Aktuális

A fejbe lőtt bloggerlány kapta a Szaharov-díjat

A pakisztáni Juszufzainak ítélték oda a szovjet atomfizikusról, későbbi Nobel-békedíjas ellenzéki személyiségről elnevezett díjat.

A lányok és nők oktatáshoz való jogáért kiálló, tálib merénylők által súlyosan megsebesített, most 16 éves Malala Juszufzai pakisztáni lány nyerte el idén az Európai Parlament (EP) Szaharov-díját – áll az Európai Parlament közleményben. “A parlament tisztelettel adózik e fiatal nő hihetetlen ereje előtt” – fogalmazott Martin Schulz, EP-elnök.

Tálibok célkeresztjében

Juszufzai 11 éves korában vált ismertté, amikor álnéven blogot indított a BBC urdu nyelvű szolgálatának internetes oldalán arról, hogy milyen kislányként a tálibok által ellenőrzött, pakisztáni Szvát-völgyben élni, ahol a szélsőséges iszlamisták a lányoknak, nőknek megtiltották, hogy iskolába járjanak. Amikor a pakisztáni kormányzat offenzívát indított a Szvát-völgyben a tálibok kifüstölésére, Malala szüleivel együtt elmenekült. A lány apja iskolaigazgató.

A fejbelőtt bloggerlány kapta a Szaharov-díjat

Tavaly október 9-én, tehát csaknem napra pontosan egy évvel ezelőtt tálib fegyveresek megpróbálták megölni, miközben hazafelé tartott az iskolai busszal. Több lövés is eltalálta, fején életveszélyes sérülést szenvedett. Pakisztánban műtötték meg, de utána rögtön Nagy-Britanniába szállították utókezelésre. Ott szerencsésen felgyógyult, jelenleg Birminghamben él és tanul. Újrakezdte a harcot a lányok oktatásáért, és létrehozta a nevét viselő Malala Alapot.

Lehetőséget kapott arra, hogy júliusban, 16. születésnapján beszédet mondjon az ENSZ-ben. Akkor is megerősítette: semmilyen tálib támadás nem tántoríthatja el attól, hogy felemelje szavát minden gyermekoktatáshoz való joga mellett.

Nobel-békedíj esélye

Juszufzai a minap megkapta egy brit nem kormányzati szervezettől az Anna Politkovszkaja-díjat, előzőleg pedig az Amnesty International emberi jogi szervezet kitüntetését. Az idei Nobel-békedíj lehetséges elnyerői között is emlegetik nevét.

Az Andrej Szaharov szovjet atomfizikusról, későbbi Nobel-békedíjas ellenzéki személyiségről elnevezett díjat a gondolatszabadság melletti fellépésért ítéli oda minden évben az Európai Parlament.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top