J. K. Rowling: Titkárnő volt egy civil szervezetnél
Harry Potter szülőanyja az írásban is ugyanazt élvezi mint a tanításban: hogy játszhat az angol nyelvvel. |
Sokféle történet kering arról, hogy a Harry Potter regényfolyam megírása előtt milyen szegény volt Anglia jelenleg leggazdagabb asszonya. Az igazság azonban az, hogy bár Rowling valóban nem kedvelte munkahelyeit, csak sereghajtó lehet a legrosszabb sztármunkahelyek listáján. Rowling két helyen dolgozott a sikerei előtt: volt titkárnő egy civil szervezetnél Londonban.
„Unalmas, monoton munka volt. Nem kaptam túl nagy fizetést, de értékeltem, hogy szabadidőmben azt gépeltem az irodai írógépemen, amit csak akartam.” – mesélte Rowling egy interjúban, ahol azt is elárulta, akkoriban már a Harry Potter vázlatait írogatta szabadidejében.
Nem sokkal ezután Portugáliába költözött angolt tanítani. Itt sem vetette föl a pénz, de azért nem is volt annyira rossz sora. „Szerettem tanítani. Lenyűgöz az angol nyelv szépsége, és élveztem ezt megmutatni a tanítványaimnak. Ők nem élvezhették olyan nagyon, mert a hátam mögött csúfoltak. Ezt leszámítva jó korszak volt. Csak a regénnyel nem haladtam.”
S hogy miért gondoljuk azt, hogy J. K. Rowling éhezett, amikor megírta a Harry Pottert? Mert valóban éhezett, igaz akkor épp munkanélküli segélyen élt, így jutott ideje az írásra…
Jennifer Aniston: Borravalóból élt pincérnőként
Emlékeznek még? A Jóbarátokban állandó humorforrás volt, hogy Rachel mennyire alkalmatlan pincérnőnek. Pedig az őt alakító Jennifer Aniston valójában a világ egyik legjobb pincérnője volt, mielőtt felfedezte a szórakoztató ipar. „Ha Hollywoodba költözöl ismeretlen színésznőként, és nem akarsz éhen halni, nem sok lehetőséged van. Pincérnőnek kell állnod” – emlékezett nemrég Jennifer. Persze a vendéglátói pari karriert sem adják könnyen, a színésznő évekig volt mosogatólány egy étteremben, mire megkaphatta a sokkal jobban fizető pincérnői munkát.
“Számomra vonzó egy férfiban, ha bőkezű borravalót ad.” |
„Nem lehettem olyan ügyetlen, mint Rachel a sorozatban. Hiszen ott, ahol dolgoztam annyira alacsony fizetésünk volt, hogy a borravalóból kellett megélni. Sok színésznő garasoskodik az éttermekben, én nem ilyen vagyok. Tudom, milyen kemény munka a vendéglátózás. Nemcsak én adok mindig vaskos borravalót, de nem is randizom olyan férfival, aki filléreskedik, vagy tiszteletlenül bánik a pincérekkel!”
Cindy Crawford: mezőgazdasági kisegítő munkát végzett
A szupermodell ma is gyakran jár Illioisban, bár már nem kell mezőgaz- dasági munkát végeznie |
A világ legszebb asszonyai között tartják számon a negyvennégy évesen is gyönyörű Cindy Crawfordot. Ma már dollármilliókat keres pár órás fotózásokkal, saját cipőkollekciója nálunk is kapható, ráadásul elérhető áron. Hogy miért nem méregdrága topánokat tervez a szupermodell?
Nagyon egyszerű. Sohasem felejtette el, honnan indult: egy illinois-i kukoricaföldről. A szépasszony első munkája még kamaszkorában, mezőgazdasági kisegítő feladatok ellátása volt. „Ne szépítsük, kukoricát szedtem a déli hőségben” – mondta nevetve egy tévéműsorban.
„Tudom, ma már minden sztárnak kötelező az életrajzába egy mondat arról, hogy milyen szegény volt a családja.
De higgyék el, én nem azért mesélem ezt el, hogy az amerikai álom mítoszát erősítsem, mi tényleg rettenetesen szegények voltunk. Nekem és a nővéremnek el kellett mennünk kukoricát bugázni.
Azaz letörni a csöveket, amiket a kombájn fennhagyott a száron. Hőség volt és por. Ekkor határoztam el, hogy egyszer egyetemi tanár leszek, mert az egy szép, tiszta munka.” S ha a sztárnak ez a vágya nem is teljesülhetett, az igen, hogy ne csak egy farmere legyen, hanem kettő. Gardróbjában legalább 200 különböző farmernadrág várja, hogy rájuk kerüljön a sor.
Sting: a rossz munkahelyek halmozója
Gordon Matthew Summer, azaz Sting szerencsére nem lett se jegyellenőr, se adóellenőr |
Az angol zenész három olyan helyen is dolgozott, ahova ellenségeit sem küldené el. Az érettségi után a fiatal Sting még Gordon Matthew Sumnerként nem rock koncertetekkel, hanem jegyellenőrként kereste a pénzt. Jellegzetes érces hangjával a newcastle-i helyi járatok utasait szólította fel jegyük, bérletük bemutatására. „Hogy büntettem-e? Nem is emlékszem, csak arra, hogy borzalmas volt az a munka. Untam, és szégyelltem magam” – emlékezett Sting egy interjúban. Úgy érezte, alkalmatlan mások ellenőrzésére, így hát felmondott és kubikos lett építkezéseken. „Sajnos a legrosszabb időben váltottam. Télen a fagyos földben kellett ásnunk.
De ennél is rosszabb volt, hogy senkivel sem lehetett beszélgetni. Engem akkoriban már csak a zene foglalkoztatott, az új együttesek, a többieket meg csak a csajok és a pia.” Végül Sting harmadik polgári próbálkozása a helyi adóhivatalban volt, ahol kifutófiúként alkalmazták. „Itt akár a karrierem is elindulhatott volna, ha érdekel a papírmunka. Lehettem volna könyvelő, de az az igazság, hogy irtózom a számoktól és a bürokráciától. Ma is.
Emiatt csak olyan jótékonysági alapítványt támogatok, ahol tudom, hogy kevés irodistát alkalmaznak.” Stingnek az adóhivatal után már nemigen kellett rendszeres polgári foglalkozás, mert beszállt a Police nevű zenekarba. A többi rocktörténelem…