1. Ez túl korai!
“Szörnyű volt a tavalyi szenteste. A fiam megkapta azt a szuper szánkót, amire hónapok óta vágyott. De ahelyett, hogy szívből örült volna neki, egész este azzal nyaggatott minket, hogy mikor próbálhatja már ki. Egyszerűen nem értette, hogy hó nélkül nem megy a dolog, és az időjárást nem tudjuk befolyásolni. Csak február elején esett le az első hó. Addig az én fiam minden reggel zokogva ébredt. Boldogság helyett nagy adag csalódást vásároltam neki, méghozzá drága pénzen.”
Így mentheti meg a helyzetet:
Vannak tipikusan csalódást okozó ajándékok. Ilyenek a bicikli vagy a görkori, amit tavaszig nem lehet kipróbálni, a villanyvasút és a több száz darabos puzzle, amit apának is órákig tart öszszerakni. De ilyen lehet a szintetizátor vagy a dobfelszerelés is, ami túl hangos, ezért a szülők nem engedik meg a gyereknek, hogy használja. És persze minden olyan játék, amelyre a szülők nagyon vágytak gyermekkorukban, de akkor nem kapták meg így most gyermekük boldogságával akarják magukat kárpótolni.
Az ajándék kiválasztásakor nézze meg, milyen korosztálynak szánják. Ha például csak hat éves kortól ajánlják, nem érdemes megvenni az ötévesnek. Ha nem az életkorának, tapasztalatainak, kézügyességének megfelelő játékot vásárol neki, akkor azzal csak csalódást okoz.
Évszakok tipp: A jó ajándékkal karácsony este azonnal lehet játszani, és akár az egész család mellé tud ülni. Hiszen a gyerek ilyenkor igazából nem ajándékra, hanem közösen eltöltött időre vágyik.
2. Ez túl sok!
“Hároméves lányom tavaly kicsit sok ajándékot kapott. De hát ő az egy szem gyerek az egész családban, és mindenki egymásra licitálva hozta elő az újabb és újabb csomagokat. A gyerek fél óra után megelégelte az egészet, és nem volt hajlandó kinyitni az ajándékok felét. Leült, és azokkal akart játszani, amiket először meglátott. Hogyan mondjam meg a rokonoknak, hogy nem szeretném, ha ez idén is megismétlődne?”
Így mentheti meg a helyzetet:
Az ajándékhegy komoly szorongást okozhat a gyereknek. Érzi, hogy örülnie kellene de eközben csalódik is, hiszen egyik ajándékkal sem kezdhet játszani. Hiába a legjobban kiválasztott játék, ha túl sok van belőle. A kislány teljesen normálisan viselkedett, amikor nem volt hajlandó kibontani az összes ajándékot így védte magát az újabb frusztrációtól. Nem is szabad ilyenkor erőszakoskodni vele: még az iskolába kerülő gyereknek is csak hétig terjed a számfogalma. Vagyis hatéves kor alatt nem is szabadna ennél több ajándékot adni! Azon pedig el kell gondolkodni, miért érzi úgy mindenki, hogy ezen az egy napon valami igazán különlegeset kell adnia a gyereknek. Nem lehet, hogy ez nem is neki szól, hanem a többi rokonnak?
Évszakok tipp: Még karácsony előtt beszélgessen el a rokonokkal, kérje meg őket, hogy inkább vigyék el sétálni a gyereket, betlehemeket nézegetni, játszóházba, és ezzel fejezzék ki az iránta érzett szeretetüket. Szokatlan megoldás, de a gyereknek sokkal jobb!
További tanácsainkat a Nők Lapja Évszakok december-januári számában olvashatja el.