„Valamiért megvan az oka, hogy úgy döntöttünk a barátaimmal, hogy a Nógrád megyei kis falunkba csak aludni járunk haza. Például görkorizni nem tudok a saját falumban, ezért felülök a buszra, elmegyek egy közeli városba, ahol vannak jó utak, nem göröngyösek és kátyúsak. Egy rakás dolgot fejleszteni kéne” – meséli a tizennyolc éves Szandi, akivel a közelmúltban találkoztunk Hollókőn.
15-24 év közti társával együtt három napon át azt tanulták, milyen eszközökkel hozhatnak változást az életükbe, és hogyan alakíthatják pozitív irányba a környezetüket. A Nógrád megyében is tevékenykedő Egyesek Ifjúsági Egyesület a British Council People 2 People Hungary projektjének keretében hozott össze fiatalokat, hogy felismerjék a környezetükben lévő problémákat és hatékony válaszokat találjanak ki rájuk. Salgótarjánból, Nógrád megyei falvakból, Sopronból, Szécsényből és Budapestről is érkeztek a változatos társadalmi hátterű srácok, hogy megtanulják, merni kell valami újat alkotni.
„A részvételi térképezés például egy szuper lehetőséget nyújtott arra, hogy vizuálisan is felvázolják a környezetük legégetőbb problémáit. A térkép adott helyszín pozitív és negatív tulajdonságait, fejlesztésre szoruló elemeit szedi össze, átláthatóbbá téve a kitűzött célokat és a lehetséges megoldásokat” – mondja Bécser Vera, az Egyesek munkatársa.
A soproni fiatal csapat például már szinte kész tervekkel érkezett: „Nagyon hiányzik a városunkból egy közösségi tér, ahova bárki bármelyik iskolából bejöhet, ahol közös programokat szervezhetünk és akár együtt tanulhatunk. Ezért dolgozunk a Média Klubunkon, ahol különféle egynapos rendezvényeket tartunk, így építjük a közösséget. Ezért jöttünk Hollókőre is: szeretnénk megtanulni, hogyan tudjuk továbbfejleszteni az ötleteinket” – meséli a 15 éves Kamilla.
Dorottya és Nándi a fővárosból érkezett, közösen igyekeztek a többieknek egy számukra elég szembetűnő problémát felvázolni: „A fővárosban jelentős ellentét van a turisták, a Magyarországon élő külföldiek, fiatalok és a helyi lakosok között. Ez a kerületünk, a VII. kerület egyik kisboltjában is szembetűnő, gyakran halljuk, hogy a magyarok azt kérdezgetik ‘Miért vannak itt? Miért pont ide jár az összes vásárolni?’ Itt alapvetően az előítélet a probléma, mi ezzel szeretnénk valamit kezdeni.”
A három nap során különféle gyakorlati, kreatív foglalkozáson keresztül veszik rá a fiatalokat a közös gondolkodásra: megismerik egymás lehetőségeit, és talán amit eddig lehetetlennek hittek, most mégis lehetségessé válik.
„Azt szeretnénk, hogy a fiatalok aktívan alakítsák környezetüket, kezdetként pedig fel tudják mérni a rendelkezésükre álló lehetőségeket és képesek legyenek akár újakat is teremteni. Ezt hívják társadalmi innovációnak” – emeli ki Bécser Vera.
A tábor második napján a gyakorlatban is bemutathatták egymás előtt a terveiket különféle színházi alapú, képzőművészeti és filmes módszertan segítségével. Ehhez az animáció, a stop motion videó, a filmkészítés és a dráma állt rendelkezésükre.
„Nem az a célunk, hogy egyből egy komplett üzleti vállalkozás alapjait fektessék le. Azt szeretnénk, ha tudnák, hogyan indulhatnak el efelé – honnan szerezhetnek erőforrást, milyen jogi úton érhetik el a céljaikat, hogyan jussanak el valódi döntéshozókhoz” – hangsúlyozza a szakember. Épp ezért ismertették meg a gyerekeket négy, már sikeres magyar kezdeményezés képviselőivel. A Budapest 100, a Common Vibe, a Magyar Deszkások Országos Egyesülete és a salgótarjáni Sakkozzuk ki! munkatársai egy-egy csoportot mentoráltak, beszéltek nekik saját motivációikról és nehézségeikről.
„Egy részük az első találkozáskor azt gondolja, hogy persze, egy nagyvárosban biztos minden tökéletes, semmi nem szorul fejlesztésre, a nagyvárosiak meg kiemelik a falvak és kisvárosok sokszínűségét, nyitottságát és azt, hogy mindenki ismeri egymást” – meséli Dupák Anna, az Egyesek Ifjúsági Egyesület másik munkatársa. Van, aki inspirálódni jön ide, van, akinek már konkrét irányok vannak a fejében, csak még nem tudja, hogy fogjon hozzá.
A három nap után a srácok Budapesten fogják prezentálni, mire jutottak Nógrádban. Drukkolunk!