A hét témája a Nők Lapjában Van a munkánk, van a családunk, és esetleg van némi szabadidőnk, amit vagy a munkánknak, vagy a családunknak szentelünk. Eközben teszünk-e bármit a közösségünkért, a környezetünkért, a szegényekért vagy hogy ne mennyünk messzire a saját egészségünkért? Mert vannak, akik igen. Nekik valahogy belefér, pedig nem keresnek jobban, nincs több idejük, mint nekünk. Ismert emberek és civilek egyaránt. Sokszor együtt dolgoznak értünk is! |
Éva sohasem tagadta, hogy rákos. Erzsi édesanyja harmincöt kilóra fogyott, mire hatvanévesen elszánta magát a műtétre, hosszú időn át fel sem merült benne, hogy bárkivel akár egy orvossal is megossza, hogy beteg. Hagyta, hogy a rák titokban elsorvassza. Az operáció után még huszonöt évet élt. Erzsi azóta úgy érzi, a régi beidegződéseket, a betegséggel kapcsolatos szégyenérzetet el kell oszlatni, a rákról beszélni kell, hogy a nők tudják, van esélyük a kórral szemben!
Évával már egy ideje barátok voltunk, amikor beteg lett kezdi Galambos Erzsi. Épp meg akartuk látogatni, amikor közölte, hogy ne hozzá menjünk, inkább menjünk el a kórházba, és a betegklubban beszélgessünk a többi gyógyulófélben lévő nővel, az orvosokkal, tartsuk a lelket másokban is, ne csak vele foglalkozzunk. Azóta, bárhova hív, bárhol segíthetek, megyek! Ha gazdag lennék, műszereket, gyógyszereket vennék a betegeknek, de mivel hetvenöt éves színésznő vagyok, csak a hozzáállásommal segíthetek. Részt veszek a sétán, jótékonysági rendezvényeken árulok virágot, karkötőt, de szívesen beszélgetek is azzal, aki megkeres. Miért viselem így a szívemen ezt az ügyet? Hát, emberek, segítsünk egymáson, ha tudunk! A struccpolitika nem megoldás. A nők félnek a vizsgálattól, ami egyáltalán nem fáj, félnek attól, hogy elveszítik a nőiességüket, pedig most már tényleg csodamelltartókat lehet kapni ezt a szemléletet kellene megváltoztatnunk, főleg vidéken, ahol sokkal szemérmesebbek az emberek.
És hogy a hölgyek miként szakítanak időt erre a munkára? Erzsi próbák, előadások után szalad a rendezvényekre, nagyon ritka, hogy egyet is kihagyna. Éva pedig mivel egy tizenöt éve működő újság főszerkesztője leginkább a kapcsolati tőkéjére, a kreativitására alapoz: sok eseményen jelen van, sokakat ismer, így legtöbbször a barátai segítségét kéri, de már őt is gyakran megkeresik az adományozók. Vagy összekapcsolja a kellemest a hasznossal. Már két olyan, nagyszabású születésnapi partit is tartott, ahol ajándék helyett kézpénzt kért. Több millió forint gyűlt össze természetesen a mellrák gyógyítására.
A témáról bővebben a Nők Lapja március 29-én megjelenő 13-as számában olvashatsz!