Dr. Sperlágh Beáta |
Legutóbb egy japán tudós, aki csak a publikációimat ismerte, mért végig csodálkozva: maga az a Sperlágh!? Nahát, azt hittem, férfi!
Kortyolgatjuk a kávénkat a nyolcadik emeleti szobájában, én csodálom a panorámát és a beszélgetőpartneremet. Már hogyne csodálnám, amikor szerény-nyugodtan képes kijelenteni: nem tartom magam különleges tehetségnek, csak végtelenül szeretem a munkámat !
Tegnap voltam egy tudományos díjátadáson, ahol kivétel nélkül férfiakat tüntettek ki… meséli szomorkás mosollyal , de ebbe nem szabad belenyugodni! Dolgozni kell! Ha egy nő jelentős kutatási eredményeket produkál, és sokat publikál, előbb-utóbb felfigyelnek rá.
Nemrégiben interjút készítettem Vizi E. Szilveszterrel, az Akadémia elnökével, aki azt mondta, hogy a fiatal kutatók számára nagyon hasznos, ha egy-két évet eltölthetnek egy tökéletesen felszerelt külföldi laboratóriumban mondom Beátának.
Többször dolgoztam külföldön egy-három hónapig, közben a férjem és az energikus nagymamák tartották itthon a frontot. De egy-két éves külföldi kutatómunkát nem engedhettem és nem engedhetek meg magamnak, hiszen a nagylányom tizenkilenc egyetemistaként szültem , a kicsi még csak tizenegy éves. Lám, ebben is speciális a családos nők helyzete! Bevallom, hogy a három hónapos New York-i munkám során eleinte szárnyaltam, de egy idő után már nagyon hiányzott a férjem, a gyerekeim
Mindennek ellenére komoly karrier van mögötted.
Talán azért, mert az egyetem befejezése után alaposan átgondoltam a helyzetemet. Kutató szeretnék lenni, de kisgyerekesként nem mehetek hosszú időre külföldre a fizikus férjemet ideköti a munkája , tehát meg kell keresnem (legalább) Magyarország legjobb laboratóriumát. Így kerültem Vizi E. Szilveszter mellé. Bizalmat kaptam, rengeteget tanulhattam, dolgozhattam.
A témáról bővebben a március 9-én megjelenő Nők Lapjában olvashatsz!