A medvehagyma a hagymafélék családjába tartozik, régi magyar neve sásihagyma, poszhagyma vagy vadfokhagyma. Már a germán és kelta törzsek is ismerték, gyógy- és fűszernövényként használták. Mostanra egész Európában kedvelt tavaszi eledellé vált, sokan otthon is termesztik. Íze nagyon hasonlít a fokhagymáéra, de sokkal lágyabb, a leheletünk sem lesz tőle kellemetlen. A medvehagyma minden része ehető, de elsősorban a hosszúkás, hegyes levelei kedveltek. Vághatjuk salátába, tehetjük szendvicsbe, de készíthetünk belőle levest, mártást vagy akár pestót is.
Receptek medvehagymával: |
A növény 2050 cm magasra nő, virágai fehérek, csillag alakúak. A levelek február végén, március elején kezdenek el növekedni, a virágzási időszak pedig áprilistól júniusig tart. A medvehagyma a humuszos, laza, nedves talajt és az árnyékos helyeket kedveli. Legtöbbet a lombos erdőkben (gyertyán, bükk), dombos, hegyes vidékeken találhatunk belőle.
Az erdei fokhagyma természetes antibiotikum. Fő hatóanyaga az allicin, ami megöli a baktériumokat és a gombákat. Jótékonyan hat a bél- és gyomorbántalmakra, de jó puffadásra, májbetegségekre és étvágytalanságra, valamint koleszterin- és vérnyomáscsökkentő is. Sok C-vitamint, magnéziumot, vasat és nyomelemet tartalmaz. Tökéletes tavaszi méregtelenítő!
Tudnivalók |
Mikor a legfinomabb?
Márciustól májusig. Ilyenkor a levelek még kicsik és gyengék, és különösen finom, enyhe fokhagymaízűek. Májusban a levelek íze már jóval erősebb. A virágzással vagy a levelek sárgulásával ér véget a szezon.
Gyűjthetjük egyedül, szakértő nélkül is?
Hogy hol nő a medvehagyma, azt elárulja a fűszeres, erős fokhagymaillat, ami gyakran az egész erdőt belengi. Kövessük bátran az orrunkat! Kerüljük az út menti helyeket és a mezőket, tisztásokat, ahol esetleg kutyát sétáltatnak. De vigyázat, a medvehagymának van egy veszélyes, mérgező hasonmása! A gyöngyvirág levelei majdnem ugyanolyanok, csak kicsit húsosabbak. A bajt megelőzhetjük, mielőtt leszedjük a levelet, dörzsöljük meg az ujjunkkal. Ha nincs fokhagymaillata, el a kezekkel! A zsákmányunkat otthon is válogassuk át. Fontos, hogy alaposan mossuk meg a leveleket, hiszen az erdei állatok sok baktériumot hagyhatnak maguk után.
Ne szedjük le egy növény minden levelét, hagyjunk rajta, hogy képes legyen megújulni.
A hosszú, erős levélnyelet vágjuk le. A nagyobb májusi, júniusi levelekről távolítsuk el a levélgerincet is.
Hogyan aprítsuk?
Éles késsel vágjuk vékony csíkokra, de tépkedhetjük is. Pürésíthetjük botmixerrel, remek pesto lesz belőle, de előtte feltétlenül daraboljuk fel a leveleket, mert a levél hosszú rostjai tönkretehetik a mixert.
Tipp: Csak közvetlenül a felhasználás előtt aprítsuk, mert a benne lévő illóolajok könnyen elillannak. |
Hogyan tároljuk?
Csavarjuk a leveleket vizes konyharuhába vagy újságpapírba, majd tegyük egy zacskóba. Így hűtőben egy hétig is friss marad.
Mikor ültessük el otthon?
A hagymákat késő nyáron vagy kora ősszel ültessük el, kb. 5 cm mélyen, 10-20 cm távolságra egymástól, olyan helyre, amiről tudjuk, hogy tavasszal árnyékos. De tehetjük ládákba is, a lényeg, hogy szabadban legyen.
A medvehagyma a nevét vagy hatalmas, medveerős gyógyerejéről kapta, ami benne lakozik, vagy pedig onnan a keresztség, hogy a medvék téli álmuk után ezt a növényt keresték, hogy méregtelenítsék szervezetüket, és felkészüljenek a tavaszra. |