Sajnos jómagam még nem jártam Thaiföldön, de nagyon szerencsésnek mondhatom magam, mert az én Zsolti barátom az ország vendégszeretetét élvezte idén januárban. Ő hasonló ízkutató, mint én vagyok, és tudtam: amikor hazaérkezik, megosztja velem a frissen szerzett tapasztalatokat. Megnézegettük a fotókat, meghallgattam az élménybeszámolót, ezek után pedig belevetettük magunkat a thai konyha rejtelmeibe. Sajnos a nagy bevásárlóközpontok megjelenésével gombamód szaporodtak az ún. thai gyorséttermek, ezeknek semmi közük nem volt a thai ételekhez. Voltak – és még mindig vannak – Magyarországon olyan thai konyhák, amelyek tényleg nagyon komolyan követik az ottani szokásokat, ízvilágot. Tévhit, hogy nem lehet beszerezni olyan alapanyagokat, amelyekkel elkészíthetők azok az ételek, amelyeket kint is tálalnak. A lelőhelyek közül a legfontosabbat emelném ki:
Ázsia (Csarnok, földszint). Itt megtaláltok minden alapanyagot, amely az ételek elkészítéséhez feltétlenül szükséges.
Csokorba szedtünk nektek egypár olyan receptet (az igazi thai szakács soha nem árulja el a titkos összetevőket, de mi hosszú kutatómunkával kiderítettük), amely bemutatja a tipikus thaiföldi konyha világát. Egyszerű, csodás és könnyen elkészíthető fogások, nem csak ínyenceknek: mindenkinek, aki szereti a kicsit más, de könnyű és tavaszi ízeket. Ezeket az ételeket főleg az utcai és piaci árusok készítik kb. 2 négyzetméteres konyhákban…
A leves, amely nélkül nem mehetünk haza:
Tom Yung Goong (fűszeres csirkeleves citromfűvel) |
Ez volt az a leves, amelyet mindenki, aki Thaiföldön járt, meg kell, hogy kóstoljon.
Tehát:
- 1 liter zöldség- vagy csirkeleves
- 1 db kisebb gyömbér apróra vágva vagy reszelve
- 4-5 db szárított lime-levél
- 3 db thai citromfű 4-5 cm-es darabokra vágva
- 500 g filézett, falatnyi kockákra vágott csirkemell
- 5-6 db közepes nagyságú szárított shiitake gomba (1-2 órára beáztatva)
- 1 db nagyobb csilipaprika
- ½ kanál halszósz
- 2 marék apróra vágott friss korianderlevél
- só és bors
Egy nagyobb fazékban felforraljuk az alaplevet, és beleszórjuk az apróra vágott gyömbért, a szárított lime-levelet, a citromfüvet és a gombát. Az egész zöldségáradatot forraljuk 10-15 percig, hogy az ízek átjárják a levesünket, és megpuhuljanak. Ezek után beleöntjük a lime-levet és a halszószt, egy nagyot kavarunk rajta, és mehet a kockákra vágott csirkemell a levesbe. Majd 5 perc csendes forralás után elzárjuk a gázt, letakarjuk az edényt. Megkóstoljuk, sóval és borssal „helyrerázzuk” az ízeket. Fontos, hogy csak a halszósz után sózzuk, hiszen a halszósz magában is nagyon sós.
Tálalásnál megszórjuk ízlés szerint friss korianderrel (óvatosan), és behabzsoljuk az egészet. Jó étvágyat!
A másik verzió: a csirke helyett megpróbálhatjuk 250 g előfőzött rákkal is…
Mentás-korianderes rizs |
Hozzávalók:
- 4 csésze megfőtt, lecsöpögtetett rizs
- 1 kisebb fej apróra vágott vöröshagyma
- 1 marék mogyoró
- 1 evőkanál szezámmag
- 1 kiskanál apróra vágott korianderlevél
- 1 marék apróra vágott menta
- 1 kicsi löket szójaszósz
- só és bors
A megfőtt és lecsöpögtetett rizst, a megtisztított földimogyorót egy mozsárban összetörjük. Megpirítjuk a szezámmagot és a mogyorót egy száraz edényben, külön-külön. Mindkettőnek megvan az a rossz tulajdonsága, hogy nagyon gyorsan képes megégni, tehát nagy odafigyelést igényel. Soha ne hagyjuk magára, gyakran rázogassuk, és ha kész, rögtön öntsük ki a forró lábosból. Egy nagyobb lábosban forró olajon pároljuk meg a hagymát, és keverjük össze a többi hozzávalóval. Öntsük hozzá a szójaszószt, forgassuk át alaposan az egészet, és már mehet is a tálra. Fantasztikusan friss lesz a mentától és a koriandertől. Tökéletes köret bármilyen gyengébb fűszerezésű sült húshoz, halakhoz.
Csirke mandulával |
- 2 db közepes csirkemell
- 1 db apróra vágott vöröshagyma
- 3 szál nagyobb darabokra vágott újhagyma
- 3 marék pörkölt mandula
- 3 ek. olaj
- 2 teáskanál cukor
- 2 löket (2 ek.) halszósz
- 1 löket (1 ek.) szójaszósz
- 3 löket (3 ek.) rizsbor
- só és bors
A csirkemellet felkockázzuk. Egy wokban felforrósítjuk az olajat, és beledobjuk a csirkét. Alaposan átpirítjuk a husit, hozzáadjuk a hagymát, a cukrot, a halszószt, a szójaszószt és a rizsbort. Nagy lángon elforraljuk a szósz felét. Beleszórjuk a pirított mandulát, az újhagymát, kavarunk rajta egy nagyot, és már tálalhatjuk is a mogyorós-korianderes rizzsel.