A nevelőszülők számára is elérhető lesz a gyed – ez történt a nőkkel májusban

nlc | 2019. December 25.
Nevelőszülői gyed, érettségi, targoncakupa, Kövér László eszmefuttatása és megannyi más fontos pillanat 2019 májusából.

Májusban sem állt meg az élet, bőven jutott jó és a rossz hírekből egyaránt. Mutatjuk, melyek voltak azok, amik a nők életére voltak nagy hatással. 

23 ezren nevelkednek a gyermekvédelmi rendszerben

Szinte felfoghatatlan ez a hatalmas szám: 23 ezer gyermek, aki nem tudja, milyen holnap és milyen jövő vár rá. Ezen a szomorú számadaton javít valamelyest az, hogy jövő év január elsejétől a nevelőszülőknek is elérhetővé válik a gyermekgondozási díj, avagy a gyed, ez talán jobb sorsot ígér azoknak a kicsiknek, akik sorsát eddig is a felnőttek pecsételték meg. Annak, hogy nevelőszülőnek lenni mennyire „éri meg”, kolléganőnk utána járt, két érintett családot is meglátogatott

Megnyílt az ország első szakrendelője, ahol szerhasználó várandós nőket várnak

fotó: Istock

Ha egy téma biztosan mindenkiben kiveri a biztosítékot, az a droghasználat terhesség idején – és míg heves érzelmekből nincs hiány, megfelelő protokollból és szakemberekből annál inkább. Ezért jelent hiánypótló szolgáltatást, hogy a Józan Babák Egyesület kezdeményezésére idén megnyitotta kapuit az ország első nőgyógyászati szakrendelése, ahova szerhasználó várandós nőket várnak. Kolléganőnk a segítő szakemberekkel beszélgetett.

Egy hajléktalan nő nyílt levelet írt

Mit jelent hajléktalannak lenni? Mit jelent ebben élni minden áldott hétköznap? Mit tesz a hajléktalanokkal a társadalom? Ágnes pontosan tudja, érzelmeit, dühét, igazságérzetét pedig egy nyílt levélben fogalmazta meg, amiben helyet kaptak azok a megjegyzések, amelyeket hajléktalanként kapott, és amelyeket sorstársainak ma is el kell viselniük. Ez a levél még megrázóbbá teszi annak a magyar hajléktalan nőnek a tragédiáját, akinek holttestét Londonban találták meg. A hajléktalanság kiszolgáltatottságából számára már nem volt kiút. 

A magyar targoncakupa nő versenyzőivel beszélgettünk

Ha ipari gépekre gondolunk, férfi munkakörre asszociálunk – pedig ennél nagyobbat nem is tévedhetnénk. Bizonyíték erre a 2019. május 16-án tizenegyedik alkalommal megrendezett országos Targonca Kupa, ahol a nők is kiválóan helytálltak. Róluk szólt ez a beszámolónk.

fotó: Neményi Márton

Gyógyszerrel meg lehetne előzni a szülés utáni fertőzések felét

Egy szülés sajnos kockázatokkal is jár. 2016-ban például 19 500 nő halt meg világszerte a terhességgel összefüggő fertőzések miatt, de minden egyes halálozásra 70 súlyos fertőzés jut, nem ritkán hosszú távú szövődményekkel. Ezeket a sokkoló számokat enyhíti az a megfigyelés, ami bizonyítja, hogy minden 100, megelőzésképpen adott adag antibiotikum 168 további adag antibiotikum felírását teszi feleslegessé, mivel kevesebb lesz a szülés utáni fertőzések száma – vagyis az antibiotikummal a további antibiotikumok szükségességét lehetne elkerülni.

Egy ápolónő őszinte vallomása

Aki picit is jelen van a világhálón, nem mehetett el annak az nővérkének a levele mellett, aki őszintén megírta, mit jelent az egészségügyben dolgozni. Mondatai komoly hatással voltak: „Talán meglepő lesz, amit most írok, de nem a vér, a rengeteg tűszúrás látványa, nem a hányás és nem is a vizelet lesz az, amitől még évek múltán is összeszorul majd a gyomrod. Olyannyira nem, hogy egy idő után már robotpilóta üzemmódban, arcrándulás nélkül fogod takarítani valakinek az ürülékét, miközben 40 másik dolog jár majd a fejedben.” 

Megerőszakoltak? Akkor sem szakíthatod meg a terhességed!

Döbbenetes, de 2019-ben történhetett meg az, hogy az Egyesült Államokban megszavazták a legszigorúbb abortusztörvényét. Ennek alapján az sem vetetheti el a magzatát, akinek terhessége nemi erőszak vagy vérfertőzés eredménye. Kizárólag az vetheti alá magát terhességmegszakításnak, akinek veszélyben az élete vagy testi épsége, ha kihordja. Ezenkívül Georgiában, Kentuckyban, Ohióban és Mississippiben is az a szabályozás idéntől, hogy a magzatot első szívdobbanásától kezdve meg kell tartani. Az orvos bűncselekményt követ el, ha a terhesség bármelyik szakaszában magzatelhajtást végez: akár kilencvenkilenc évnyi börtönnel büntethetik. Ez egy olyan hír, amit azóta sem vett be a gyomrunk. 

„A döntéshozók szerint mi nem vagyunk család, csak két, gyermekét egyedül nevelő anya”

fotó: istock

Biztos, hogy nem lesz köszönet abban, ha Kövér László egyszer kinyitja a száját. Májusban egy zuglói fórumon „tett ki magáért” újra, megnyilvánulása mellett a fél ország nem tudott szó nélkül elmenni. „Háromgyerekes szülők vagyunk, mi így együtt, legalábbis szerintem. De mivel a párom – mint én – háromgyerekes anya, mi nem pályázhatunk a hétszemélyes, államilag 2,5 millió forinttal támogatott autóra, nem igényelhetünk csok-ot, nem részesülünk a három gyerek után járó adókedvezményekből. Mert ő szült kettőt, én egyet” – írja egy édesanya, aki egyike azoknak, akiket Kövér üldöz. 

A Hableány tragédiája

Felfoghatatlan tragédia árnyékoltba be a hónapot, egy szerdai estén ütközött össze két hajó a Dunán a Margit híd közelében. A balesetet okozó folyami turistahajó ütközésétől a Hableány szinte azonnal elsüllyedt. Az értelmetlen tragédia 27 emberéletet követelt, köztük a hajó magyar legénységével, a koreai családdal, akinek meglepetés volt a magyarországi út, és azzal a kisgyerekkel, akit nagymamája ölében ért a halál. Felfoghatatlan!

Exit mobile version