nlc.hu
Aktuális
Mi az a ragyogó fény az égen napnyugta után?

Mi az a ragyogó fény az égbolton napnyugta után?

Ha januárban felnéztél az égre miután lement a nap, szinte biztosan te is láttál egy vagy két, fényesen világító pontot. Ezek nem csillagok, hanem két jól ismert bolygó.

Valószínűleg neked is feltűnt az elmúlt időszakban, hogy nem sokkal napnyugta után az égen megjelent egy, esetleg kettő, erősen világító pont. Ilyenkor egy (vagy két) bolygóval nézel farkasszemet: az egyik a Vénusz, a másik pedig a Jupiter, vagyis a hozzánk legközelebbi, illetve a legnagyobb bolygó a Naprendszerben.

A Vénusz és a Jupiter az esti égbolton 2008. december 3-án.

Fotó: Jamie Cooper/SSPL/Getty Images

Az, hogy éppen melyiket látod, attól függ, mikor és honnan tekintesz fel az égre, a két fénypontot viszonylag könnyű beazonosítani – írja a Forbes.

A Vénusz fénye erősebb, és délnyugaton látható

A nagyon erős fény, ami néhány órával napnyugta utánig, magasan, délnyugaton világít, az a Vénusz.

A Vénusz kénsavfelhői nagyon hatékonyan verik vissza a fényt, plusz most olyan közel van a Földhöz, amennyire csak lehet – ez az oka annak, hogy ilyen ragyogóan világít.

Az Esthajnalcsillagként is ismert Vénusz fényének intenzitása február 16-án éri majd el a csúcspontját. Január 12-én a bolygó 50%-os fázisának, vagyis dichotómiájának lehetünk szemtanúi, amint a Nap által félig megvilágított égitestre tekintettünk. Gyors pályája és a Földhöz való közelsége miatt a Vénusz egyre fényesebbnek tűnik, és látszólagos mérete is növekszik, ahogy közeledik felénk, végül februárra karcsú félholddá változik. Érdemes előtúrni egy távcsövet, káprázatos látványt nyújt.

A Jupiter késő éjjel is fent van és a keleti égboltot uralja

A szintén erős, de azért nem vénuszian erős fényű Jupiter onnan ismerhető fel, hogy egész éjjel világít a magasban, a délkeleti oldalon.

A Jupiter fénye is erős, de a Vénuszénál kevésbé intenzív. Mivel az utóbbi néhány órával a napnyugta után a horizont alá süllyed, ha késő éjjel kémleled az eget, és egy fényes “csillagot” látsz, akkor az szinte biztosan a Jupiter lesz. A bolygó december 7-én oppozícióba került a Földdel, fényessége és átmérője ilyenkor a legnagyobb, de azóta is jól látható keleten.

A napnyugta után keleten látható Jupiter átvonul az égbolton, és hajnal előtt süllyed nyugatra. A Jupiter következő oppozíciója egy év múlva, 2026. január 10-én lesz.

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top