Csernus Imre a budapesti emberekről: „A városi ember úgy állítja be a dolgokat, hogy ő mindig mindent tud”

T. D. | 2022. Június 27.
A koronavírus járvány alatt a fővárosiaknak nem volt annyi tennivalójuk, mint a vidékieknek.

Dr. Csernus Imre pár éve költözött Noszvajra, és még mindig nagyon élvezi a vidéki életet, noha a munkája sokszor Budapestre hívja. A pszichiáter szerint a fővárosban rengeteg a frusztrált, dühös ember, aminek megvan az oka, ráadásul a koronavírus járvány sem javított a helyzeten, sőt. 

Dr. Csernus Imre (Fotó: Szabolcs László)

A budapesti életemet azért számoltam fel, mert egyre jobban zavart a nagyvárosi lét rossz rezgése. A nagyvárosban élő emberek jó része állandóan rohan, ingerlékeny, frusztrált, feszült, nyugtalan – és mindez hatással van az egészségükre is. Ez a felismerés nem tetszett, elkezdtem nem jól érezni magam. Amellett, hogy egyébként semmi bajom Budapesttel, nagyon szép hely gyönyörű épületekkel, ma is bármikor szívesen vagyok ott rövid ideig. Pláne hogy a munkáim egy része oda köt” – magyarázta a szakember a Mandinernek.

A nagyvárosi ember életében a járvány éppen hogy nem tett jót. Azért nem, mert pont egy olyan életelemét szüntette meg, ami miatt olyan sokan nagyvárosban laknak. A nyüzsgés, a „fontos vagyok, megállás nélkül élményeket szerzek” érzete egyik pillanatról a másikra megszűnt, rengetegen bezáródtak a kis lakásukba. És bár az ország minden pontján voltak fertőzések és halálesetek, egy vidékinek ott volt a kert, a természet, a tavaszi, nyári, őszi teendők. Arról nem is beszélve, hogy a tyúkok járvány idején is enni kérnek, a gyümölcsöt meg le kell szedni és eltenni befőttnek. A városi ezzel szemben jellemzően mit csinált? Lement a multik boltjaiba, megvette a kaját vagy online rendelt valamit, és nézte a falat hónapokon keresztül. Miközben persze konfrontálódott a ki nem mondott félelmeivel, mert nem volt mivel kompenzálnia őket.

Csernus arról is beszélt, hogy szerinte már régóta a katasztrófa felé haladunk, de lehetne ezen változtatni, ha az emberek vállalnák az ezzel járó fájdalmas konfliktusokat. 

Exit mobile version