Nekem a gazdálkodó ember, a parasztember mérték. Ha bármiféle vizsgálódásba kezdek, visszamegyek hozzá. Megnézem, ő hogyan csinálta. Nem nosztalgiából teszek így, se nem azért, mert falusi lány voltam. Évek során arra jutottam, hogy a természet közelében élő, gazdálkodó ember áll a legközelebb a dolgok lényegéhez. Ugyanis rendre szembesül azzal, hogy nem rajta múlik. Elveti a magot tisztességgel, elülteti a palántát, eteti az állatait és jön az aszály, vagy éppen a sok eső, elverheti a termést a jég, áradás pusztíthat, baromfivész üti fel a fejét, megdöglik a jószág Nem rajta múlik. Mégis kezdi elölről. Fölnéz az égre, bízik, nem tehet mást. És csinálja. Folytatja szükségből és szeretetből, kényszerből és valami titokzatos vágytól hajtva, amely vágyat mi, elkényelmesedett, örökösen szórakozásra biztatott utódok már rég nem értünk
Dörzsölöm az új fokhagymát a pirítósra, kemény a gerezdje, ragad az aromás nedvesség az ujjaimhoz. Margó ajándéka az egész füzér, figyelmeztet, el kell használni még az idén, mert ez őszi fokhagyma.
Van tavaszi is ?
Az a jobb. Az ősszel vetett legfeljebb januárig áll el, utána kipuhul, a tavaszi, az kitart az új hagymáig. Az őszinek nagyobb a gerezdje, a tavaszinak kisebb, de ez az értékesebb. Az illóanyaga, a beltartalma gazdagabb. A régiek a kolbászba csak tavaszi fokhagymát tettek, az nem avasítja meg a húst. De a tavaszi sajnos, eltűnik. A mai világban a nagy kell, az óriási. Azt hiszik, az a jó. Csak a külső számít. Az öt centi átmérőjű fokhagyma régen gyönyörű volt. Most olyan óriás fajtákat csináltak, hogy ez is kicsi. Csak éppen az íze, a tartománya a közelébe se jön a régi fajtáknak.
A hagymatermelés Makón sajátos életmódot teremtett és a gazdáknak felemelkedést hozott. A századfordulón itt a szolgamódtól való szabadulást a hagyma jelentette olvasom a korabeli hagymás ház ismertetőjében.
Margó bólogat.
De régen nem nagy területöt raktak, az én nagyapámék is csak annyit, ami nem volt mögterhelő. Pedig kézzel rakták, térdelve. Ennek is van egy titka, mint mindönnek, hogy ne fáradjon, mégis haladjon az ember. Négy sort rakott, kettőt jobbra, kettőt balra. Ez olyan ritmikussá válik, szinte könnyeddé, a test egyensúlya folyamatosan átrendeződik, mint egy ingó torna Térdelve rakták, mit tudom én, egy hétig, és kész volt, s elég volt maguknak is, eladásra is. Most ahhoz, hogy mög lehessön élni mert nem nagyon lehet , hát hektárokat köll termelni. Régen kézzel raktuk, üstöke lefele, jött is ki szépen.
Dutyi Tóni |
A teljes cikk a 34. heti, augusztus 24-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.