Aktuális

Gõzhajó és fociidõ ajándékba

Itt a karácsony, de nyoma sincs ajándékozási láznak a Béres családban. Régóta nincs, pedig – anyagi értelemben – megengedhetnék maguknak. Van viszont nyugalom, együttlét, és egymásra figyelés.




Karácsonyi ének

Karácsonyesték. Mindegyik más. Mindegyikre emlékezünk. Vannak köztük olyanok, amelyek mégis kiemelkedők, ezen karácsonyok szelleme időről időre újra meglátogat minket. S mi örömmel fogadjuk őket.

További karácsonyok:

• Murányi Tünde »

• Szvorák Kati »

• Karinthy Márton »
  
Ifjabb Dr. Béres József, a Béres Csepp zseniális feltalálójának fia, a Béres Rt. elnöke sok mindent hozott magával a kisvárdai gyerekkor egyszerű, de gyönyörű, színes, illatos karácsonyaiból… Ahogy mondja, a lényeg ugyanaz. Csak a perspektíva más. Akkoriban „alulról” figyelte az ünnepi Csodát, most „felülről”…
– Kisvárda, sültalma-illat mindenhol… – szalad vissza az időben évtizedeket ifjabb Béres József. Ő kisfiú még akkor, édesapja pedig egyelőre nem feltaláló, hanem laboratóriumvezető az Állami Gépállomás kisvárdai laboratóriumában. Édesanyja tanítónő. – Nagyon szerény karácsony volt az arrafelé, semmi mai értelemben vett csillogás…
Disznóvágással indult a nagy készülődés, összejött a nagyobb család a szülői háznál, leölték a disznót, feldarabolták, és ment mindenki haza a kocsonyahússal… És innen jön a következő emlék: az első főzetű meleg kocsonyalé íze szenteste! Ez egy furcsa szabolcsi szokás, nem vártuk meg, míg kihűl, úgy ettük a rántott hal meg a sült krumpli mellé. De mi, gyerekek is besegíttetünk. Előttem van, ahogy nővéremmel pödörjük a csigatésztát, olyan kis púpos végű pálcikával. És az ital? „Gyártottuk” szorgalmasan a likőröket… Mentünk, szereztünk innen-onnan egy kis szeszt, hozzákevertünk némi aromát, cukrot, még most is a számban érzem a császárkörte ízét! És mekkora öröm volt összeragasztgatni a saját készítésű papírdíszeket! Az már kevésbé, mikor ragyogó arccal igyekeztem felapplikálni a fára, és széthullott az a sok színes papírláncszem…





De az igazi, szülői készülődés nagyon titkosan zajlott: Atyám vette meg a fát, édesanyám díszítette fel. Aztán, mikor eljött az idő, atyám fogott egy üvegpoharat, villával megkocogtatta, ez volt a jel: „elrepült a Jézuska, megérkezett az ajándék”. Én három dologra vágytam akkor igazán. Imádtam például „családosat” játszani: kaptam is egy kék ruhás fiúbabát. És akkor mi voltunk a „Család”: a nővérem a mama, egy lánybabával, az unokabátyám a papa, én meg a legkisebb gyerek… De még ennél is jobban szerettem korcsolyázni. Milyen boldog voltam, mikor megláttam a fa alatt azt a gyönyörű, cipőre szerelhető kulcsos korcsolyát! A buszpályaudvar közelében laktunk, és alig vártam, hogy lejárják a havat… Mert az aztán megjegesedett, és – számunkra – a világ legjobb korcsolyapályája lett belőle! De ha jég, gondoltam, kell ide egy hokiütő is! Gyártottam is egyet rögtön, két söprűnyélből. Tűzben felhevítettem egy fémdarabot, azzal fúrtam át a fát. Aztán jöhetett a csavarozás. De persze ezen a karácsonyon sem maradhatott el a kedvenc ajándékom, amelyet éveken át mindig, újra és újra kikönyörögtem magamnak… Egy csodás kis gőzhajó. Picike gyertyát kellett meggyújtani benne, úgy rátenni a vízre, amit a hő felmelegített: ez hajtotta előre. Még pöfögött is. Szenzációs játék volt!

További karácsonyokról a Nők Lapja december 21-én megjelenő 51-es számában olvashatsz!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top