Tápláló reggeli hétköznap is!
A praktikus és finom gabonapelyhek két olyan problémát is orvosolnak, amely rendszerint hátráltatja a tápláló reggeli elfogyasztását: egyrészt a nagy reggeli rohanásban is fogyaszthatók, másrészt nagy választékban, a gyerekek számára is vonzó ízekben és formában kerülnek forgalomba, így a legkisebbek is szeretik őket. Nem mellékes az sem, hogy ezeket a pelyheket általában tejjel fogyasztjuk, így a termékekben amúgy megtalálható más elemek, például A-vitamin, B6-vitamin, thiamin, riboflavin, niacin, folsav, kalcium, vas és cink mellett nagyban hozzájárulnak az egészséges kálcium-beviteli szint eléréséhez is.
Mi a helyzet a cukorral?
Sokakat elbizonytalanít, hogy a legtöbb reggelizőpehely például azért, hogy a gyerekek szívesebben kanalazzák cukrot is tartalmaz. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni egy dolgot: az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA), és számos más szervezet kutatásai is megerősítették, hogy a mérsékelt cukorfogyasztás nem káros az egészségre. Az optimális napi energia-bevitel kb. 2500 kalória. Az ajánlások szerint ennek mintegy 50 százalékát kell fedezni szénhidrátokból, a másik 50% a zsírokból és fehérjékből származik – tehát a szénhidrátból származó energia bevitele ideális esetben kb. 1250 kcal naponta. Ennek optimális esetben 10 százaléknál nem nagyobb része a hozzáadott cukor azaz 125 kcal-ból gazdálkodhatunk. 1 g cukor = 4,18 kalóriát tartalmaz, tehát a napi cukorfogyasztást 30 g alatt érdemes tartani. Egy adag gabonapehely 11-17 g cukrot tartalmaz, ami a napi ajánlott mennyiség 30-55 százaléka ez azt jelenti, hogy ha csak reggelire eszünk ilyet (mint azt a kutatások szerint a legtöbb reggelizőpehely-fogyasztó teszi), és nem nassolgatunk a későbbiekben, az optimális szint tartható.
Több teljes kiőrlésű gabonapehely kevesebb kiló
Napjainkban minden tizedik magyar fiatal túlsúlyos az Egyesült Államokban pedig már a súlyproblémákkal küzdők alkotják a többséget. Ezért nem meglepő, hogy több kutatás is a reggelizőpelyhek testsúlyra vonatkozó hatását vizsgálta. A kutatások egyértelműen bebizonyították, hogy rendszeres fogyasztásuk csökkenti a túlsúly veszélyét: a teljes kiőrlésű gabonafélék napi adagjának 40 g-os növelése például 0,49 kg-os testsúlycsökkenést eredményezett. Az is kiderült, hogy a reggelizőpelyhet gyakran fogyasztó nők átlagosan 4, a férfiak pedig 6 kilóval kisebb súlyúak, mint azok, akik nem fogyasztanak ilyesmit. Az okok között szerepel, hogy a reggelizés önmagában is csökkenti az elhízás veszélyét: a nap első étkezését kihagyók átlagos testtömeg-indexe magasabb, reggeliző társaikénál, s persze a reggelizőpelyheket fogyasztóké alacsonyabb a zsírosabb reggelit preferálók értékénél is.
Tele értékes tápanyagokkal
Egy csaknem 5000 fős francia kutatás kimutatta, hogy a reggelizőpelyhen élők kalcium-, magnézium-, vas-, B1-, B2-, B6-vitamin-, folsav- és rostbevitele nagyobb volt azoknál, akik nem, vagy csak alkalmanként ettek gabonapelyhet miközben a testtömeg-indexük, valamint a derék-csípő hányadosuk alacsonyabbnak bizonyult. Egy másik, több mint 1000 diák részvételével végzett vizsgálat szerint a kihagyók körében kevesebb embernek volt megfelelő kalória-, fehérje-, A-, D-, E-, C-vitamin, thiamin-, riboflavin-, niacin-, és vasbevitele hogy csak a legfontosabbakat említsük. A Nestlé gabonapelyheket számos létfontosságú tápanyaggal B-vitaminokkal, C-vitaminnal, E-vitaminnal, kalciummal, folsavval és vassal dúsítják, így az átlagnál nagyobb arányban járulnak hozzá a szükséges tápanyagbevitelhez.
Figyelemre méltó: adatok az iskolai teljesítményről
Ma már azt is számos kutatás bizonyítja, hogy a nap első étkezését kihagyó gyerekek számos szempontból rosszabbul teljesítenek társaiknál. A rendszeresen reggeliző diákok jobb eredményt értek el a memóriateszteken a reggelit kihagyó társaikhoz képest, s matematikai tesztjeiket is jobban oldották meg, ráadásul jobban figyeltek az órán, pozitívabban álltak az iskolához és kevesebb fegyelmezési probléma merült fel velük szemben. Az iskolai reggeli programban részt vevő gyerekek kisebb valószínűséggel voltak szórakozottak vagy lassúak, mint azok, akik nem vettek részt benne a tanárok nem kis örömére.