nlc.hu
Aktuális
A hajléktalanok könnyen démonizálhatók

A hajléktalanok könnyen démonizálhatók

Az utóbbi évek egyik legsúlyosabb bűnügye Magyarországon a csepeli "temetéses" gyilkosságsorozat, amelyre egy héttel ezelőtt derült fény. Az elkövetők között vélhetően több a hajléktalan. Az ezzel a szegénységi csoporttal dolgozók félnek attól, hogy a tisztességesek helyzete is nehezebb lesz a történtek miatt.
Helyszínelés a csepeli gyilkosságok helyszínén
Helyszínelés a csepeli gyilkosságok helyszínén
Fotó: MTI

Megdöbbentő volt a hír, hogy négy, élve elásott ember holttestre bukkantak a Csepel-sziget erdős részén. A gyilkosságok helyszínétől nem messze áll a helyi hajléktalanok egyik legnagyobb „tábora” – az itt élők közül hat embert vettek őrizetbe. A rendőrség szerint olyan hajléktalanok közötti bűnözői csoportról is szó lehet, amelyet kívülről irányítanak. A hajléktalanokat segítő szociális munkások azonban óva intenek attól, hogy összemossuk a hajléktalan életmódot a bűnözéssel. Tartanak attól, hogy az elborzasztó eset az alkalmazkodni, túlélni próbáló, alkalmi munkákból élő szegénysorsúakat is megbélyegzi.

Az első hírek szerint a csepeli gyilkosságok elkövetője egy szerb uzsorás volt, aki nyakig beásta „üzlettársait” a földbe, hogy így szedje ki belőlük bankkártyájuk PIN kódját, illetve azt, hol tartják értékeiket. Akik nem feleltek, azoknak a fejét is betemette, de olyanokkal is végzett, akik eleget tettek követeléseinek. A legújabb hírek szerint ugyanakkor a most őrizetbe vett M. Alexander irányította azt a csoportot, amely segédkezett a gyilkosságoknál, s időközben a Dunában is találtak azonosíthatatlan holttesteket.

Nem létezik hajléktalanbűnözés

Aknai Zoltán, a Menhely Alapítvány igazgatója
Aknai Zoltán, a Menhely
Alapítvány igazgatója

Aknai Zoltánt, a Menhely Alapítvány igazgatóját is megrázták a hírek, ám neki az az elsődleges, hogy az általuk segítetteket ne ítéljék meg negatívan. – Nagyon sok múlik a kommunikáción, a híradások, tudósítások hangvételén – mondja – ezen múlik, hogy milyen kép alakul ki az emberekben a hajléktalanokról. Magától értetődő, hogy amennyiben „hajléktalanbűnözésként” emlegetik az esetet, akkor rövid időn belül egyenlőségjel kerül a fedél nélküliek, illetve a rablók, gyilkosok közé. A tapasztalat ugyanakkor az, hogy amikor elcsöndesedik az ügy, akkor ez a fajta „démonizálás” is finomodik valamelyest.

Nyáron eleve többen panaszkodnak a hajléktalanokra, hiszen ilyenkor sokkal inkább „szem előtt van” ez a csoport, és tény, hogy egyes tagjainak viselkedése, életmódja és problémás higiéniája irritálja a többséget. Ugyanakkor téves lenne az egész réteget velük azonosítani, hiszen csupán arról van szó, hogy azt vesszük észre, aki kilóg a sorból, miközben a a hajléktalanok többségének rendezett a ruhája, tisztálkodik, nem alszik az aluljáróban a kövön és akár rendszeresen dolgozni jár – épp emiatt fel sem tűnik a metrón vagy az utcán.

Segíti a nyomozókat a Vöröskereszt

A hét közepén a Magyar Vöröskereszt úgy nyilatkozott, hogy minden rendelkezésre álló információval és ismerettel segíteni fogja a Nemzeti Nyomozó Iroda munkáját a csepeli négyes gyilkossággal kapcsolatban. A szervezet hat éve végez gondozói munkát a Csepel-sziget északi részén.

Mégis: az ellenséges hozzáállás mintha erősödött volna. – Néhány éve sokan névről ismerték a környékükön élő hajléktalanokat. A viszony általában nem volt rossz, sőt a helyiek rendre ruhával, élelemmel segítették ezeket az embereket. Vajon mi változott meg? – Egyre több helyütt fogalmazódik meg, hogy valamiképpen rendet kell, kellene tenni – mondja Aknai. – A VIII. kerületiek például már a lakossági népszavazási kezdeményezésnél tartanak.

Vélhetően a gazdasági válság is közrejátszik abban, hogy kevésbé vagyunk türelmesek: amikor az embernek magának is rosszul megy, feszültebben reagál mindenféle zavaró tényezőre és kevésbé adakozik. Ám nem ez az oka annak, hogy az eddig az aluljáróban eltűrtek most a városok környéki erdőkben húzzák meg magukat.

Maradnak a belvárosban

 A hajléktalanok könnyen démonizálhatók– Azok, akiket közterületről „űznek” el, általában másik aluljárót keresnek, ahol kisebb az ellenőrzés, a szigor – mondja a szociális munkás szakember. – Ennek pedig az az oka, hogy erre rendezkedtek be – ahogyan az erdőben élők a természetes közegre. Itt tudják, hogy hol s hogyan alhatnak, hol juthatnak olcsón, esetleg ingyen élelmiszerhez, ruhához, hol tudnak tisztálkodni, s nem utolsósorban: pénzt is ebben a közegben tudnak keresni.

A csepeli eset miatt most minden egyes hajléktalantelepet ellenőriznek. A szociális szakma tart attól, hogy a hatóság most számos „vétlen” hajléktalanotthonban feleslegesen zaklatja majd a lakókat – csak hogy a többség biztonságérzetét növelje. – Sokan háborognak közülünk – mondta a Nők Lapja Cafénak egy alapítvány neve elhallgatását kérő munkatársa. – Ugyanakkor nem is kérdés, hogy ha valaki bűnt követ el, azért felelnie kell, akár hajléktalan, akár nem. Ok nélkül pedig senkit nem vesznek őrizetbe.

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top