Egészen máshogy fertőzhet a koronavírus, mint, ahogy azt eddig gondoltuk. Legalábbis erre utal az az előzetes hongkongi kutatás, melynek keretében a helyi járványügyi szakemberek több mint 1000 igazoltan pozitív esetet vizsgáltak január 23 és április 28-a között – írja a Science Alertre hivatkozva a 24.hu.
A kutatásból többek között kiderült, hogy az új típusú koronavírusban megbetegedett emberek 70 százaléka nem adja tovább a vírust másoknak, ellentétben a „szupervedlőkkel”, vagy szuperterjesztőkkel, akik egymagukban is rengeteg embernek adják át a vírust (a hongkongi adatok szerint háromszor annyi embert betegítenek meg, mint az átlag), és leginkább beltéri szociális összejöveteleken fertőztek.
A szuperterjesztőkkel kapcsolatban a lap emlékeztetett arra az amerikai esetre, mikor egy templomi kóruspróba során valaki legalább 52 embernek adta át a koronavírust, New Yorkban pedig egy ügyvéd minimum 100 embert betegített meg. A lap felhívja a figyelmet arra is, hogy a hongkongi kutatás eredményei egyelőre még csak preprint szerveren jelentek meg, azaz eddig még nem vizsgálta és nem ellenőrizte őket egy független tudomány kutatótanács.
Olvass még többet a szuperterjesztőkről az nlc-n:
- Elment a kóruspróbára, 52 ember fertőzött meg a szuperterjesztő
- Vajon képes a koronavírus kétszer egymás után ugyanazt az embert megfertőzni?
- Megdöbbentő kísérlet: fél óra alatt mindenkit megfertőzött a vírus egy svédasztalos étteremben