Egy felmérés szerint a brit nők életük során harmincegy, a férfiak huszonnyolc évet végigfogyókúráznak. Többnyire sikertelenül: sokan a diéta harmadik-ötödik hetében feladják, és visszatérnek a régi életvitelükhöz, hogy azután néhány hónap múlva újrakezdjék az önkínzó kúrát. Ha készítenének hazánkban is efféle felmérést, valószínűleg kiderülne, hogy a magyarok közül is sokan visszaeső diétázók ám a leadott kilókat hamar visszahízzák. Jogos a kérdés: miért nem tudunk egyszer s mindenkorra megszabadulni a fölösleges kilóktól?
Ha zsírpárna rejti a bennünk lévő nőt
Csigó Kata pszichológus szerint érdemes a rendszeresen fogyókúrázókat két csoportra osztanunk: egyik csoportba a valóban túlsúlyosok tartoznak, a másikba pedig azok, akik elégedetlenek magukkal, de nem biztos, hogy súlyfölösleget cipelnek magukon. Utóbbiak esetében testképzavar állhat fenn, például azért, mert az illető gyerekként duci volt, és talán csúfolták is emiatt s később hiába fogyott le, belül, a lelkében még mindig kövérnek tartja magát. Tehát a jelentős túlsúly leadása még nem jelenti azt, hogy a fogyókúrázó énképe, testképe is megváltozott volna. Ilyenkor nem csupán a testünkkel, hanem a lelkünkkel is törődnünk kellene, hogy elfogadjuk: sikeres volt a fogyókúra, abbahagyhatjuk, hiszen elértük az ideális súlyunkat. Ha ezt nem realizáljuk, akkor étkezési zavarok alakulhatnak ki, és a fogyókúra esetleg átcsaphat anorexiába vagy az önhánytatással járó bulímiába is. De térjünk vissza a pszichológus által említett, leggyakoribb csoportra: azokra a nőkre, akik valóban túlsúlyosak, és ezért vágnak bele (esetleg újra és újra) a fogyókúrázásba.
Kata úgy tapasztalja, sokan azért nem tudnak lefogyni, bármilyen diétával próbálkoznak is, mert számukra a diéta eredménytelen önkontroll-próbálkozás, vagyis néhány hétig, hónapig kordában tartják az étkezésüket, azután eleresztik a gyeplőt és elkezdenek falni, talán többet, mint a kúra előtt.
Azt is meg kell említeni, hogy a nők harminc év felett nehezen tudják elfogadni, hogy már nem olyan feszes a testük, mint huszonévesen teszi hozzá a pszichológus. Ilyenkor pedig számolni kellene azzal, hogy önmagában a fogyókúrától nem várható a régi, feszes alak visszanyerése esetleg akkor van esély a feszesebb idomok kialakítására, ha a diétás étrendhez rengeteg kemény edzés, kitartó sportolás társul. De ha a has, a mell, a fenék megereszkedett, illúzió azt remélni, hogy ezek a testrészek a diétától ismét olyan feszesek lesznek, mint tinédzser korunkban. Ha valaki ezért kezd fogyókúrázni, néhány hét vagy hónap után feltehetően csalódni fog, abbahagyja a kúrát, és esetleg visszaszedi az addig leadott kilókat is. Hasonló a helyzet, ha valaki alkati adottságai miatt például a széles csípője, vastag combjai miatt elégedetlen folyamatosan. Az alkati adottságainkat el kellene fogadnunk, hiszen ezeken nem tudunk jelentősen változtatni a diétázással.
A lassú fogyás tartósabb eredményt ad
A harmadik leggyakoribb hiba, hogy mindenki azonnal le akar fogyni, és amikor kiderül, hogy a fogyás nem megy a kívánt ütemben, sokan feladják mondja a főorvos. Ideális esetben a diétázó havonta legfeljebb kettő-négy-hat kilót ad le magáról, ez az egészséges ütemű fogyás, amellyel hosszú távon fél-egy év alatt jelentős túlsúlytól lehet megszabadulni. A lassú tempóban elért fogyás sokkal tartósabb, mint amikor gyorsan adjuk le a felesleges kilókat, és jobban is mutat!
7 tipp visszaesőknek
2. Legyen célja, motivációja a fogyáshoz, például, tűzze ki célul, hogy újra beleférjen a régi, kedvenc szoknyájába!
3. Az időnkénti kudarcok ne vegyék el a kedvét, hiszen normális, ha néha megáll egy időre a fogyás a kúra során.
4. A korábbihoz képest napi harminc perccel több fizikai aktivitás megsokszorozza a fogyókúra hatékonyságát.
5. Lift helyett használja a lépcsőt, séta helyett gyalogoljon gyorsan!
6. Ne fogyasszon cukros üdítőt, mert ez megtorpedózza a fogyókúráját!
7. Csak hetente egyszer álljon a mérlegre, és ugyanekkor mérje meg a csípő- és derék körfogatát is.
És még miről olvashattok a március 28-án megjelenő lapszámunk fogyókúrás mellékletében? Például arról:
Melyik diéta a leghatásosabb? Vércsoport, Makrobiotikus, Update, GI, South Beach, Scarsdale
Fogyjunk masszázzsal! A szakember keze alatt ég a zsír
Gyors kúrák: előnyök, hátrányok
Vásárlási 10 parancsolat fogyókúrázóknak
Hasonlót a hasonlóval: 60 tudnivaló a 90 napos diétáról
10 (valóban!) zsírégető sport: válassz!