Az Alsóörsön lelőtt fiatal rendőr, Gamauf János tragédiáját hallva kicsit olyan érzése van az embernek, mintha a szomorú történetet ugyanaz a kéz írta volna, mint amelyik Daróczi Dávidét hónapokkal ezelőtt…
Igaz, Daróczi Dávid híres ember volt, és öngyilkos lett, míg a fiatal főtörzset megölték, és visszafogott, hétköznapi életet élt, a rivaldafényt nem is álmodhatta. Mégis, sorsuk szomorú párhuzamot mutat: mindkettejük tragédiájába beleszőtték a a lapok a nemi hovatartozás kérdését. Noha látszólag senkinek semmi köze ahhoz, hogy kit szerettek, míg éltek és keresték a boldogságot, mégis haláluk után valamiféle baljós árnyként telepedik emlékükre a meleg-kérdés. Daróczi állítólag belső démonai, nem vállalhatott magánélete miatt lett öngyilkos, míg a bulvárlapok szerint Gamaufot meleg szeretője ölte meg, sőt a rendőrt nemi identitása miatt nem nyilvánították hősi halottá.
De valóban így van, ahogyan azt internetes fórumokon és a napilapokban sugallják?
A tények a következők: A Bázelban élő Sz. Bálint 17 golyót lőtt ki Gamauf János főtörzsőrmesterre, amikor a rendőr egy Ford Fiesta gumiabroncsát ellenőrizte a 71-es út mentén. Lövései végeztek a 29 éves főtörzzsel és az autóban ülő 21 éves Németh Ádámmal, súlyosan megsebesítették Sz. J. Lászlót.
Később a svájci-magyar férfi – jobb halántékához emelve fegyverét – öngyilkos lett. Autójában négy fegyvert találtak, köztük egy gépkarabélyt, az elsődleges szakértői vélemények szerint Gamauf főtörzsre is ebből adták le a lövéseket.
Később felmerült, hogy a fiatal főtörzset hősi halottá nyilvánítják, de az ORFK, az Országos Rendőrfőkapitány javaslatára a belügyminiszter végül szolgálati halottá nyilvánította, temetéséről gondoskodtak.
“Hősi halott az, aki „kimagasló bátorságot, kiemelkedő személyes helytállást tanúsított”, míg a szolgálat halottja, aki „szolgálati kötelezettségei teljesítése közben vagy azzal összefüggésben” vesztette életé” – közölte az ORFK, majd hozzátették a különböző pletykákra reagálva: a rendőrség nem foglalkozik az állományt érintő homoszexualitással, a felvételnél nem firtathatják a jelentkező nemi identitását, azt nem tartják számon.
Gamauf János összetört édesanyja azt nyilatkozta: hazugság, amit a fiáról állítottak, és az egyik svájci napilap is arról számolt be, hogy a rendőrnek és a gyilkosnak nem szerelmi kapcsolata volt, hanem esetleg közös szeretője. Végh József kriminálpszichológus szerint egy biztos: volt érzelmi motivációja a gyilkosságnak.
– A látványos, kivégzésszerű emberölések elkövetői gyakran akarják a túlélőket büntetni borzalmas tettükkel, így előfordulhat, hogy – amennyiben féltékenység a tett indítéka – nem a harmadik, hanem a féltett személy a túlélő. Ez a motiváció ráadásul egyaránt adódhat homo- és heteroszexuális kapcsolatok válságából is – véli Végh József kriminálpszichológus.
De vajon tényleg számít valamit ebben az ügyben, hogy a brutálisan kivégzett fiatal fiú kihez vonzódott? Tényleg elképzelhető a huszonegyedik században, hogy valakit azért nem nyilvánítanak hősi halottá mert más életet élt?
Dr. Csides Kata pszichiáter szerint a meleg-kérdés még mindig vörös posztó.
– Noha a homoszexuálisok kérdésében a társadalom egyre toleránsabb, a melegtársadalom még mindig zárkózott, magányos, elkeseredett, és nagyon magára van utalva. A homoszexuálisok alig kapnak valamilyen segítséget – mondta el a pszichiáter.
Mindegy, hogy Gamauf János kit szeretett, gyilkosa igazságtalanul és könyörtelenül megfosztotta őt az élettől, és tulajdonképpen csak ez az, ami igazán számít. Hogy halála után igazságot szolgáltassanak neki és ne mocskolják be az emlékét.