Miután összesítették az első évfolyamra jelentkező diákok adatait, kiderült, hogy a gyerekek 52 százalékát hittanra, 48 százalékát pedig erkölcstanra íratták be szüleik, tudta meg a Népszabadság a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól. A két tantárgy egyike szeptembertől lesz kötelező heti egy órában, de egyelőre csak az elsősöknek és az ötödikeseknek.
Bár az újítást nagy felzúdulás kísérte, egyelőre nem érkezett hivatalos panasz a szülőktől, mondta el a lapnak Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa. Erre szerinte majd szeptembertől lehet számítani a gyakorlati tapasztalatok után. A példaként felhozott két iskolában katolikus, református és evangélikus hittanórákat indítanak, jelentkezett még a Hit Gyülekezet és a Magyar Pünkösdi Egyház is, de őket nem választották a szülők.
Nagy volt a bizonytalanság
„Engem meglepett, amikor idén a beiratkozásnál elénk toltak egy papírt, hogy válasszak a hittan és az erkölcstan között – nyilatkozta nekünk egy elsős kisfiú édesanyja. – Végül a tanárnő súgta meg, hogy érdemes az erkölcstant választani, mert azt házon belül megoldják, a hittannál viszont még óriási a bizonytalanság, nem tudják, kik tartják majd, és azt sem, hogy hol, de még az is kérdés, hogyan szereznek felekezet szerint mindenki számára külön oktatót.”
Szélsőségesebb példa egy másik édesanya, aki bár a hittant választotta, azt írta be, hogy buddhista oktatást kér a gyerekének, mivel az egész család hívő buddhista. Elvileg egy jelentkezővel is el lehet indítani hittanórát, de az anyukát nem lepné meg, ha az iskola nem tudná végül megoldani ezt a feladatot.