettáit.







dr. Filep Aladár
Sokszor anya is tájékozatlan

– Kevesebb a tinédzserkori abortusz mostanában, mint tíz-tizenöt évvel ezelőtt, s ebben szerepe lehet a tinédzserambulanciák létrejöttének is – magyarázza dr. Filep Aladár, az Újpesti Kórház szülész-nőgyógyász főorvosa. – Ezeken az ambulanciákon – ahogy minden nőgyógyászati rendelésen – elérhető például a sürgősségi fogamzásgátlás. Az igazi megoldás a – kondomnál drágább, havi ezer-ezerötszáz forintba kerülő – tablettás védekezés vagy a gumióvszer használata lenne. Azt tapasztalom, hogy a lányok gyakran már tizenhárom-tizenégy évesen elkezdik a szexuális életet. Sokszor hallom tőlük: ha nem “ugranak” a srácok első szavára, akkor kigúnyolják, kiközösítik, kinevetik őket a többiek, s ezért “kényszerülnek” az aktusra.
A főorvos úgy véli, még ma is gyakran kereshető a fiatalkori terhességek hátterében a tájékozottság hiánya.

– Rendezett családi háttér mellett, tehát, ha a szülők partnerükként kezelik a gyereküket, és nyitott, felvilágosult az otthoni légkör, ritkábban fordul elő ilyesmi – mondja. – Sajnos, a fiúk egy része „cikinek” tartja az óvszer használatát, és a lány hiába szeretne azzal védekezni, ha a fiú kerek-perec elutasítja. A lány ilyenkor reménykedik, hátha megússza… Kevesen tudják, hogy a gyógyszeren és óvszeren kívül másféle védekezési módszerek is léteznek (például hüvelytabletta).

Filep doktor több mint húsz évvel ezelőtt fölvetette egy családvédelmi konferencián, hogy komoly felvilágosító kampányba kellene kezdeni már az általános iskolák felső tagozatosainál, de akkor sokan felháborodtak az ötletén. Mint mondja, most már itt lenne az idő, hogy rendszeresen (akár havonta) szakemberek felvilágosító beszélgetéseket tartsanak tizenegy-tizenhárom évesek körében, mert egyetlen alkalom kevés ahhoz, hogy rögzüljön a gyerekekben, hogy miként lehet megelőzni a nem kívánt terhességet. Az orvos szerint komoly probléma, hogy a lányok egy része még a saját ciklusával sincs tisztában, fogalma sincs például arról, hogy mikor volt az utolsó menstruációja.

– Előfordul, hogy ilyenkor a mama közbeszól: “doktor úr, én sem jegyeztem meg, mikor menstruáltam utoljára”. Azt szoktam mondani, ez bizony baj. És pontosan ezért tartom fontosnak, hogy – mivel sok családban a szülők sem kellően tájékozottak – az iskolában megtörténjen az alapos felvilágosítás. Jó lenne, ha az édesanya, amint a lánya elkezd menstruálni, elvinné őt a nőgyógyászhoz, és ha a lány járni kezd valakivel, akkor érdemes elgondolkozni a tablettás fogamzásgátláson. A gyógyszer szedése még mindig jobb, mint egy nem kívánt terhesség.


Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top