Hiába kérte az orvosi szakmai szervezetektől ügye kivizsgálását a komáromi ügyeleten el nem látott, és ezt követően Szlovákiában életmentő műtéten átesett 77 éves, szombathelyi Attila, semmire nem jutott. Ezért ügyvédjével peres eljárást indított hatmilliós sérelemdíj megfizetésére a mentőszolgálat (OMSZ) ellen – írja a Blikk.
„Hogyha állni és ülni tud, akkor semmi baja nincsen, mondta édesapámnak a komáromi ügyeletes doktornő a székéből fel sem állva amikor az ájulás határán lévő, hasi görcsökkel küzdő, elszürkült bőrű édesapámmal megjelentünk ellátást kérve” – idézte vissza a tavaly november elsején történteket az idős Attila lánya, Éva. „Az egészségügyben dolgoztam, ezért
tudtam, hogy édesapámmal valami nagy baj van,
és az orvos viselkedése miatt – bár nem szép dolog –, kissé emeltebb hangon kértem, hogy vizsgálja meg őt. Erre a doktornő kiküldött a folyosóra.” Az esetről idén májusban hírt adott az rtl is.
Az elmaradt vizsgálat, és édesapja nem múló fájdalmai miatt Éváék taxival mentek el a hét kilométerre lévő a révkomáromi (komárnói) kórházba, ahol még aznap életmentő műtétet végeztek az idős férfin a bélgyulladás miatt. A műtét során kiderült, hogy Attila bele egy 9,5 centis szakaszon begyulladt és befordult volt.
„Az ottani doktornő azt mondta, hogy ha akkor
nem viszem be az édesapámat, akkor pár órán belül meghal”
– mesélte Éva. A férfit a műtét után még két hétig bent tartották a kórházban, ugyanis az operáció során sztomát kellett neki felhelyezni, lány pedig segítette mindennapi ápolását, gondozását, ami miatt a budapesti munkáját fel kellett adnia. Éváék nem tudtak túllépni a számukra megalázó bánásmódon, ezért kérték a történtek kivizsgálását az ügyeletet szervező Országos Mentőszolgálattól (OMSZ). Emellett 3,5 millió forint kártérítést kértek, amit az OMSZ – az ügyben lefolytatott belső vizsgálat eredményére hivatkozva – elutasította.
A mentőszolgálat ugyanis nem talált szakmai hibát.
Szerintük „az ügyeletes orvos a beteget megvizsgálta és képalkotó diagnosztika elvégzése céljából a megfelelő egészségügyi intézménybe utalta. Az OMSZ azt állítja, hogy az orvos által közölteket a beteg és a hozzátartozója a helyszínen elfogadta, és a szükséges tájékoztatást megkapták. A család vitatja az OMSZ állításait. „Az ügyvédem szerint többek között sérült édesapám ellátáshoz, tájékoztatáshoz és emberi méltósághoz való joga, amivel megsértették a személyiségi jogait. Ráadásul az Etikai Bizottságnál hiába kezdeményeztük az etikai eljárást, válaszra sem méltattak minket. Ezután megkerestük a népegészségügyi hatóságot, ahonnan csak az jött vissza, hogy a vizsgálat idejét meghosszabbították” – sorolta Éva. Várakozásuk ideje alatt édesapja állapota nem nagyon javult, ezért léptek, és másfél héttel ezelőtt keresetet nyújtottak be a Pesti Központi Kerületi Bíróságra,
hatmillió forint sérelemdíj iránt.
„Édesapám a mai napig nem tudja magát túltenni a vele történteken, megrendült a bizalma az itthoni egészségügyi intézményekben, és attól fél, hogy ha valami újra adódik, akkor hasonló bánásmódban részesül, ami miatt pszichológus segítségét is igénybe kell vennie. Az pedig már csak a hab a tortán, hogy kimozdulni is alig mer itthonról.”
A Blikk a család által mondottakkal és az esetleges, peren kívüli megegyezés kapcsolatban megkereste az OMSZ-t, ám reakció egyelőre nem érkezett.