A kelet-közép-európai régióban Szlovákiában pörög a legjobban, Szlovéniában pedig a legkevésbé a hitelezés. A csehek hiteltartozása a legmagasabb, míg Romániában a legkisebb. Egyetlen mutatóban a magyarországi bankok is kitűnnek: ők a régió legjobban kereső pénzintézetei.
A magyar bankszektor kilátásai a régió nagyobb részéhez hasonlóan stabilak, a hitelállomány jövőre stagnálhat. A Fitch hitelminősítő a közelmúltban közzétett, 2017 Outlook: CEE Banks elemzése az újdonságnak csöppet sem számító megállapításai mellett ezúttal az országok bankrendszere közötti látványos eltérésekre is rávilágít.
Újra éledezik a banki hitelezés
Miközben a szlovák, a cseh és a lengyel bankok hitelezése növekedést mutat, addig Bulgáriában és Szlovéniában még véget sem ért a hitelválság. Magyarországon éledezik, és erősödik a hitelezés, de 2017-re stagnálást vár a hitelminősítő. A csehek között található a legtöbb eladósodott állampolgár, ugyanakkor a magyar háztartások eladósodottsága e mutató alapján egyáltalán nem kiugró.
A legnagyobb bevételt a magyar bankok könyvelhették el 2015-ben és 2016-ban az elszámolt kockázati költségeket is figyelembe véve. Mindez tehát azt jelenti, hogy szolgáltatásaikért ügyfeleiknek a magyar bankok a régiós országokhoz képest jóval magasabb mértékű díjakat, bankköltségeket számolnak fel.
Stabil a magyar bankrendszer
Tőkehelyzetét tekintve az ottani bankválság miatt nagyon feltőkésített szlovén bankrendszer áll a legjobban, a magyar bankoké a második hely. Ugyanebben a kategóriában a bolgár bankok teljesítenek a leggyengébben. A Fitch stabilnak látja a magyar bankszektor kilátásait, amit több egyéb mellett arra is alapoz, hogy a magyarországi bankok tőkehelyzete megfelelő, finanszírozási kockázataik pedig korlátozottak.
A magyar bankrendszer refinanszírozási kockázatai is mérsékeltek, a betéti finanszírozás stabil, a likviditási tartalékok pedig kellően magasak – írja a Portfólió.