Először lesz nő főpolgármestere Párizsnak

nlc | 2014. Március 31.
Jobboldali riválisa is nő volt.
Forrás: 20minutes.fr
Forrás: 20minutes.fr

A szocialista Anne Hidalgo lehet Párizs első főpolgármesternője – derül ki az Ifop és a Sas közvélemény-kutatóintézetek felméréséből, amelyet az iTélé francia hírtelevízió ismertetett vasárnap este. A francia főváros eddigi főpolgármester-helyettese a felmérések szerint a szavazatok 54,5 százalékával megnyerte vasárnap a francia helyhatósági választások második fordulóját, s így ő lehet az utóda Bertrand Delanoe-nek, aki 13 év után távozik Párizs éléről.

Az 54 éves, spanyol származású Hidalgo jobboldali riválisa is nő volt: a 40 éves Nathalie Kosciusko-Morizet, korábbi környezetvédelmi miniszter, aki a 2012-es elnökválasztási kampányban Nicolas Sarkozy kampányszóvivőjeként vett részt. Ő a szavazatok 45,5 százalékát kapta a második fordulóban.

Anne Ana-Maria Hidalgo 1959. június 14-én született az andalúziai San Fernandóban a Franco-diktatúra idején. Munkás származású szüleivel menekültként érkezett Lyonba, 14 évesen kapta meg a francia állampolgárságot, majd 1984-ben költözött Párizsba. Jelmondatának tartja Sacha Guitry szavait, aki szerint ahhoz, hogy az ember párizsi legyen, nem Párizsban kell születni, hanem ott kell újjászületni. A kampány alatt a jobboldal házmesternek gúnyolta, miután a fővárosban a XX. század második felében a spanyol bevándorlók foglalták el az egykori házmesterlakásokat.

A szociális jogból doktorált, feminista Hidalgo munkaügyi felügyelőként kezdte karrierjét, majd Martine Aubry volt szocialista munkaügyi miniszter tanácsadója volt a 35 órás munkahét bevezetése idején. A fővárosi önkormányzathoz 1994-ben került, ahol munkabírásáról, szerénységéről és tisztességéről lett ismert. A Szocialista Párt ranglétráján lassan haladt felfelé, elsősorban Delanoe, eddigi párizsi főpolgármester árnyékába húzódva.

A kampányban Hidalgo azt ígérte, hogy folytatja elődje munkáját: további új 10 ezer szociális lakás és 5 ezer bölcsődei hely átadását tervezi, megkönnyítené az orvosi ellátáshoz való hozzáférést, nem emelné az adókat, s kiemelt helyen kezelné a nagyszabású kulturális eseményeket, amelyekkel Párizs az elmúlt évtizedben kitűnt.

Exit mobile version