A botrányba keveredett és lemondott európai parlamenti képviselőt, Szájer Józsefet (Fidesz) nem csak politikai károk érik a brüsszeli illegális buli miatt, hanem busás brüsszeli fizetésének is búcsút mondhat, amit ráadásul euróban kapott meg. Ez pedig a forint gyengülésének idején nem kis pozitívum.
Ez történt eddig:
- A belga rendőrség a koronavírus-járvány miatt meghozott korlátozások megszegése miatt oszlatta fel az eseményt, ahol kábítószert is találtak, Szájer József pedig az ereszcsatornán mászva menekült a rendőrök elől.
- Szájer József, aki múlt vasárnap váratlanul lemondott európai parlamenti mandátumáról, kedden közleményben ismerte el, hogy részt vett az eseményen, amelyet „házibulinak” nevezett.
- A fideszes politikus azt állítja, kábítószert nem fogyasztott, a rendőrség által megtalált drog pedig nem az övé, és nem tudja, hogyan került hozzá.
- Szájer József szerdán kilépett a Fideszből, a volt EP-képviselő a Fidesz pártigazgatójának, Kubatov Gábornak küldött egymondatos levélben jelentette be lemondását.
A Menedzsment Fórum összeszedte, mennyit veszíthet Szájer József, már ami az anyagiakat illeti.
Ennyit:
- Havi fizetés: Az EP-képviselők nettó fizetése 6962 euró, ami tavaly áprilisban még 2,1 millió forintot ért, most viszont már 2,4 millió forintot.
- Átalányjuttatás: A parlament 323 euró összegűt fizet a képviselőknek szállásköltségeik és kapcsolódó költségeik fedezésére minden olyan napra, amikor a képviselő Brüsszelben vagy Strasbourgban hivatalos munkát végez. Ez napi 114 ezer forintot jelent.
- Általános költségtérítés: a képviselő parlamenti tevékenységéből eredő kiadások fedezésére szolgál (irodabérlés, és ügyintézési költségek, telefon- és postadíjak, reprezentációs költségek, munkaeszközök, konferenciák és kiállítások szervezése) Ennek havi összege 2020-ban 4563 euró, ami 1,6 millió forint. Mindezek mellett a képviselők utazási költségeit is megtérítik.
- Átmeneti juttatás: Mandátumuk lejártával még a képviselők a fizetésükkel egyenértékű, átmeneti juttatásban részesülhetnek annyi hónapon át, ahány évig hivatalban voltak. Szájer József 16 évig volt hivatalban, tehát még 16 hónapig kapta volna a fizetését, ám neki nem lejárt a mandátuma, hanem lemondott róla, így ezt a 38 millió forintot is elveszíthette.
- Nyugdíj: A képviselők 63 éves koruktól öregségi nyugdíjra jogosultak, a nyugdíj összege pedig a mandátum minden teljes éve után a tiszteletdíj 3,5 százaléka. A lemondással Szájer József a 2,4 millió forintos fizetésének nem a 70, hanem csak az 56 százalékát fogja kapni, hiszen 20 év helyett csak 16 év a mandátumban töltött idő.
Szájer József 2019-es vagyonnyilatkozata szerint amúgy az európai parlamenti képviselői jövedelme mellett még a Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítványban betöltött kuratóriumi tagságáért kap havi bruttó 500 és 1000 euró közötti jövedelmet.
(Mfor.hu)
(Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd)
Egyéb hírek az eset kapcsán:
- Újabb részleteket árult el a házigazda a brüsszeli szexpartiról, amelyen Szájer József is részt vett
- Egy észt diplomata is részt vett a brüsszeli orgián