„Bele van kalkulálva a rakodók bérébe, hogy szajréznak” – mondta az Indexnek egy ferihegyi rakodómunkás. „Nem a repülőtér épületében történik a csomagok nyitogatása. A csomagfeladás útja végig be van kamerázva, a különböző cégek munkásai együtt dolgoznak, ott van a repülőtéri személyzet is. A nyúlkálás akkor kezdődik, amikor a csomag elhagyja az épületet, és elindul a repülőgép felé.”
A vallomásból kiderül, hogy a rakodók háromfős csoportban dolgoznak: egyikük lent a futószalagra rakja a bőröndöket, két ember pedig a csomagtérben tevékenykedik. A gépen lévő emberek közül egyik nyitogatja a csomagokat, a másik pedig pakolja őket. Hogy ne bukjanak le egyből, ha valaki benéz a csomagtérbe, falat építenek a nehezen nyitható, lefóliázott csomagokból, és mögötte történik a tolvajlás.
A rakodó választja ki az ígéretes bőröndöket, amelyeket az épített fal mögé dob, a fosztogató gyorsan kinyitja, átkutatja, és elveszi azt, ami tetszik neki. Sietniük kell, mert „a gép feltöltésére legfeljebb fél óra van. Három ember munkáját pedig csak kettő végzi, mert egyikük a nyitogatással foglalkozik.”
Néha rendőrök zavarják meg a lopást, de őket már akkor kiszúrják, amikor civil autójukkal a repülőgép felé közelednek. A raktérben dolgoznak ugyan biztonsági őrök is, akik kamerákkal figyelik a rakodási folyamatot, de ők pont akkor fordítják félre a kamerát, amikor a rakodók szólnak nekik. „Ezek nyomott órabérű emberek, akik valamennyi pénzért összejátszanak a rakodókkal. De volt olyan is, hogy a munkások mondták az őröknek: ha mindent lekameráztok, akkor jövő héten már ti pakolhatjátok a csomagot, mert mindnyájan elmegyünk a picsába” – mondta az Indexnek a rakodómunkás.
A lap szerint legfőképp a munkások alacsony bére, másrészről a munkaerőhiány a legfőbb oka a csomagfosztogatásoknak.
A kitálaló rakodómunkás adott néhány tippet is arra, hogyan előzhető meg a csomagfosztogatás:
- A fóliázott csomagot macerásabb kinyitni, itt kisebb a lopásveszély.
- Rögtön a csomag átvételekor vizsgáljuk át a bőröndünket, hogy az esetleges hiányt egyből jelenthessük.
- Ne hagyjunk értékeket a bőröndben.
- Ha a gépnél kérik el a kézipoggyászunkat, akkor szánjunk időt arra, hogy kivegyük az értékeket.