A menekültek világnapja alkalmából a Neopaint csapata festette a Gozsdu-udvar egy tűzfalára Sam Phelps ausztrál fotós fényképét egy pakisztáni menekült kislányról.
A fotórealisztikus festmény alá magyarországi menekülttáborokban élő gyerekek festettek napocskát, szívecskét, virágokat. A szíriai gyerekek Bicskéről jöttek, a menekülteket befogadó állomásról. Az afgán és a bangladesi gyerekek Budapesten élnek, a családjuk a Református Misszió Központ – Menekültmisszió “ügyfele”.
Az elmúlt évek csökkenése után hirtelen megugrott a menedékkérők száma, 2013-hoz képest a világon 6 millióval többen hagyták el otthonukat, és menekültek háború vagy politikai üldöztetés miatt idegen országba.
Ennek a szíriai konfliktus az oka, de sokan menekülnek a Közép-Afrikai Köztársaságból, Szudánból és Szomáliából is.
Ő Lutfa, Bangladesből érkezett.
Az otthonukat elhagyni kényszerülők fele gyerek, sokan útközben szakadnak el családjuktól, de olyan is van, akit egyedül indítanak útnak a szülei egy jobb élet reményében.
Kalam Bangladesből
Mohammed Szíriából
Mohammed testvére, Riam Szíriából
Mona Szíriából
Feroz és Mustafa Afganisztánból
2014-ben, rekord számú, több mint 25 ezer kíséret nélküli gyerek kért menedéket a világ 77 országában.
A menekült gyerekeknek is joguk van az iskolai oktatáshoz, de sokszor nem tudják bizonyítani, hogy korábban hány osztályt végeztek el, ezért előfordul, hogy a tényleges tudásszintjüknél alacsonyabb osztályba kerülnek. Számos iskolában a tanárok nem kaptak képzést vegyes összetételű és származású, különböző anyanyelvet beszélő gyerekek oktatására. Forrás: unhcr-centraleurope.org
Az előkészítő nyelvi kurzusok gyakran nem elég hosszúak és intenzívek ahhoz, hogy a menekült gyerekek legalább olyan szinten elsajátíthassák a befogadó ország nyelvét, ami lehetővé teszi számukra a tanulást és az iskolai életben való részvételt. Sok gyerek kimarad az iskolából, ezzel pedig elveszíti lehetőségét a továbbtanulásra és egy jobb életre. Forrás: unhcr-centraleurope.org