Adómentesek lettek a négy- vagy többgyerekes édesanyák
2019 februárjában lehetett először hallani a családvédelmi akcióterv nevű csomag részeként a négy- vagy többgyermekes anyák személyijövedelemadó-mentességéről. Kifejezetten jó hír a nagycsaládosoknak, hogy az intézkedés az idei év elejével valóban életbe lépett, az említett édesanyáknak elvileg életük végéig nem kell szja-t fizetniük.
Az adómentesség ráadásul a vér szerinti gyermekek mellett ugyanúgy jár az örökbe fogadott gyerekek után is, a kedvezménybe ők is egyaránt beleszámítanak. Továbbá – persze feltételek mellett –, az adómentesség a már felnőtt gyermekek után is jár.
Viszont a hivatásos nevelőszülők nem jogosultak rá, ahogy a kedvezményt akkor sem vehetjük igénybe, ha a partnerünk előző házasságából, kapcsolatából származó gyerekeket neveljük a sajátunkkal, sajátjainkkal egy háztartásban. Az apa pedig még az anya halála esetén sem léphet jogosultként a kedvezményezett anya helyébe, a törvényben viszont tartalmaz méltányosságot az elhunyt gyermek(ek) után.
A négy- vagy többgyermekes anyák adókedvezményével – amire nagyjából negyven-ötvenezer nő lehet jogosult országszerte – azok járnak a legjobban, akik viszonylag korán vállalnak gyermeket, majd mielőbb elkezdenek dolgozni. Ha az anya például 40 évesen munkába áll, és a mostani szabályok mellett a jelenlegi bruttó átlagbért vesszük, ami mellé egy 4 százalékos bruttó bérnövekedést is számolunk, a nő nyugdíjba vonulásáig (ami átlagosan 59 év), összesen 18,1 millió forintnyi adóelőnnyel számolhatunk.
A 15 százalékos személyijövedelemadó-mentesség mellett az édesanya – valamint vele megosztva az édesapa – a családi adókedvezményt együtt is igényelhetik.
Mindeközben fontos feltétel, hogy a négy- vagy többgyermekes édesanyák körén belül alapvetően az élhet a lehetőséggel, aki kap családi pótlékot. (Az itt most nem számít, hogy annak összegét havonta konkrétan melyik szülőnek utalják.) Mindebből logikusan az következik, hogy a gyermek születésétől a tanköteles kor végéig jár a négygyermekes anyák által igénybe vehető kedvezmény.
Illetve, ha 2020. január 1-jétől időközben felnőnek a gyerekek, így nem jár már a családi pótlék, az anya továbbra sem lesz adóköteles. Ennek például egyik feltétele, hogy a szülő az összes gyereket legalább 12 évig egy háztartásban nevelje.
Milyen jövedelmeket lehet figyelembe venni?
- munkaviszonyból, közfoglalkoztatási jogviszonyból származó bér, kereset,
- társas vállalkozás tagjának (pl. bt. beltagja) személyes közreműködésből származó jövedelme,
- gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének (pl. ügyvezető, vezérigazgató), vagy választott tisztségviselőjének (IT-tag, FB-tag) tiszteletdíja,
- közjogi tisztségviselők (OGY-képviselő, polgármester stb.) jövedelme,
- nevelőszülői díj,
- végkielégítés,
- álláskeresési járadék,
- adóköteles tb-ellátás (CSED, GYED, táppénz),
- egyéni vállalkozói jövedelem (osztalékot kivéve),
- mezőgazdasági őstermelő jövedelme,
- EP-képviselő, önkormányzati képviselő jövedelme,
- magánszemély vállalkozási, megbízási szerződés keretében végzett tevékenységéből származó jövedelme (kivéve: ingó/ingatlan bérbeadás, értékesítés, szálláshely-szolgáltatás)
Elindult a nagyszülői gyed
Január elsejétől él a nagyszülői gyed is, ami azt jelenti, hogy már a nagyszülők is elmehetnek gyedre, ha a család úgy dönt, hogy a szülők inkább dolgoznak. E téren az egyik legfontosabb kitétel, hogy a szülők helyett a gyermekgondozást vállaló nagyszülők még nem lehetnek nyugdíjasok. A nagyszülői gyedet viszont beleszámítják a szolgálati időbe, ám egyszerre csak az egyik nagyszülő veheti igénybe. Ő több unoka után is kaphatja a folyósítást. A nagyszülői GYED ugyanúgy a CSED után a gyermek 2 éves koráig, ikrek esetén a gyermekek 3 éves koráig jár.
Mindeközben a GYED-en lévő nagyszülőt a munkahelyén fizetés nélküli szabadság és felmondási védelem illeti meg. A maximálisan megállapítható GYED összege 2020-ban 225 288 Ft, amiből még levonják a 10 százalékos nyugdíjjárulékot és a 15 százalékos SZJA-előleget. A nagyszülőknél is pont ugyanúgy számítják ki, akárcsak a szülőknél: a GYED összege a nagyszülő jövedelme alapján megállapított naptári napi alap 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
Ki jogosult nagyszülői GYED-re?
- aki az unokája születése előtti két évben 365 napon át biztosított volt,
- az anya és az apa is (az egyedülálló szülő esetén a gyermeket gondozó szülő) kereső tevékenységet végez, vagyis dolgozik
- a gyermek gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik,
- a gyermek szülei írásban nyilatkoznak arról, hogy hozzájárultak, hogy a GYED-et a nagyszülő vegye igénybe,
- a nagyszülő a GYED alatt nem dolgozhat, kivéve, ha a munkavégzés kizárólag az otthonában történik,
- a nagyszülő nem lehet nyugdíjas
- az unoka nem lehet bölcsődés, hivatalos megfogalmazásban: nem részesülhet napközbeni ellátást biztosító intézményi elhelyezésben,
- a gyermek után más nem kaphat gyermekgondozást segítő ellátást, és a szülők másik gyermekük után sem részesülhetnek gyermekgondozási ellátásban (CSED, GYED, GYES).
Ingyenes meddőségi kezelések és kevesebb sorban állás
Idén a fogamzási problémákkal küzdő párok is komoly támogatást kapnak, miután január 1-től a kormány ígérete szerint ingyenes lett a meddőségi kezelések során használt gyógyszerek és a kapcsolódó vizsgálatok, kezelések egy része. Ezen belül is azok, amelyek részben már eddig is tb-finanszírozásban részesültek. A számítások szerint az intézkedés közel 150 ezer magyar pár életét teheti könnyebbé.
Továbbá komoly szándék mutatkozik arra is, hogy 2020. július elsejétől eltöröljék a teljesítmény-volumen korlátot, hogy megszüntessék a várólistákat a meddőségkezelésben. Ekkor hat meddőségi centrumot állami irányítás alá vonnak, hogy egységes legyen az ellátás.
Az intézkedés a következő intézeteket érinti:
- a budapesti székhelyű Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgálató Kft.,
- a szintén budapesti székhelyű Kaáli Ambuláns Nőgyógyászati Intézet Kft.,
- a szegedi székhelyű Kaáli REK Reprodukciós Központ Kft.,
- a tapolcai Pannon Reprodukciós Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft.,
- a budapesti Várandós Egészségügyi Szolgáltató Kft.,
- és a szintén fővárosi Sterilitas Egészségügyi Ellátó Kft.
Még vonzóbb lesz a falusi CSOK
Eszerint 2020. január 1-jétől 2486, úgynevezett preferált kistelepülésen már nemcsak használt, hanem új lakás vásárlásához, bővítéséhez is lehet igényelni Családi Otthonteremtési Kedvezményt (CSOK). A kistelepüléseken építkezők és felújítók számára fenntartják az 5 százalékos kedvezményes áfát, amelynek révén akár ötmillió forintot is vissza tudnak igényelni.
És egy kicsit több lesz a nyugdíj is
A nyugdíjak is emelkednek 2020-ban, a kormány 2,8 százalékos emelést irányzott elő. A minimálnyugdíjak esetében 800 forinttal számíthatunk többre, az átlagnyugdíj összege 138 ezer forintra emelkedik, az öregségi nyugdíjminimum ugyanúgy 28 500 forint lesz. A nyugdíj továbbra sem követi majd az inflációt, így várható, hogy az év vége felé érkezik a megszokott nyugdíjkorrekció.