1. Váltott tempóval
„A testmozgások közül legjobban az intervallumos jelleggel végzett sportok javítják a memóriát – mondja dr. Domján László. – Vagyis azok, amelyeknél az alacsony és a magas intenzitást váltogatjuk. Akár sétálunk, akár futunk, ha fél-egy perces gyors szakaszok után ugyanilyen hosszú pihenőket iktatunk be, nemcsak a szívünket edzhetjük optimálisan, hanem az agyunkat is.”
2. Hagyatkozz az érzelmeidre!
„Az érzelmeknek kulcsszerepük van az emlékezésben, ezért ha valamit jól meg akarunk jegyezni, erős emóciókat kell hozzá társítani – ajánlja a szakértő. – Ha gyenge az arcmemóriád, keress egy olyan ismerőst, akire az újonnan bemutatott személy hasonlít, és akit nagyon szeretsz, vagy épp negatív élményeid fűződnek hozzá. Könnyebben fogsz emlékezni a nevére.”
3. Vízből sosem elég!
„Az agy elég oxigén és víz jelenlétében, +20 fokon működik optimálisan. Ha nem megy a tanulás vagy a koncentrálás, egy kis szellőztetés és egy nagy pohár víz csodát tehet. A szomjúságot gyakran éhségnek gondoljuk, és nassolunk, amikor inkább folyadékra volna szükségünk.”
4. Rögzíts többféleképp!
„Amit olvasol, annak a 10 százalékára emlékszel. Amit hallasz, annak a 20, amit pedig látsz, annak a 30 százalékára – tudtuk meg dr. Domján Lászlótól. – Abban az esetben, ha valamit hallasz és látsz is, ez az érték 50 százalékra nő, míg ha hallod, látod és beszélsz is róla, már akár a 70 százalékát is képes leszel visszaidézni.”
5. Pihenj, hogy emlékezz!
„A feledékenységnek gyakran a kialvatlanság és a stressz az oka. Az álomtalan, mély alvás pihentet a legjobban, de néhány perc relaxáció is segíthet. Jó trükk, ha behunyt szemmel kellemes zenét hallgatsz, és közben a fejtetőtől lefelé haladva ellazítod minden tagodat. Aztán képzeld el, hogy egy szép helyen sétálsz. Néhány perc gondolatbéli kószálás elég ahhoz, hogy a pozitív élettani hatások érezhetőek legyenek.”
6. Összehangolódás
„A két agyfélteke koordináltabb és hatékonyabb munkáját, ezáltal a memória működését segíti az alábbi gyakorlat: képzelj magad elé egy nagy X-et, és közben néhányszor érintsd meg felváltva a jobb kezeddel a felhúzott bal térdedet, majd a bal kezeddel a jobbat.”
7. Tervezz útvonalat!
Ha például a bevásárlólistát kell megjegyezned, jó megoldás, ha a felidézendőket egy jól ismert útvonal jellegzetes pontjaihoz kapcsolod – minél bizarrabb képi asszociációval. Elképzelheted annak a busznak a megállóit, amellyel rendszeresen jársz. Menj végig rajtuk, és idézz fel minden állomásnál egy-egy dolgot, amire emlékezni szeretnél. Később elég újra végigkövetni a képzeletbeli utazást, és máris eszedbe jut, mit is akartál vásárolni.
Ízelítő a Nők Lapja Psziché első számából:
• Meddig tart a szerelem a 21. században? |