
Az energiabringákat az NLC Fesztiválon az Ebringa-helyszínen lehet megtalálni. Külsőre nagyon hasonlítanak a hagyományos kerékpárokra, de az Energiapersely szakemberei állványzatra szerelték őket, és a hajtott kereket áramtermelésre alkalmassá tették – tehát a kerékpár egy helyben marad, és a tekeréssel csak áramot fejleszt. Aki felül rá, annak két perce van, hogy áramot termeljen: ez alatt a két perc alatt lehet kipróbálni, hogy mekkora teljesítmény leadására képes az emberi test – és az mire lenne elegendő, ha otthon épp ennyi elektromos energia állna rendelkezésre.
Energiabringázók versenyben
Az energiabringára nem csak azért érdemes felülni, hogy tisztában legyünk vele, mit jelent, ha otthon 1 órán át égve hagyjuk az olvasólámpát. Minden energiabringázó, miután a speciálisan átalakított kerékpárról leszáll, kap egy kódot, amivel a www.facebook.com/energiapersely oldalon regisztrálhat, hogy versenybe szálljon a többi energiabringázóval. A szervezők természetesen külön mezőnyben indítják a fiatalabbakat és az idősebbeket, a nőket és a férfiakat, hogy kiegyenlített legyen a mérkőzés. Aki a saját mezőnyében az első 30 közé kerül, annak teljesítményét tölthető ceruzaelemekkel és a hozzájuk való töltővel díjazza az ELMŰ.
A kódot nem csak a verseny miatt érdemes megadni az Energiapersely Facebook-oldalán: a kód megadását követően azt is megtudhatjuk, hogy az általunk fejlesztett árammennyiséggel mennyi ideig tudnánk otthonunkban világítani – így aki energiabringázott, az onnantól kezdve más szemmel nézi a fogyasztási értékeket villanyszámláján.
Energiaosztály?
Az energiabringázás mellett az ELMŰ szakemberei azért lesznek ott, hogy segítsenek a villanyszámlák összegének csökkentésében. Példaként szokták említeni, hogy Európában a készenléti üzemmódban hagyott televíziók, hifi-tornyok annyi áramot használnak el, ami elegendő lenne Dánia teljes áramigényének kielégítésére.
A szakemberektől megtudhatjuk, hogy milyen fűtési technológiák használatát érdemes megfontolnunk, amikor építkezünk, és a már működő háztartások számára is hasznos tudnivalókkal készülnek: segítenek a legkisebb energiaigényű világítási technikák kiválasztásában, és több, a mindennapokban hasznosító tippjük is van arra, hogyan csökkentsük a villanyszámlát. Ha mosógép vagy hűtőgép beszerzése előtt állunk, mindenképp érdemes segítségüket kérni abban, hogy könnyen eligazodhassunk az energiaosztályok világában.
Ha pedig az energiabringázás élménye miatt elfelejtenénk a szakemberekhez fordulni, akkor segít a www.energiapersely.hu, és a kérdéseket az Energiapersely Facebook-oldalon is várják.

Energiabringákkal indult országjárásra az Energiapersely program: a kerékpárra hasonlító szerkezetet hajtva bárki élményszerűen tapasztalhatja meg, mennyi áram kell ahhoz, hogy otthonában például egy olvasólámpa negyedórán át világítson. Az idén nyáron és ősszel tartó országjárás egyes állomásain az energiabringázók nemcsak áramot gyűjtenek, de egymással is versenyeznek. Az első állomáson 2000 Wh energia gyűlt össze emberi erővel. Egész nyáron és ősszel tart az áramgyűjtés.
Az energiabringák építésével idén tavasszal készültek el az Energiapersely program szakemberei, és először április első hetében vetették be őket kísérleti üzemben: a közel 2000 Wh áramot félezer önkéntesen jelentkező, vállalkozó kedvű látogató termelte meg hat nap alatt a Construma kiállításon.
Az energiabringák egész nyáron folyamatosan, ősz végéig járják végig az országot, hogy mindenki részt vehessen az áramgyűjtésben, és a többi energiabringázóval is összemérhesse teljesítményét.
Bárki, aki felül és teker az energiabringán az országjárás bármelyik állomásán, kap egy kódot, amivel a Facebookon tudhatja meg eredményét, és így lép versenybe a többi energiabringázóval. A Facebookon az is kiderül, mire elég az energia, amit megtermelt. Érdemes kipróbálni az energiabringát: a résztvevők 6 mezőnyben indulnak (nemük és koruk szerint) és az adott mezőny első 30 helyezettje elemtöltőt és újratölthető elemeket tartalmazó készletet kap ajándékba.
Erőművek emberi meghajtással?
„Ennél is fontosabb, hogy az energiabringázók testközelből tapasztalhatják meg, mit jelent elektromos energiát termelni. Még konkrétabban: megmutatjuk, hogy az energiabringázás néhány intenzív perce alatt megtermelt energia mire elegendő. Természetessé vált számunkra, hogy kattintunk a villanykapcsolóval és a szoba fényárban úszik, mi azt szeretnénk elérni, hogy ilyenkor jusson eszünkbe az is, ez mekkora munka eredménye. Az áramhasználatot szeretnénk tudatosabbá tenni, illetve ennek gazdasági és környezeti hatására felhívni a figyelmet” – mondta el Smucz Katalin, a társaságcsoport marketingvezetője.
A társaságcsoport takarékos áramhasználatra ösztönző, felnőtteknek szóló edukációs programja, az Energiapersely eddig alapvetően a weben volt jelen, illetve energia-tanácsadó roadshow-val járta az országot, majd tavaly szeptemberben egészült ki egy interaktív budapesti bemutatóteremmel. Legújabb kezdeményezésükkel, az energiabringával az ELMŰ–ÉMÁSZ szakemberei szeretnék gyakorlatban megtapasztalhatóvá tenni az áramfogyasztás jelentőségét, nagyságrendjét – és kicsit közelebb hozni a résztvevőkhöz, hogy mi is rejlik az villamosenergia-számlán szereplő fogyasztási értékek mögött.
A magas fogyasztási értékek ugyanis odafigyeléssel látványosan csökkenthetők: többek között energiatakarékos izzók használatával, a készenléti üzemmódot használó készülékek teljes kikapcsolásával, és számos egyszerű, de odafigyelő praktikával úgy csökkenthető az áramszámla, hogy ne kelljen senkinek se azon gondolkodnia, beszerezzen-e otthonra is egy energiabringát.
Bővebben az Energiaperselyről:
Az Energiapersely az ELMŰ–ÉMÁSZ–MÁSZ Társaságcsoport energiatudatos életmódot ösztönző programja. A programot a hazai áramszolgáltatók közül elsőként indította el a társaságcsoport 2007-ben, azóta folyamatosan bővül: kezdetben a weben jelentek meg az energiatakarékosság fortélyait bemutató interaktív anyagok, 2010 óta egy különleges bemutatóterem, az Energia Pont is várja azokat, akik a környezetkímélő, takarékos technológiák iránt érdeklődnek. Az Energiapersely Facebook-oldalát 2011 tavaszán indította el az ELMŰ–ÉMÁSZ–MÁSZ Társaságcsoport, összehangolva az energiabringák országjárásával.
Az Energiapersely már az építkezőknek hasznos segítséget nyújt a gazdaságos fűtési, világítási rendszerek megtervezésében, a háztartási gépek kiválasztásakor, de a mindennapokban is jól használható ötleteket kínál az Energiapersely, hogy a közüzemi számlákon szereplő összegek és a háztartások ökológiai lábnyoma egyszerre csökkenhessen.
A Társaságcsoport hosszú távú, stratégiai céljai között szerepel a tudatos energiahasználat szemléletének és gyakorlati fogásainak terjesztése, hiszen ez alapfeltétele annak, hogy hazánk energiagazdálkodása fenntarthatóvá váljon. Az Energiapersely gyerekeknek szóló változata Energiasuli névre hallgat és a pedagógusszakmával összefogva működteti az ELMŰ–ÉMÁSZ–MÁSZ, szintén 2006 óta.