A kormány idén nyáron módosította a felsőoktatási törvényt, ennek értelmében a felsőoktatási tanulmányaikat 2005 előtt megkezdett hallgatók számára csak nagyon rövid idő állt volna rendelkezésre a záróvizsga (abszolutórium) és a diploma megszerzéséhez. Az október 20-i kormányülésen ezért elfogadtak egy törvénymódosítást célzó előterjesztést, amely pontosítja a türelmi idő feltételeit. A törvényjavaslatot novemberben terjesztik az Országgyűlés elé.
Sok a “fantomhallgató”
A törvénymódosításra azért volt szükség, mert a főiskolák és egyetemek több ezer olyan hallgatót tartanak nyilván, akik több mint tíz éve kezdték meg a tanulmányaikat, de nem diplomáztak le, és nem is tettek hivatalos nyilatkozatot arról, hogy szeretnék megszakítani kapcsolatukat a felsőoktatási intézménnyel.
Mivel sokukat megváltozott lakcím vagy email-cím miatt nem tudják értesíteni, az egyetemek, főiskolák eddig törölni sem tudták őket a nyilvántartásaikból. A törvénymódosítás ezeknek a hallgatóknak a helyzetét szeretné rendezni, illetve ezzel párhuzamosan betömne egy joghézagot az 1993-ban elfogadott felsőoktatási törvényben (amely nem rendelkezett a felsőoktatási intézményeket ilyen módon elhagyó hallgatók jogviszonyáról).
A mostani törvénymódosítás értelmében a 2005 előtt kezdett hallgatóknak 2016. szeptember 1-jéig le kell zárniuk a felsőoktatási tanulmányaikat. Vagyis meg kell szerezniük a végbizonyítványt, abszolutóriumot. Amennyiben ez nem sikerül, akkor a hallgatói jogviszonyuk megszűnik
Azok esetében, akik a végbizonyítványt már megszerezték, öt év állt rendelkezésre, hogy letegyék a záróvizsgát (államvizsga). Ha már eltelt öt év az abszolutórium megszerzése után, a hallgatóknak 2016. szeptember 1. lett volna a véghatáridő a még hatályos rendelkezés szerint.
A mostani törvénymódosítás szerint azonban azoknak a hallgatóknak, akik 2016. szeptember 1-jéig megszerezték az abszolutóriumot, legkésőbb 2018. szeptember 1-jéig kell záróvizsgát tenniük, a korábbi ötéves szabály pedig megszűnik.
További cikkek a felsőoktatásról az NLCafén:
- Érettségi után: itthon vagy külföldön?
- Mindenáron diploma?
- Egy szakma diploma mellett is jól jöhet