A világ sok pontján embertelen körülmények között – túlzsúfoltságban, mocsokban – üzemelnek a börtönök, de akad néhány ellenpélda is, ahogy azt Jan Banning amszterdami fotós nemrég kiadott albuma bemutatja. Fotói kolumbiai, francia, ugandai és amerikai börtönökbe visznek.
Női börtön Kolumbiában: ezen a cellán tíz nő osztozik, a helyiség zsúfolt, mocskos.
Férfiak számára fenntartott börtön Kolumbiában: a börtönben kétszer annyi az elítélt, mint a férőhely, sokan a földön alszanak.
A franciaországi Bois-d’Arcy szintén csak 500 férőhelyes, mégis 770-en raboskodnak ott. A toronybörtön ötlete még a 18. századból való, a börtön kialakítása ugyanis lehetővé teszi, hogy az elítéltek szem előtt legyenek.
A franciaországi Maison d’arrêt Versailles női börtön még 1750-ben épült, eredetileg bentlakásos fiúkollégiumnak szánták. Az elítéltek közül sokan elhagyhatják az intézményt, ha dolgozni vagy iskolába mennek.
Férfibörtön Ugandában: a kampalai börtönben épp egyetemi szintű oktatás zajlik, üzleti statisztika órát tartanak. Ez a börtön volt az egyike azon keveseknek, ahol az elítéltek és az őrök közötti viszony barátságos és emberséges volt.
Női börtön Ugandában: az elítélt édesanya hathetes kisfiával várakozik a kampalai női börtön szülészetén. Azok az édesanyák, akik a börtönben szülnek, 3 éves korukig megtarthatják gyermekeiket.
A Georgia Állami Börtönben 1500 fogvatartott él, akik közül sokan soha nem szabadulnak.
via takepart
Olvass még börtönökről az NLCafén!
- “Végre úgy éreztük, újra élünk!” – börtönszínházi találkozón jártunk
- Mesét írt sorsáról a 19 éves kecskeméti elítélt
- Nők, akik az ország legkeményebb bűnözői között dolgoznak
- Karácsony a női börtönben: “Anya hülyeséget csinált, egy darabig csak havonta találkozhatunk”