Aktuális

Nők testi-lelki sebekkel – van kiút!

A L’Oréal Magyarország a nehéz sorsú anyák megsegítésére indította anyaotthonprogramját 2010-ben. A program állomásain a vállalat szakemberei fodrász- és sminktanácsokat, életvezetési útmutatást adnak az otthonokban élő édesanyáknak, hogy női szerepükben megerősödjenek, jó megjelenésük révén pozitívabb képet alkothassanak önmagukról, így magabiztosabban lépjenek ki a világba.
Nők testi-lelki sebekkel - van kiút!Minden nő megérdemli a szépséget – Für Anikó különvéleménye.

A 16-24 éves korosztályban évente több mint tízezer anya szül gyermeket, többségük halmozottan hátrányos helyzetű. A családok átmeneti otthonai abban segítenek a lakhatási körülményeiket elvesztett édesanyáknak, hogy ők és gyermekeik együtt maradhassanak, és a gyerekek megkapják a családban nevelkedés esélyét.  A L’Oréal Magyarország idén kezdett el családok átmeneti otthonaival dolgozni, azzal az elköteleződéssel, hogy a saját eszközei révén ezen otthonok lakóinak segítséget nyújtson a hétköznapi és főleg az önálló életbe való visszataláláshoz. Az ebben az évben elindított program keretében a vállalat saját szakértői keresik fel az intézményeket, hogy életvezetési, megjelenési tanácsokkal, konzultációval támogassák a nők külső és belső harmóniájának visszanyerését és egy erősebb és magabiztosabb személyiség kialakulását. 

A Magyar Vöröskereszt Együtt a Mamával otthona és a „RÉS” Szociális és Kulturális Alapítvány Családok Átmeneti Otthona évente több száz édesanyának nyújt segítséget gyermekük teljes körű ellátásához, gondozásához és neveléséhez. Az otthonokba jellemzően anyagi problémák, megélhetési nehézségek, rossz lakáskörülmények miatt jelentkeznek a nehéz helyzetbe jutott édesanyák. A krízis oka nem ritkán a házastárssal való konfliktus, családon belüli erőszak, bántalmazás vagy titkolt terhesség.
Az intézmények a családok számára a jogszabályi előírások szerint lakhatást, gyermekkel együttes elhelyezést, teljes, otthonszerű ellátást nyújtanak, illetve közreműködnek a család otthontalanságának megszüntetésében is.
A Magyar Vöröskereszt Együtt a Mamával otthona jelenleg 28 édesanya és gyermeke ellátását vállalja fel, a „RÉS” Alapítvány Családok Átmeneti Otthona pedig 40 férőhelyet biztosít a rászorulók számára. A lakhatási körülmények biztosításán és a családgondozáson túl azonban az intézmények arra is törekszenek, hogy a családok önállóságát fokozzák, önellátásukat elősegítsék.

 

Nehéz sorsú nőkön segít a L'Oreal

„Alapítványunk a nehéz helyzetbe jutott családok erőforrásainak megszilárdításán, illetve lakhatási körülményeinek támogatásán is munkálkodik. A L’Oréal kezdeményezésével lehetőségünk nyílik arra, hogy saját erőfeszítéseink mellett még jobban tudjuk segíteni az anyákat a talpra állásban a munkaerőpiacra való visszatérésben, és örömet tudjunk szerezni nekik és gyermekeiknek karácsonyra” – mondta Varga Anikó, a „RÉS” Szociális és Kulturális Alapítvány Családok Átmeneti Otthonának vezetője.

„Az otthonunkba bekerülő nők közül sokan nem csak fizikálisan, lelkileg is sebzettek. Nőiségükben való megalázottságukat enyhíti, alapvető önbizalmukat tudja helyreállítani a L’Oréal szépségprogramja, hiszen ha szépnek látják magukat, nő az önbecsülésük és megtanulják értékelni magukat. Ez a megváltozott szemlélet a munkakeresés szempontjából döntő fontosságú, így a további életlehetőségeiket javíthatja” – nyilatkozta Moszt Éva, a Magyar Vöröskereszt Együtt a Mamával Otthonának vezetője.

A családok átmeneti otthonai jellemzően hátrányos helyzetű, rossz családi háttérrel rendelkező, többnyire nehéz anyagi körülmények közül érkező családok és gyermekeik számára nyújtanak átmeneti szállást. Az átmeneti otthonok bizonyos intézményeiben csak egyedülálló nők és gyermekeik tartózkodhatnak, egyes otthonokban pedig teljes családokat is befogadnak.

Családok átmeneti otthonai – törvényi keretek
A nőket és gyermekeiket befogadó intézmények családok átmeneti otthonaként való besorolással működnek, civil fenntartással. Számukra az 1997. évi XXXI. törvény a „gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról”, a módosított 15/1998. (IV. 30.) NM. rendelet a „személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működési feltételeiről”, a 235/1997. (XII. 17.) korm. rendelet a „gyámhatóságok, a területi gyermekvédelmi szakszolgálatok, a gyermekjóléti szolgálatok és a személyes gondoskodást nyújtó szervek és személyek által kezelt személyes adatokról”, valamint az Országos Család- és Gyermekvédelmi Intézet módszertani útmutatója a „gyermekjóléti alapellátás meghatározott formáiban és a gyermekvédelmi szakellátásban részesülő gyermekek sorsának tervezéséhez” törvények nyújtanak jogszabályi alapot.

A családok átmeneti otthonai folyamatos munkarend szerint működő bentlakásos otthonok, amelyek alapellátás keretében biztosítják a gyermekek és szüleik számára az átmeneti gondozást. Ezek az intézmények évi 635 650 Ft/férőhely normatív állami támogatásból gazdálkodhatnak, ezenkívül ellátási szerződésben állnak helyi kerületekkel is, akik hozzájuk küldhetik a rászorulókat. A törvény értelmében kötelezően heti 5 óra jogi tanácsadást kell biztosítaniuk a bentlakók számára, ez az időtartam azonban az igények függvényében változhat.

A budapesti otthonokban több olyan anya is él, aki vidékről költözött fel Budapestre, a jobb élet reményében. Nem ritkán a családjuk, ismerőseik nélkül élnek ott, így nincs kapcsolatrendszerük, nem tudnak kihez fordulni, nem tudják egyedül megoldani a problémáikat. Sokan emiatt veszítették el a munkahelyüket, szállásukat, és kerültek átmeneti otthonokba. Többen közülük korábbi erőszak áldozatai, pszichésen és fizikálisan is sérültek.

Budapesti otthonok listája itt érhető el

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top