Nagy hasznát vesszük napjaink karcsúságra, zsírszegény, diétás életmódra ösztönző konyhájában is, mivel zsiradékot szinte alig, vagy egyáltalán nem igényel, mert az étel saját levében párolódik. Emiatt jobban megőrzi a természetes ízeket és a vitamintartalmat is.
Receptek |
Felépítése
Annak idején a szabad tűz fölött készült ételeket egy praktikus ötlettől vezérelt elme agyag védőburokkal látta el, hogy a tűz túlságosan meg ne perzselje. Néhány órával később, az agyagburok széttörésével omlós porciókhoz juthatott hozzá.
A római tál erre az ötletre alapozva természetes agyagból készült, tetővel ellátva, különböző méretben és formában így bármikor elővehető és újrahasznosítható. A párolást az agyagedény alján található bordás réteg segíti, mivel az étel az önmagából kibocsátott gőzben nem ég le.
Jellegzetes megjelenési formája
Klasszikus római tál: átlagosan 6-8 személyre főzhetünk benne, többnyire különböző húsos ételeket, zöldségeket.
Halsütő római tál (mintájában, bordázatában a hal szimbólum megtalálható): kisebb, oválisabb alakú, mint klasszikus változata, és inkább az esztétikussága miatt érdemes használni a tálba beivódik a halaroma, így nem keveredik más ételekével.
Kisebb, kerek formájú római tál egyadagos desszertek, levesek, felfújtak elkészítésére.
Hogyan használjuk?
Sütés: A római tálat mindig hideg, esetleg langyos sütőbe tegyük (ellenkező esetben az edény fala megrepedhet), és csak néhány percnyi melegedés után kapcsoljuk erősebb hőfokozatra. A sütési idő kb. 20 perccel lesz hosszabb, mint az agyagedény használata nélkül. A forró tálat konyharuhára, deszkára vagy rácsra helyezzük. Kerüljük a hideg, nedves alátétet, mivel az edény megpattanhat.
Tisztítás: A római tálat meleg vízzel, egy cseppnyi mosogatószerrel (elhagyható) tisztítsuk szivacs segítségével. Az edény szagmentesítésére nagyon jó szolgálatot tehet egy kevés vízben feloldott ecet. Mosogatógépbe egyáltalán ne tegyük!
Hozzávalók: 4 nagyobb darab csirkecomb Elkészítés: |